Dárdai, a berlini legenda • SportTV

Dárdai, a berlini legenda

Abramov Gábor avatar Abramov Gábor 2016. 03. 16. 18:29    
Olvasási idő: 3 perc

Dárdai Pálról nagyjából egyformán vélekedik mindenki idehaza (kábé a leghitelesebb és legeredményesebb aktív magyar szereplő a nemzetközi futballbizniszben), most viszont az is kiderül, mennyire tisztelik második otthonában, Németországban. A Kicker honlapján a 40. születésnapja alkalmából az alábbi írás jelent meg Steffen Rohr tollából „Dárdai 40 – és előrébb tart Csernainál, valamint Lórántnál” címmel.

A nagy partit eltörölte, talán majd az ötvenedik születésnapja alkalmából összejön. Amikor Dárdai Pál szerdán 40 éves lesz, a munka áll a középpontban. A Hertha vezetőedzője két edzést iktatott a programba, este pedig nyugodt vacsorát tervez a feleségével és a három fiával. A 13 hónapja hivatalban lévő Dárdai ebben a szezonban a fővárosi klubbal történelmet akar írni. Figyelemre méltó: a hat magyar közül, akik a Bundesligában vezetőedzőként dolgoztak, Dárdai életkorában csak Csaknády Jenő (Nürnberg) volt hivatalban.

A Bundesligában a magyar edzők közül a legmélyebb nyomokat hátrahagyó két tréner csak később kezdte el karrierjét a német labdarúgás felsőházában. Az 1952-ben olimpiai bajnoki címet, 1954-ben pedig vb-ezüstérmet szerző,  Lóránt Gyula 1965 augusztusában vette át a Kaiserslauternt, akkor 42 éves volt – és előtte a hazájában a Honvédot, valamint a Debrecent irányította. Lóránt Németországban a ’Lautern után a Duisburgot, az 1. FC Kölnt, a Kickers Offenbachot, a Freiburger FC-t, az Eintracht Frankfurtot, a Bayern Münchent és a Schalkét is edzette. Jóllehet edzőként a legnagyobb sikerét Görögországban aratta, ahol 1976-ban bajnok lett a PAOK Szalonikivel – és ott, ahol a második korszakában, 1981-ben, az Olympiakosz elleni bajnokin kapott szívinfarktusban mindössze 58 évesen elhunyt.
Frankfurtban és a Bayernnél Csernai Pál volt Lóránt asszisztense. Ő 1978 decemberében lett először vezetőedző a Bundesligában, amikor a Bayern kirúgta Lórántot – és a 46 éves Csernait nevezte ki a helyére. A Bayern elnöke tulajdonképpen Max Merkelt akarta kinevezni, de Paul Breitner vezetésévela csapat fellázadt – Neudecker pedig 1979 márciusában lemondott. A müncheniek Csernai vezetésével két bajnoki címet (1980, 1981), valamint egy Német Kupát (1982) nyertek. A megrögzött agglegény a későbbiekben még három Bundesliga-csapatnál dolgozott: a Borussia Dortmundnál, az Eintracht Frankfurtnál és a Hertha BSC-nél, utóbbinál a kaotikus 1990–91-es idényben, amikor az újonc négy edzőt (Werner Fuchs, Csernai Pál, Peter Neururer, Karsten Heine) fogyasztott el, de maradandó nyom nélkül azonnal ki is esett.
Csernai a Herthánál sohasem érezte magát igazán jól, összeveszett a közönségkedvenc Axel Kruséval, aki erre fel Frankfurtba igazolt, az edzőnek a későbbiekben a médiával is meggyűlt a baja. De egy inkább kezelhetően tehetséges kerettel, valamint egy másodosztályú elnökséggel a lehetséges 12 pontból ötöt azért begyűjtött. A fejezet mindössze 119 nap után véget ért – ő ekkor már másodszor dolgozott Berlinben. A 2013-ban elhunyt Csernai ugyanis a hatvanas évek végén a Wacker 04-t is irányította. A müncheni évei után folyton külföldön válallt munkát (többek között a Benficánál, a Fenerbahcénál és a Young Boysnál), Németországban a Pál-rendszerrel és a területvédekezés alapjainak lerakásával stílusteremtő volt.

Dárdai pályafutásától a jelenlegi helyzet alapján nem várható hasonló Odüsszeia. „Csak a Hertha BSC és valamikor még egyszer a magyar válogatott” – saját szavai szerint ezek a feladatok izgatják Dárdait. Csernai és Lóránt (rajtuk és Dárdai kívül még három magyar dolgozott a Bundesligában edzőként, Csaknády Jenő és Vincze Jenő a Nürnbergnél, Bédl János a Wuppertalnál) hatását a generációs különbségekből adódóan inkább csak a hagyományokból ismeri. Őt az edzői befolyásolták: Jürgen Röber, Huub Stevens, Hans Meyer, Lucien Favre, Erwin Koeman. És persze Garami József, aki 1996-ban bajnok lett az MTK-val, valamint a kilencvenes évek elején Pécsett Dárdai edzője volt , nos vele még ma is eszmét cserél a berliniek szakvezetője. Mindegyiküktől kapott valamit, egyikük-másikuk vélhetően szerdán telefonon is felhívja, illetve SMS-ben továbbítja neki jókívánságait.

A Herthánál a Bundesligában 40 évesnél fiatalabb edző mindössze hét dolgozott: Dárdain kívül Markus Babbel, Falko Götz, Andreas Thom, Peter Neururer, Karsten Heine és Hans Eder. A múlt nagy Hertha-edzői – így Helmut „Fiffi” Kronsbein (az első edzői megbízatásakor 51 éves volt), Georg Kessler (41), Kuno Klötzer (559, Jürgen Röber (42), Lucien Favre (49) – kivétel nélkül idősebbek voltak, amikor elfoglalták a berlini kispadot.