Nyertél-e már BL-t a Fradival? • SportTV

Nyertél-e már BL-t a Fradival?

Abramov Gábor avatar Abramov Gábor 2015. 11. 24. 23:47    
Olvasási idő: 3 perc

Nézem ezt a Barcelona-Romát, a félidőben 3-0, a vége 5 6, és arra gondolok, hogy Rudi Garcia ezt csúnyán elszúrta. Ennyire feltolni a védelmet, lesre állítani a Barca ellen akkora marhaság, amit még én se követnék el.

Műsorvezető, kommentátor, szakértő színezgeti így-úgy, hogy milyen szuper ez a Barca, pedig csak annyi történt, hogy Rudi elfelejtette bekattintani erre a meccsre a megfelelő csapatinstrukciókat. A Bologna elleni meccsről bent maradt a lesre állítás, nem vette vissza „Control“-ról legalábbis „Defensive“-re az alaptaktikát, és a „Higher Defense Line“-t se húzta vissza.

Az mondjuk nem tudom, hogy jutott eszébe, hogy 4-es Markinggal (emberfogás) Iago Falqué majd alkalmas lesz arra, hogy visszajöjjön Dani Alvessel. Talán ha szíveskedett volna legalább két idényt lenyomni a Football Managerrel, mielőtt átveszi a Romát, akkor Iturbét kezdette volna helyette, akinek minden, védekezéshez szükséges osztályzata jobb, ráadásul egy ilyen meccsen a 16-os Pace (gyorsulás) sem elhanyagolható.

Évek óta nem nyúltam a Football Manager új részeihez. Még a Championship Manager 3 volt az első játék, amiért életemben fizettem, aztán annyira elkapott ez a világ, hogy szerintem gimnáziumi átlagomon egy egész jegynél többet rontott, és az egyetemi UV-k legalább feléért is felelt – jobban belegondolva csodálkozom is, hogy egész korán nősültem.

A sokféle Football Manager-játékos közül én a szenvedélyes vagyok. Az, aki képes 20 percet tökölni a Frosinone elleni taktikával, és akinek komoly esélye van arra, hogy egyszer azért kell majd új laptopot vennie, mert a bíró a 88. percben befújt egy tizenegyest, és ettől a gép szárnyakat kapott – pedig egy büntetőről ebben a játékban még csak meg se lehet állapítani, hogy kamu-e, ugye. Ez a játék kizárólag a hozzám hasonlóan kissé beteg, fanatikus futballdrukker elmeroggyantaknak való – mondtam volna tíz éve.

Azóta azonban az FM sok változáson ment keresztül, és rengeteget tett azért, hogy – miután a közepesen komolyan vehető vetélytársak, mint az SI-Eidos szakítás után a régi nevet továbbvivő Championship Manager, és az EA gondozásában 2014-ig megjelent FIFA Manager elhullott mellőlük – a kevésbé kockákat is megnyerjék maguknak.

Ennek három eszközét választották a fejlesztők:

1) Totális szabadságot kapsz abban, hogy kizárólag az első csapattal akarsz foglalkozni, és azzal is csak meccsnapokon, vagy a füvet is te akarod nyírni az edzőpályán. Vagyis: ha valaki épphogy bele akar kóstolni a játékba, akkor letöltheti a demót, és lejátszhatja az első fél szezont teljesen ingyen, és eközben nem kell átigazolásokkal, egyéni edzéstervekkel és egyéb idegesítő marhaságokkal foglalkoznia. Még inkább segíti az újonnan próbálkozók megnyerését a PC/Mac verzióban megtalálható gyorsított játékmód (Touch), illetve az, hogy bikább tabletekre is elérhető a játék butított verziója.

2) Az elmúlt években a korábban teljesen szöveges alapú játékot minél inkább próbálták vizuálissan izgalmassá tenni, és mára eljutottunk odáig, hogy senkinek nem kell már bonyolult futball-szakkifejezéseket szótáraznia, ehelyett a mérkőzés előtti taktikai beállításokat egy tökéletesen letisztult, egyértelmű felületen állíthatja be (lásd feljebb).

3) Az ultrarealisztikus szimuláció mellett egyre többféle játékmód adott. Azok, akik korábban órákat töltöttek el az Editorban, hogy betehessék saját magukat és haverjaikat a játékba, megnyugodhatnak, mert a fejlesztők ezt már kevesebb macerával is lehetővé teszik, erre való a „Create a Club“ mód. Van lehetőség multiplayerben is játszani, akár úgy, hogy amerikai módra egy drafton kelnek el a játékosok a kezdetekkor.

A fejlesztők iszonyúan rágyúrtak a grafikára is a 2016-os kiadásra. Ennek tagadhatatlanul legjobb bizonyítéka, hogy ha valaki új karriert kezd, és az edző kinézetének beállításakor semmi mást nem csinál, csak kiválasztja, hogy kopasz legyen, akkor pontosan úgy fog kinézni, mint Markovits László és én.

Azt továbbra is tartom, hogy a 3D-s meccsmotor a Football Manager-sorozat nagy tévedése. A kockáknak nem hiányzik a csilli-villi grafika, a játékba belekóstoló, 60 FPS-hez szokott gamerek meg kiröhögik a korcsolyázó pálcikaembereket. Egy tisztességes, valós futballsablonokra hasonlító 2D-s motor ezerszer jobb lenne, és most, hogy már minden komolyabb európai pályáról többmillió mérkőzés összes adata rendelkezésre áll, olyan nagy erőfeszítést sem igényelne inkább egy ilyen rendszer FM-el történő összehangolása.

Számomra az FM2016 egy jó visszatérési pont páréves kihagyás után, és azoknak is ajánlom, akik elég naprakész focitudással rendelkeznek, és lenne kedvük kipróbálni, le tudná-e kötni őket egy hasonló játék.

Most már megyek, mert ha Storck képes kijuttatni az Eb-re a válogatottat, akkor nekem is sikerülni fog. Talán még ma éjjel…