Futball-Európa Nyonra figyel • SportTV

Futball-Európa Nyonra figyel

2017. 04. 21. 08:14

Nálunk az Út Cardiffba próbasorsolásán Juventus–Atlético Madrid, Monaco–Atlético Madrid párosítás jött ki, de ez persze csak játék volt. Az igazi sorsolást Nyonban végzik péntek délben, mi most előzetesként szaladjunk végig a lehetséges hat variáció eurokupa-históriáján.

A leggyakoribb párosítás értelemszerűen a két sokszoros elődöntős, rengetegszeres kupagyőztes csatája, a Juventus–Real Madrid párharc. Az olasz és a spanyol gigász 18 alkalommal találkozott eddig, a mérleg a végkimeneteket tekintve egyensúlyban áll, 8-8 mérkőzést nyert mindkét fél, 2 döntetlen mellett. Az összesített gólkülönbség 21–18 a zebrák javára. Ötször játszottak oda.vissza párharcot, ebből 3 Juve-, 2 Real-továbbjutás, a régebbi kettőt nyertéjk a királyiak, az újabb hármat az öreg hölgy. A párosítás döntött már a trófea sorsáról (1998, a Real nyert 1–0-ra), volt már elődöntő kétszer (2003, 2015, mindkétszer a Juve jutott a döntőbe), eldőlt már harmadik meccsel (1962, 3:1 a Realnak) és 11-es párbajjal (1987, a Real nyert 3-1-re, kétszer 1­–0 után) is. Legutóbb a tavalyelőtti elődöntőben meccseltek, akkor a torinói 2–1-et Madridban 1–1 követte.

A párosítás párja a Monaco–Atlético Madrid csata lenne, amelynek nincs eurokupa-múltja, a hercegségbeliek és a matracosok először csapnának össze, noha az ASM 1961-62, az Atleti 1958-59 óta a nemzetközi kupaszínpad többé-kevésbé állandó résztvevője.

Ha már a negyeddöntőben létrejönne a madridi városi derbi, az Atlético Madrid–Real Madrid összecsapás, az Atletinek lenne miért törlesztenie. 7 eddigi eurokupa-küzdelmük (mérleg: 1-1 Atleti-győzelem és döntetlen. 5 Real-siker, 10–5-ös gólkülönbség a királyiak javára) egyaránt a legrangosabb serlegért folyt, ráadásul valamennyi a legjobb nyolc között! 1958-59-ben a BEK-ben három meccses elődöntőt vívtak, 1:0 és 1:2 után Zaragozában a Real nyert 2:1-ra. Ezt követte 56 évre rá a 2014-es döntő emlékezetes 1–1 utáni hosszabbítása, 4–1-es Real sikerrel. A következő évben ismét a blancók győztek a negyeddöntőben 0–0, 1–0-ra, majd a tavalyi finálét ismét 1–1 után újfent a királyiak nyerték meg egy 6-5-ös 11-es párbajjal.

Az ellenpár a Juventus–Monaco párharc. Ez a duó 4-szer ütközött meg, 2 Juve-siker mellett 1-1 döntetlen és Monaco-győzelem született, az összesített gólkülönbség 7–4 a torinóiak javára. A négy találkozó két párviadal, mindkettő már a BL-korszakban, az 1998-as elődöntőben 2–3, 4–1-gyel, a 2015-ös negyeddöntőben 0–0, 1–0-val ment tovább a Juve, mindkétszer finalista lett, s mindkét döntőt elveszítette.

Ha a védekezőspecialisták csapnak össze (és a próbasorsolásunk megegyezik az igazival), harmadszor rendeznek Atlético Madrid–Juventus mérkőzést a BL-ben. A 2014-15-ös kiírás csoportkörében Madridban 1–0-s hazai siker, Torinóban gól nélküli döntetlen született. Az UEFA statisztikáiban nem szereplő VVK-ban viszont több mint fél évszázada kétszer már összeakadt a két együttes. Az 1963-64-es kiírásban kettős győzelemmel, 2:1, 1:0-val ment tovább a Juve a 2. fordulóból. Egy évre rá az elődöntőben csatáztak, Madridban 3:1-re az Atleti, Torinóban ugyanennyire a Juve nyert, majd az akkori szokások szerinti harmadik meccsen ugyancsak a Stadio Comunalében az olaszok egy újabb 3:1-gyel jutottak a döntőbe. (Csak a sporttörténetben gyengébbek kedvéért: azt a döntőt a Ferencváros nyerte meg egy meccsen, ugyancsak Torinóban, 1:0-ra…)

A hatodik lehetséges párosítás, a Real Madrid–Monaco előtörténete egyetlen, legendás párviadalból áll. A 2003-04-es óriási Monaco-menetelés során a negyeddöntőben a madridi 2–4 után otthon 3–1-re nyert az ASM – az ex-Real-kedvenc Morientes oda-vissza betalált a királyiaknak – , így 5–5-tel, idegenben szerzett több góllal lépett egyet tovább a francia licencű hercegségbeli csapat a Porto elleni vesztes döntő felé.

Sport1 11:45 Bajnokok Ligája, az elődöntő sorsolása (kommentátor: Faragó Richard és Méhes Gábor)