Déja vu – a BL-csoportkörben • SportTV

Déja vu – a BL-csoportkörben

2017. 08. 25. 12:09
Olvasási idő: 3 perc

Monacóban elkészítették a 2017–18-as BL főtáblájának csoportbeosztását. Mivel a teljes mezőny igen rutinos, rengeteg alkalommal találkoztak eddig a most azonos kvartettbe került együttesük. Összegyűjtöttük és közreadjuk e mérkőzések eredményeit, két részletben.

A-csoport (FC BASEL, SL BENFICA, CSZKA MOSZKVA, MANCHESTER UNITED)

Benfica–CSZKA: a 2004–05-ös Európa-liga 3. fordulójában találkoztak. Lisszabonban 1–1-et játszottak, a visszavágón a CSZKA 2–0-ra nyert. s végül meg sem állt a kupagyőzelemig. (örök mérleg hazai szempontból 2 mérkőzés–0 győzelem/1 döntetlen/1 vereség/1–3-as gólkülönbség)
Man United–Basel: a 2002–03-as, dupla csoportkörös BL-kiírás második csoportkörében Bázelben az MU 3–1-re nyert, az Old Traffordon 1–1-es döntetlen született. Kilenc évvel később az akkor már szóló BL-csoportkörben Angliában ugyancsak remiztek (3–3), Bázelben viszont a hazaiak 2–1-re győztek, s ezzel a svájciak továbbjutottak, a ManU pedig szégyenszemre kiesett, nem jutott a kieséses szakaszba. (Öm.: 4–1/2/1/8–7)
Basel–Benfica: a 2011­–12-es BL-csoportkörében (amikor az MU is csoporttárs volt) kerültek szembe, Bázelben a Benfica 2–0-ra nyert, Lisszabonban 1–1-es döntetlen született. (Öm.: 2–0/1/1/1–3)
CSZKA–Man United: kétszer is csoporttársak voltak a BL-ben, 2009–10-ben és 2015–16-ban. Az előbbiben Moszkvában, az utóbbiban Manchesterben nyert az United, a másik két találkozó remivel ért véget. (Öm.: 4–0/2/2/4–6)
CSZKA–Basel: még nem játszottak az eurokupákban.
Benfica–Man United: a csoport legnagyobb múltú párharca. Először az 1965–66-os BEK-negyeddöntőben találkoztak, akkor az angolok 3:2, 5:1-gyel jutottak tovább. A legnagyobb tétű neccsük az 1968-as BEK-döntő, amelyben az MU a Wembley-ben hosszabbítás után 4:1-re nyert. Legutóbb a 2011–12-es BL-csoportkörben találkoztak, mindkét együttes pályáján döntetlen született. (Öm.: 9–1/2/6/11–12)

Fotó: EUROPRESS/AFP

B-csoport (RSC ANDERLECHT, BAYERN MÜNCHEN, CELTIC FC, PARIS ST.-GERMAIN)

Bayern–Anderlecht: nem kevesebb mint 10 alkalommal csaptak össze, négy különböző trófeáért. A BEK-ben két negyeddöntőt vívtak, 1986-ban az Anderlecht (1–2, 2–0), egy évre rá a később a döntőben vesztes Bayern (5–0, 2–2) volt a jobb. Kupadöntőjük is volt, 1976-ban az európai Szuperkupa akkor kétmeccses formájában Münchenben a BEK-győztes Bayern nyert 2–1-re, Brüsszelben a KEK-birtokos Anderlecht 4–1-re, így a belgáké lett a trófea. (Öm.: 10–5/2/3/20–13)
Celtic–PSG: az 1995–96-os KEK 2. fordulójában meccseltek. A PSG Párizsban 1–0-ra, Glasgow-ban 3–0-ra nyert, majd meg sem állt a kupagyőzelemig. (Öm.: 2–0/0/2/0–4)
PSG–Bayern: hatszor mérkőztek meg, mindannyiszor a BL csoportkörében 1994 és 2000 között. A PSG nyert többszö, a legnagyobb különbségű siker viszont a Bayerné, 1997-ben 5–1-re nyert az Olimpiai Stadionban. Döntetlent még sosem játszottak egymással. (Öm.: 6–4/0/2/8–8)
Anderlecht–Celtic: csupán egyszer kerültek egy csoportba, a 2003–04-es BL-kiírásban. Mindkétszer a hazai csapat nyert, a belga 1–0-ra, a skót 3–1-re. (Öm.: 2–0/1/1/2–3)
Anderlecht–PSG: az 1993-as UEFA-kupa-nyolcaddöntőben 0–0, 1–1-gyel a franciák jutottak tovább, idegenben szerzett góljukkal. A 2013–14-es BL-csoportkörben a PSG 5–0-ra tarolt Brüsszelben, a második találkozón megszületett a harmadik remijük. (Öm.: 4–0/3/1/2–7)
Bayern–Celtic: a 2003–04-es BL-kiírás A-csoportjában voltak társak. Münchenben a Bayern volt a jobb 2–1-re, Glasgow-ban gól nélkül végeztek. (Öm.: 2–1/1/0/2–1)

C-csoport (ATLÉTICO MADRID, CHELSEA FC, FK QARABAG, AS ROMA)

Roma–Atlético: eddigi egyetlen párharcuk az 1998–99-es UEFA-kupa negyeddöntőjében kettős spanyol sikert hozott, az Atketi mindkettejük pályáján egyformán 2–1-re nyert. (Öm.: 2–0/0/2/2–4)
Atlético–Chelsea: ötször mérkőztek, ebből négyszer a BL-ben. A 2014-es, emlékezetes elődöntőben a madridi 0–0 után az Atleti a Stamford Bridge-en 3–1-re győzött, így lett finalista. Az ötödik meccsük trófeáról döntött: a 2012-es európai Szuperkupa-meccset még az állandó színhelyen, Monacóban az Európa-liga-győztes Atlético 4–1-re nyerte meg az akkori BEK-védő Chelsea ellen. (Öm.: 5–2/2/1/9–8)
Chelsea–Roma: négyszer játszottak, ám a második és harmadik mérkőzésük között 43 esztendő telt el. Az 1965–66-os VVK első körében a Chelsea volt a jobb (4:1, 0:0), a 2008–09-es BL-csoportkörben pedig mindketten nyertek hazai pályán, az angolok 1­–0-ra, az olaszok 3–1-re. (Öm.: 4–2/1/1/6–4)
A Qarabag a BL-csoportkörben abszolút újonc, de a korábbi selejtezőkben és más kupában sem találkozott a másik három csapat közül egyikkel sem.

D-csoport (FC BARCELONA, JUVENTUS FC, OLYMPIAKOSZ FC, SPORTING CP)

Barcelona–Juventus: 11-szer találkoztak 1970 és 2017 között, összesítésben az olasz rekordbajnok áll jobban. Csoportkörben társak még nem voltak, az összes találkozójuk vagy párharc volt vagy egymérkőzéses döntő. Ez utóbbi a közelmúlté: a tavalyelőtti BL-fináléban Messiék voltak a jobbak 3–1-re. (Képünkön az akkor győztes Barcelona.) Az első párharcot még az 1970–71-es EVK 2. fordulójában vívták, az olaszok kétszer 2–1-gyel mentek tovább, s végül elnyerték a trófeát. A legutóbbi találkozás igen friss: idén a BL-negyeddöntőben a Juve kapott gól nélkül, 3–0, 0–0-lal búcsúztatta a katalánokat. (Öm.: 11–3/3/5/12–14)
Olympiakosz–Sporting: még nem találkoztak az eurokupákban.
Sporting–Barcelona: négy találkozójukból egy párharc volt és egy BL-csoportkörös oda-vissza mérkőzés. Az 1986–87-es UEFA-kupa 2. köréből a Barca idegenben szerzett góllal jutott csak tovább (1–­0, 1–2). A 2008–09-es BL C-csoportjában a katalán óriás mindkétszer győzött, otthon 3–1-re, idegenben 5–2-re. (Öm.: 4–1/0/3/5–10)
Juventus–Olympiakosz: nagy múltú párosítás, 10 meccsükből 8-at a BEK-BL, kettőt az UEFA-kupa keretei közt vívtak. A legnagyobb tétű találkozóikat az 1998–99-es BL-negyeddöntőben játszották, akkora Juve torinói 2–1-es győzelemmel szerzett előnyét Pireuszban 1–1-gyel őrizte meg. 2014-ben viszont a csoportkörben a görögök nyertek 1–0-ra otthon, az már a zebrák második veresége volt, mégis eljutottak a fináléig. (Öm.: 10–6/2/2/21–9)
Juventus–Sporting: még nem találkoztak az eurokupákban.
Barcelona–Olympiakosz: még nem találkoztak az eurokupákban.