A 8–0 csak a nyolcadik helyen • SportTV

A 8–0 csak a nyolcadik helyen

2017. 09. 06. 17:51

Szokásos statisztikai összeállításunkban ezúttal a nyolcadik kör 27 mérkőzésének érdekességeiből válogattunk.

+ Belgium az első európai csapat, amely a selejtezőből jutott ki az oroszországi vb-re. (Az oroszok rendezőként szerepelnek.) A címvédő Németországnak kettő – az esetleges FIFA-pontlevonással három – pontra van szüksége ehhez a hátralévő két mérkőzésén (Észak-Írország idegenben, Azerbajdzsán otthon)
o Spanyolország oda-vissza 8–0-ra verte meg Liechtensteint. Bármilyen soknak látszik is, ez csak az ötödik legnagyobb különbségű siker a furia roja történetében. A legnagyobb egy Bulgária elleni 13:0, barátságos meccsen 1933-ban. A második az emlékezetes Málta elleni 12­1-es Eb-selejtező, amellyel a csapat a hollandokat megelőzve kijutott az 1984-es Eb-re. A harmadik a Tahiti elleni 10–­0 a 2013-as Konföderációs Kupán. A negyedik négy 9–0, s csak utána következik a sorban a dupla 8–0.
= David Silva (képünkön) a liechtensteiniek ellen betalált, ez már 34. gólja volt a válogatottban 115. mérkőzésén. Már csak David Villa 99 mérkőzésen 59 gól, Raúl (102/44) és Fernando Torres (110/38) van előtte a sorban, azaz negyedik a spanyol örök rangsorban.
+ A 8–0 azonban rekord az idegenbeli mérkőzések között – az összes többi Spanyolországban vagy semleges pályán volt, a 16–0 pedig kétmeccses csúcs, az előzőt San Marino ellen érték el a spanyolok, 15–0-val a 2000-es Eb-selejtezőkön (9–0 és 6–0).
o Romelu Lukaku oda-vissza gólt lőtt a görögöknek, C. Ronaldo (14) és Lewandowski (12) mögött 10 találattal a harmadik az európai selejtezők góllövőlistáján. (Ebben a rangsorban Szalai Ádám 9. holtversenyben, hetedmagával.)
= Liechtenstein ezzel az újabb nyolcassal már 34 kapott gólt számlál a selejtezőkben. Ennél azonban akad még hézagosabb védekezés is: a gibraltáriak a H-csoportban 37-et, a San Marinó-iak a C-csoportban 36-at kaptak a nyolc játéknap alatt.
+ Az olasz válogatott ez elmúlt fordulóban búcsút mondott egy 56 mérkőzéses vb- és Eb-selejtezős veretlenségi sorozatának. Ebben a körben az izraeliek elleni győzelemmel viszont tovább őriz egy szériát. Az 1934-es, görögök elleni 4:0 óta (a meccset közvetlenül az itáliai vb előtt játszották) mind a mai napig olasz földön nem veszített vb-selejtezőt a squadra azzurra. A sorozat 53 mérkőzést számlál, 6 döntetlen mellett a Reggio Emilia-i volt a 47. győzelem. Mi több, ha ehhez hozzátesszük a két Itáliában rendezett világbajnokságot (1934, 1990) is, amelyen szintén nem kapott ki az olasz nemzeti gárda (1990-ben 11-esekkel esett ki az argentinokkal szemben, statisztikailag az a meccs döntetlennek számít), akkor vb-mérkőzésen Itáliában 66 mérkőzéses az olasz veretlen széria (58 győzelem, 8 döntetlen).
o Odise Roshi nagyon belelendült a vb-selejtező sorozatban a góllövésbe. Az Ahmat Groznij (idén keresztelték át Tyerekről az orosz csapatot) 26 éves középpályása 45. albán válogatott meccsén 4. gólját szerezte, ebből kettőt ez elmúlt két selejtezőn ért el: előbb szombaton Liechtenstein kapujába talált be, majd kedden Macedóniáéba. (Kis szépséghiba, hogy az egyenlítő gólt hozó 11-est az ő kezezéséért ítélték meg.)