Előrehozott döntő az Ally Pallyben • SportTV

Előrehozott döntő az Ally Pallyben

Sport TV avatar Sport TV 2018. 12. 30. 09:13

Két egyforma tétű, de nem egyforma súlyú találkozón dől el a 2019. évi dartsvilágbajnokság két döntősének kiléte vasárnap este a londoni Alexandra Palace-ben.

A már csak esti programban sorra kerülő, hat nyert szettig tartó két mérkőzés közül az első, az alsó ág végküzdelme arra van hivatva, hogy eldöntse: melyik angol versenyző képviseli tovább azt a hagyományt, amely alól csak két alkalommal volt kivétel a vb-k során. Mégpedig azt, hogy a fináléban egy angolnak legalább kell lennie. Ez a sorozat 1994-től 2014-ig tökéletesem érvényesült (az első 14 esztendőben Phil Taylor személye jelentette a folyamatosságot), csak a 21. finálé, majd a 24. lett „angolmentes”, mindkettőt Michael van Gerwen vívta – és nyerte meg – egy skóttal, Peter Wrighttal, majd Gary Andersonnal szemben. Tavaly a jubileumi 25. döntőt két angol vívta, s most is lesz résztvevő a sportág első számú nagyhatalmából. Hogy aztán az a 10. kiemelt Michael Smith lesz, vagy a kiemelés nélkül rajtoló, s eddig az összes angol ellenfelet kikerülő újonc Nathan Aspinall lesz-e az, az kis túlzással a két játékos közvetlen szurkolói körén kívül senkit sem érdekel. Az általános vélekedés szerint ugyanis a győztes úgyis csak a második helyért járó díjat kaphatja meg Újév napjának estéjén, annyival esélyesebb a másik párban megvívott gigászok csatájának győztese. (Azért csak zárójelben jegyezzük meg: a legutóbbi döntő előtt is azt mondták, Crossnak „ki sem kell állnia” Taylor ellen, annyira biztos, hogy kikap. S aztán mi is lett az eredmény?…) Korábban egyébként négyszer mérkőztek meg egymással, 2016 óta Smith háromszor, Aspinall egyszer nyert, egyik meccsük sem volt később mint az adott verseny legjobb 32-je között. Most világbajnoki elődöntőt vívnak!

Az érdeklődés fókuszában tehát a másik, a későbbi elődöntő áll, amelyet a két, korábban kétszeres világbajnok, Michael van Gerwen és Gary Anderson vív. Nem ez lesz a két zseni első vb-találkozója. 2014-ban MVG a győzelem felé vezető úton a 3. fordulóban találkozott Garyvel és 3–2-es győzelmet aratott. 2017-ben pedig a döntőben találkoztak, s szintén a holland nyert, 7–3-ra. Azaz: az angol nélküli döntők éveiben mindig találkoztak egymással, mindig MVG győzött és mindig utána (vagy azzal) világbajnok is lett. Ezek az érvek, a világelsőség, a ranglistakülönbség és az örökmérleg is a Van Gerwen-hívek reményeit erősítik. 2005 szeptembere óta – akkor a British Open negyeddöntőjében játszva MVG 3–2-re nyert – egészen idén november 25-ig (Players Championship Final nagydöntő, elődöntő, 11–9 Gerwennek) 56 egyéni mérkőzést játszottak és a holland kétszer annyit nyert meg (36–18), két döntetlen mellett. Ugyanakkor viszont ebben a naptári évben, 7 vereség mellett azért Gary háromszor is meg tudta verni MVG-t: május 10-én az aberdeeni Premier League-fordulón 7–5-re (MVG-nek 100 fölötti volt a körátlaga, mégis…); szeptember 23-án a Champions League of Darts csoportkörében 10–9-re, s végül november 18-án, egy héttel az utolsó vereség előtt a Grand Slam of Darts elődöntőjében 16–12-re.
Győzelme esetén Van Gerwen negyedik, Anderson ötödik világbajnoki fináléját játszhatja az új esztendő első napjának estéjén az Ally Pallyben.