Valamelyik Mihály megkoronázása • SportTV

Valamelyik Mihály megkoronázása

Sport TV avatar Sport TV 2019. 01. 01. 14:33

Négy Michael névre keresztelt résztvevője volt a december 13-i rajt idején a dartsvilágbajnokság 96 fős mezőnyének. Közülük kettő még a január 1-jei záró napon is felléphet játékosként a londoni Alexandra Palace színpadára.

2018. május 17-én a londoni O2 Arénában a Premier League trófeájáért játszott, 2019. január 1-jén a londoni Alexandra Palace-ban a világbajnoki címért mérkőzik meg a két Michael (Fotó: Getty Images)

A sorsolási tábla mind a négy negyedére jutott egy-egy „Mihály”. A negyedik negyedbe sorolt „Misi”, azaz Mickey Mansell fejezte be legkorábban szereplését, már az első körben 3–2-re kikapott a kanadai Jim Longtól és búcsúzott a mindössze 75.22-os körátlagot produkáló északír dartsos. A második negyedből kezdő angol Michael Barnardnak egy fordulóval tovább tartott a torna: előbb legyőzte 3–2-re a portugál Joao Sousát, majd játszmanyerés nélkül kikapott a 29.-ként rangsorolt, egy körrel később Gary Anderson ellen a torna egyik legdrámaibb mérkőzését vívó holland Jarmaine Wattimenától.

A másik két Michael, a világelső „Mighty Mike” Van Gerwen és a 10. kiemelt, de az aktuális világranglistán már 6. „Bully Boy” Smith viszont a maga negyedéből indulva módszeresen végiggázolt a sorban következő öt ellenfelén. MVG speciel mind az öt mérkőzésén 100 fölötti körátlaggal nyert, minden egyes körben csupán egyetlen „becsületjátszmát” engedélyezve aktuális ellenfelének, azaz Alan Tabernnek, Max Hoppnak, Adrian Lewisnak, Ryan Joyce-nak és Gary Andersonnak.
Michael Smith útja is meggyőző volt, de ennyire azért nem letaroló. Értelemszerűen ugyanannyi szettet nyert mint a holland (3+3+4+5+6-ot, azaz 21-et), tőle 8-at tudtak elnyerni az ellenfelei (az elődöntőben Aspinall hármat, a 3. körben Henderson kettőt, a nyitó meccsen, a nyolcad- és a negyeddöntőben Meulenkamp, Searle és Humphries egyet-egyet. Ő „csak” három meccsét nyerte meg 100 fölötti körátlaggal, kétszer ez alatt maradt.

I. Mihály kezében a PL-trófea. Vajon trónra lép II. Mihály is ma este? (Fotó: Getty Images)

A két dartos hasonló korú, MVG kevesebb mint másfél évvel idősebb az angolnál, így első eredményeik még ifjúsági és utánpótlás (youth és development) tornákról valók. Legelőször majd’ tíz éve, 2009 márciusában játszottak egymással PDC-eseményen, az UK Open skóciai regionális döntőjében az első fordulóban Smith nyert 6­3-ra. Azóta a mérleg jócskán átfordult, Van Gerwen 31 eddigi mérkőzésükből 25-öt megnyert Smith 6 sikerével szemben. A 31-ből kettő esett major tornára, a Grand Slam of Darts 2015-ös elődöntőjében és idei nyolcaddöntőjében egyaránt Van Gerwen győzött 16–­6-ra, illetve 10–8-ra. Összesen 9-szer játszottak torna-, illetve sorozatdöntőt, ezekben MVG 7–2-re vezet, a két Smith-siker 2011-ből (PDC Development Tornament) és 2015-ből (PDC European Darts Trophy) datálódik. A legutóbbi nagy döntőjük az idei Premier League végküzdelme volt, azt is Van Gerwen nyerte meg, méghozzá 11–4-re(!)

Az előzetesen számba vehető tények többsége arra utal, hogy nem nő az eddigi PDC-világbajnokok száma, sőt, az örök első Phil Taylor (14 siker) mögé a négy eddigi kétszeres győztes közül kiemelkedik Van Gerwen, s harmadik sikerével a győzelmek számát tekintve is fellép az örökrangsor második helyére. Ha mégis esélyesként elbukja a finálét, a szervezet felavatja összesen 9., azon belül ötödik angol világbajnokát.
Akárhogy is: a darts megkoronázott uralkodóját 2020. január 1-jéig mindenképpen Mihálynak hívják. I. (Van Gerwen) Mihálynak vagy II. (Smith) Mihálynak…