Világbajnokcsata a „legjobb harmadba” jutásért • SportTV

Világbajnokcsata a „legjobb harmadba” jutásért

2021. 12. 23. 11:19

A 9. napon zárul a második nagyfordulómérkőzéssorozata a dartsvilágbajnokságon. A mezőny harmadolódik, a 96 induló játékosból 32 marad. Már ebben a körben volt világbajnokcsata, most az utolsó előtti mérkőzés is az lesz: a visszatérő 4-szeres vb-győztes (ebből három BDO) küzd meg a négy évvel ezelőtti Sir Waddell-trófeabirtokos Rob Cross-szal.

Barney útja a 11 évvel utána PDC vb-t nyerő játékoson át vezet a legjobb 32-be (Fotó: Getty Images)

Amúgy „angol napunk” lesz, a nyolc párból hatban a házigazda nemzet dartsosa is a pódiumra  lép. A harmadik körbe eddig már 10 angol kvalifikálta magát, ha csütörtökön mind a hat győz – ez azért nem valószínű – akkor a 32-es mezőny éppen fele képviseli a sportág őshazáját a továbbiakban.
A délutáni első pár angolja Luke Woodhause, korban, világranglista-helyezében azonos nagyságrendet képvisel ellenfelével, az ausztrál Damon Hetával, roppant nyílt összecsapás várható közöttük, egyikük győzelme sem lenne igazi meglepetés.
Utánuk az induló három északírből még versenyben maradó Brendan Dolan küzd meg a következő angollal, Callan Rydzzel. Előbbi versenyrutinja – 13 ével idősebb, következésképp régebbi profi játékos – döntő tényező leget. Örökmérlegüket tekintve eggyel vezet Dolan, előnyét szeptemberben, az év második Europe Tour-állomásán, Gibraltárban szerezte meg, a nyolcaddöntőben elért jelentős különbségű, 6–1-es sikerrel.
Harmadikként Mensur Suljovicot és a skót Alan Soutart szólítják a színpadra: Az osztrák „csak” 26. A világranglistán, volt ő már sokkal magasabban is. Mégis lehetséges, hogy eddigi vb-csúcsát, a 3. körbe jutást ismét beállítja, pályafutása során ötödször is bejut a legjobb 32 közé.

José de Sousa a világ 7. játékosaként legalább a nyolcba be akar jutni. Ehhez Lowe-ot és utána még két ellenfelet is le kellene győznie (Fotó: Getty Images)

A délutáni versenyrészt egy top 10-es játékos, José de Sousa zárja. Előtte ebből a kategóriából egyedül az 5. Dimitri Van den Bergh esett ki, a másik nyolc, ki könnyebben, ki nehezebben, de vette az első akadályt. A portugál játékos ellenfele a változatosság kedvéért egy újabb angol lesz, Jason Lowe, aki csak két évvel idősebb a 2. Special One-nál, de az ő karrierjéből kimaradt az a viharos előretörés, amit De Sousa a tavalyi Covid-évben bemutatott. Az akkor elért remek eredmények jelentik a mostani 7. helyezés alapját, eddigi két meccsüket is tavaly nyerte meg Lowe ellen.

Az est nyitó találkozón is egy angol Jason lép fel, aki közel az ötödik X-hez közelítve ért el először a vb-szereplésig. A majdhogynem egy genarációval fiatalabb holland Danny Noppert viszont már negyedszer játszik az Ally Pallyben az év legnagyobb tornáján, s az eddigi három alkalommal egyaránt a 3. körig eljutott – igaz, azon túl még sosem. Hátha éppen most jön el a szintlépés neki…
Német meglepetéseket már láttunk a vb-n (főleg Florian Hempel berobbanására gondolunk), egy német, a már korábban a klasszisok közé lépő Gabriel Clemens 3. fordulóba jutása nem tatozna ebbe a körbe. Tavaly ugyanis egy fordulóval tovább, a nyolcaddöntőbe is bejutott, s mostani ellenfele, a walesi Lewis „Lewy” Williams, aki éppen csak befér a top 100-ba és újonc a vb-n, elsőre nem tűnik túl veszélyesnek.

Rob Cross nelső vb-jét újocnként megnyerte, a másodikban negyeddöntős volt, a következő kettőn elbukott a harmadik forduló kadélyában. Most eljut legalább addig, vagy még korábban búcsúra kélnyszerül? Getty Images)

A „nap mérkőzésnek” természetesen a világbajnokcsata ígérkezik.  Korábbi és mostani egyik közönségkedvenc Barney nagypapa, azaz Raymond van Barneveld a 2018-as PDC-világbajnok Rob Cross testén át igyekszik a harmadok körbe. Minden dartsrajongó tökéletesen emlékszik rá: a tar angol a megismételhetetlen karrierű Phil Taylort újoncként győzte le karrierje utolsó profi meccsén, a 2018-as vb-döntőn, elütve attól, hogy 17-edszer is elnyerje a világbajnoki címet (2 BDO- és 14 PDC-vb-siker után). Akkor sokkan nagy karriert jósoltak Crossnak, aki valóban a világelit tagja lett tartósan, de vb-n a negyedik körnél tovább nem jutott, sőt tavalyelőtt és tavaly a 3. fordulót sem érte el. Barney népszerűsége töretlen, első körös győzelméből az ellenfél csekély játékereje miatt nm lehet komolyabb következtetéseket levonni. Mindkét résztvevő számára tehát az újbóli csúcsra indulás a plusz tét, remélhetőleg ez nem több hibára, hanem magasabb színvonalú játékra sarkallja őket.
A nap, s egyben a karácsony előtti versenyszakasz utolsó csörtéje egy tapasztalt(abb) angol és egy éppen csak a tinédzserkorból kilépő osztrák játékos csatája. Chris Dobey három és két éve járt már a nyolcadöntőben is (tovább nem, mert előbb az exvilágbajnok Anderson, utóbb az akkori PL-győztes Durrant állította meg), a Fülöp-szigeti dartspapa három, már ausztriai születésű és osztrák állampolgárságú fia közül legfiatalabb és legtehetségesebb Rusty-Jake Rodriguez pedig a húsz körüli „újhullám” karakteres tagjaként, nem mellesleg  újoncként igyekszik a mezőny legjobb harmadába. A meccs győztesére amúgy Michael van Gerwen vár a negyedik fordulóban.