Az elmúlt 39 évben csak Jordan, Kobe, Malone, Harden és Booker játszott jobb meccset, mint most Embiid • SportTV

2022. 11. 14. 18:26

November 13-ig kellett várni, hogy megszülessen a 2022-23-as NBA-szezon első legalább 50 pontos teljesítménye Darius Garlandtól, majd másfél órát arra, hogy azonnal jöjjön a második, ami ráadásul már majdnem 60 pontosra sikerült, hiszen Joel Embiid 59-et dobott. Embiid ráadásul akkora meccset játszott, ami történelemkönyvekbe kerül.

Garland és Embbid megszórta magát. (Fotó: Getty Images)

Aki a pontzuhatagos kosárlabdát szereti, az az NBA november 13-i játéknapját jókedvűen nézegethette. Az egész a New York Knicks – Oklahoma City Thunder meccsel kezdődött, ahol a két csapat nem a védekezéssel kapcsolatos oktatófilmet fűzte be, hanem inkább megszórta magát, és ketten együtt 280 pontig jutottak.

A szezon első 50 pluszos meccse

Aztán jöttek azok a srácok, akik egyéni teljesítményükkel kerültek a hírekbe. A Clevelenad Cavaliers ásza, Darius Garland lett az első játékos a 2022-23-as szezonban, aki eljutott 50 pontig. Egészen pontosan 51-ig a Minnesota Timberwolves ellen:

Nem elhanyagolható, hogy ez az 51 pontos teljesítmény lett az új karriercsúcsa a 2022-es All-Starnak. Ő a negyedik clevelandi kosaras, aki 50 pont fölé jutott, és azzal, hogy a negyedik negyedben egymaga 27-et szerzett franchise-rekordot ért el.

A meccset azonban a Wolves nyerte 129-124-re:

Joel Embiid történelmi meccse

Az ember még le sem nyugodhatott Garland 51 pontja után, másfél órával később már Joel Embiid 59 pontján ámult a világ. Csak Wilt Chamberlain és Allen Iverson jutott el több pontig a Sixers mezében korábban.  A 2022-es pontkirály begyújtotta a rakétákat, és így máris magasabb az átlaga (32,3), mint tavaly, amikor pontkirály lett (30,6). Azonban nem ennyiből áll a statisztikai sor, hiszen ő még 11 lepattanóval, 8 gólpasszal és 7 blokkal is feltöltötte azt:

Leírni is nehéz, hogy milyen teljesítmények minősül ez… Kezdjük ott, hogy a John Hollinger által megalkotott, rendkívül bonyolult GmSc adat szerint (pont + 0.4 x mezőnykosár – 0.7 x mezőnykísérlet – 0.4x(büntetőkísérlet – bedobott büntető) + 0.7 x támadópattanó + 0.3 x védőpattanó + labdaszerzés + 0.7 x gólpassz + 0.7 x blokk – 0.4 x fault – eladott labda) ez volt a hetedik legjobb egyéni mérkőzés a ligában az 1983-84-es szezon óta. 54,4 lett ez a mutatója. E szerint a számítás szerint csak Michael Jordan kétszer (egyébként a 69 pontos karriercsúcsa számít a rekordernek, ezen 64,6 volt a GmSc-je), Kobe Bryant (a 81 pontos meccsével a második), Karl Malone, James Harden és Devin Booker egyszer-egyszer játszott nála jobban. Az ESPN Stats & Info azt adta ki, hogy az 50-10-5-5 nem sikerült senkinek az NBA-ben, mióta rögzítik a blokkokat.

Mivel szombaton 42 pontig jutott, így Michael Jordan, Kobe Bryant és Bradley Beal után a negyedik játékos lett 1988 óta, aki két egymást követő napon játszott meccsen összesen 100 pont fölé tudott jutni, és . 25 éve nem volt olyan, hogy valaki legalább 20 pontot és 5 blokkot jegyzett egy negyedben, és amúgy a negyedik negyedben 26-21-re túldobta az ellenfelet. Jelen esetben a Utah Jazzt. Nem csoda, hogy 105-98-ra nyert is a Sixers.

Az NBA-ben bármelyik meccsen számíthatunk csodára, így érdemes a közvetítéseinket nézni. A magazinműsorainkban pedig majd beszélünk minden NBA-vel kapcsolatos csodáról.

Trash Talk: november 17., csütörtök 22:00, Sport1 (élő)

Atlanta Hawks – Toronto Raptors: november 20., vasárnap 0:00, Sport1 (élő); 11:00, Sport1 (felv.)

NBA Action: november 20., vasárnap 10:30, Sport1

Alley-oop: november 20., vasárnap 19:30, Sport1 (élő)

Phoenix Suns – New York Knicks: november 20., vasárnap 23:00, Sport1