NBA: Amerika a világ ellen • SportTV

NBA: Amerika a világ ellen

Sport TV avatar Sport TV 2026. 02. 12. 15:01    
Olvasási idő: 2 perc

2026-ban érkezett el az a pillanat, amikor az NBA bevállalta azt, hogy egymásnak ereszti az Egyesült Államok és a világ legjobb kosárlabdázóit. Erre a 2026-os All-Star-gála főmérkőzésén kerül sor. A hétvége komplett programját, így a történelmi minitornát is élőben közvetíti a Sport1. Ráadásul az eddigieknél kedvezőbb időpontban.

Luka DOncic és LeBron James ezúttal nem egy csapatban szerepel majd. (Fotó: Getty Images)

36 év telt el azóta, hogy összehozták a történelem talán legjobb és legerősebb sportcsapatát, az 1992-es barcelonai olimpiára készülő amerikai kosárlabda-válogatottat, a Dream Team-et. Az olimpián Michael Jordanék átlagosan 43,75 ponttal verték meg a mezőnyt. A legszorosabb mérkőzés a horvátok elleni döntő volt, amin 32 ponttal nyertek. Ennek a csodálatos teljesítménynek köszönhetően a kosárlabda és az NBA népszerűsége az egész világon kilőtt (A csak Európával foglalkozó írásunkban bővebben is elemeztük ezt a helyzetet). Nagyon sokan a hatalmas zsákolásokat és látványos megmozdulásokat látva kezdtek el kosárlabdázni a világ különböző pontjain, és ez megváltoztatta a sportágat.

1992-ben még csak lézengtek a külföldiek az NBA-ben, aztán egyre többen érkeztek, és egyre fontosabb szerepük lett. Oda jutottunk, hogy a 2025-26-os szezonnak rekordot jelentő 135 külföldi kosaras vágott neki, és hogy 2018 óta, azaz nyolc éve nem volt amerikai játékos az NBA legjobbja (MVP). Ha nem jön közbe egy sérülés vagy valami csoda, akkor 2026-ban is kanadai (Shai Gilgeous-Alexander), szerb (Nikola Jokic) vagy szlovén (Luka Doncic) nemzetiségű lesz a legértékesebb játékos. A 2024-es olimpián az is kiderült, hogy ma már a legerősebb amerikai válogatott sem tud már gálaelőadást tartani a világ más vezető válogatottjaival szemben. Ez főleg a Szerbia elleni elődöntőben (95-91) és a franciák elleni finálén (98-87) érződött. Ezeken megizzadtak LeBron Jamesék.

Mondhatjuk tehát, hogy logikus, mégis

merész vállalás az NBA-től, hogy épp történelmet ír a 2026-os All-Star Gála lebonyolításával.

Ezt úgy változtatta meg, hogy azon három csapat lesz, egy, amely a legjobb nemzetközi sztárokból áll (például Nikola Jokic, Luka Doncic, Giannis Antetokounmpo és Victor Wembanyama), illetve kettő, amelyben az USA krémje kap helyet (mint LeBron James, Kevin Durant, Jalen Brunson vagy Jaylen Brown). A három alakulat előbb körmérkőzéseket játszik, majd a két legjobb egy döntő ütközetet vív. Mind a négy minimérkőzés 12 perces lesz. Az elmúlt években folyamatosan próbálta az NBA minél színvonalasabbá tenni az All-Star-mérkőzést, változtattak a formátumon, pénzdíjat vezettek be, extra meccslezárást találtak ki. Ebbe a sorba illeszkedik az Amerika-Világ formátum.

A helyszín Los Angeles, egészen pontosan Inglewood, és a világ talán legmodernebb arénája, a Los Angeles Clippers otthonául szolgáló Intuit Dome lesz. Kifejezetten jó hír a kosárlabda szerelmeseinek, hogy a vasárnapi gála már európai idő szerint 11 órakor elkezdődik, ahogyan egyébként a szombati ügyességi nap (zsákolóverseny, tripladobó, dobóverseny) is.

A Sport TV ezeket, illetve a pénteki feltörekvő fiatalok mérkőzését is élőben közvetíti. A kommentátorállásban Faragó Richard, Fülöp Marcell, Gedei Tibor, Sitku Márton és Zsivera Gábor foglal majd helyet. Természetesen a csütörtöki Trash Talk és a pénteki Alley-oop is kiemelten foglalkozik majd az eseménnyel.

A heti NBA-program:

Trash Talk: február 12., csütörtök 18:15, Sport1 (élő)

Alley-oop: február 13., péntek 18:00, Sport1

Rising Stars: február 14., szombat 3:00, Sport1 (élő); 16:00, Sport2 (felv.)

NBA Skills Challenge: február 14., szombat 23:00, Sport1 (élő)

NBA Action: február 15., vasárnap 10:30, Sport2

All-Star-gála: február 15., vasárnap 23:00, Sport1 (élő)