Magyar–olasz hokihistória • SportTV

Magyar–olasz hokihistória

2024. 05. 03. 15:08

A két ország válogatottjának közös vb-múltja több mint 95 esztendős! 1929. január 28-án a budapesti Eb nyitó meccsén a mieink akkor meglepőnek minősített 2:1-es vereséget szenvedtek az olaszoktól, akik később a 4. helyen végeztek, a mieink a holtversenyes 5. helyen fejezték be a tornát. Világbajnokságon 1930. január 31-én Chamonix-ban jjátszottak először, akkor a kieséses rendszerű torna első mérkőzésén a mieink 2:0-ra győztek Minder és Jeney góljával. (Minder Frigyes neve a magyar labdarúgás őstörténetéből is ismert, 1903-ban egyszeres válogatott játékos, 1908 és 1930 között négy időszakban 33 mérkőzésen a válogatott szövetségi kapitánya, működött játékvezetőként is, 1927-től 1933-ig a jégkorong-válogatott szövetségi kapitánya is.). A következő vb-csatát 1934-ben az olaszok nyerték meg hazai pályán Milánóban hosszabbításban 1:0-ra. Ezután világbajnoki összecsapásra 30 évre rá (!) került sor, az innsbrucki olimpián (1970-ig az olimpiai tornák keretében bonyolították le a vb-ket, sőt az Eb-ket is). az olaszok 5:4-re nyertek, s szerezték meg a 19. helyet a mieink előtt. Két döntetlen következett 1967-ben és 1971-ben a C-csoportban, majd egy győzelem (5–2) az 1979-es belgrádi tornán. Harminckét esztendős szünet után a modern korban négyszer csapott össze vb-n a két együttes, 2011-ben és 2013-ban egyaránt Budapesten, már a divízió 1/A-nak nevezett másodvonalbeli tornán mindkétszer a vendégek nyertek hosszabbításban (4–3-ra és 2–1-re). A legutóbbi két találkozás szebb emlék ennél: 2015-ben a krakkói – feljutással végződő – tornán 4–1-re, 2018-ban a budapesti megmérettetésen 3–2-re nyertek a mieink. Vb-összmérlegünk: 8 mérkőzés, 3-3 győzelem mindkét oldalon, 2 döntetlen, a gólkülönbség 32–28 a mi javunkra.
A barátságos (felkészülési) meccseket is beszámítva a teljes örökmérleg az azzurrók felé billen: 23-szor ők győztek, 18-szor a mieink, 7 döntetlen mellett (forrás: sportal.hu).