Harmadik kör, Smithekkel, walesiekkel • SportTV

Harmadik kör, Smithekkel, walesiekkel

2021. 12. 27. 14:14

Karácsony után „szintet lép” a vb. Következik a harmadik kör, ennek a találkozói már négy nyert szettig (best of 7) tartanak, s aki itt játszik, minimum agy meccset már nyert a tornán. Az alapmezőny hat Smithje közül három maradt versenyben, valamennyien hétfön lépnek fel, az utolsó két összecsapáson pedig a két walesi világklasszis, a címvédő Gerwyn Price és az év legtöbb major versenyét nyerő Jonny Clayton.

A három versenyben lévő Smith közül Michael a legesélyesebb, hogy eljusson a legjobb 16-ba (Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

A 96 ragú induló mezőnyben hat Smith vezetéknevű dartsos – öten névrokonok, a hatodik a legidősebb fia – szerepelt, 9 nap alatt a mezőny harmadára, a Smith-különítmény felére zsugorodott. Hogy-hogy nem, mind a hárman hétfőn délutánra kaptak beosztás, létrejött tehát egy sessionnyi Smith-mérkőzés.

Kezdenek a korban középső Smith-szel, a 32 esztendős Ross a nála három esztendővel fiatalabb, de a világranglistán 17. hellyel jobban álló Dirk van Duivenbode ellen lép a pódiumra. Az angol eddig „nemzeti ágon” menetelt, egy negyedik Smith, majd a tavalyi negyeddöntős Bunting kiütésével jutott a harmadik körbe. Örökmérlegük egyensúlyban áll, a fogadóirodák Rossnak adnak valamivel több esélyt.
A második Smith a korban legifjabb, játékerőben a legerősebb Michael, a három évvel ezelőtti ezüstérmes. Azóta adós ugyan a kiemelkedő eredményekkel, de ősszel emelkedő formát mutatott a Players Championship egyik barnsleyi versenyének megnyerésével és Grand Slam of Darts döntőjével. Ha ezt a fornáját tartja, a soron kövekező nyolcaddöntő sem lesz a végállomás neki, mert Will O’Connornál erősebb ellenfelekkel is elbír.
A harmadik dobogóra lépő Smith, Raymond a legidősebb és az előző kettőtől eltérően ausztrál. No meg a leggyengébb is, a PDC-rangsorában nem is szerepel, a WSF listáján is csak a 30 között van. Ellenfele a német újhullám egyik nagy tehetsége, a top 10-es kiemeltek közül az egyetlen búcsúztatója, a német Florian Hempel. A vb-címre esélyes Dimitri Van den Berghet úgy győzte le a torna egyik legszínvonalasabb csatájában, hogy a belga klasszis 101.78-as körátlaggal volt kénytelen fejet hajtani.

Vincent van der Voort James Wade „skapljára”  vadászik a harmadik fordulóban (Fotó: PDC/Lawrence Lustig))

Az est egy újabb angol–holland rangadóval indul, amely talán még a délutánibál is érdekesebbnek ígérkezik. James Wade és Vincent van der Voort csatája ráadásul a legnagyobb múltú is a nap hat összecsapás közül, már 26-odszor mérik össze tudásukat. Egyszer már vb-n is megmérkőztek, igaz, az nem ma volt – 13 esztendővel ezelőtt. A 2009-es világbajnokságon ugyanis a   3. fordulóban is ez volt az egyik párosítás. Wade 4–0-val robogott tovább, el is jutott első elődöntőjéig, melyet azóta további kettő követett. (VvdV pedig előtte, még az első körben éppen a magyar Bezzeg Nándort győzte le 3–0-ra.) Az angolt amúgy minden idők egyik legjobb nem világbajnok versenyzőjeként tartják számon vagy egy évtizede, szívesen levetné magáról már egyszer ezt a kissé lekezelő minősítést.

Az est két utolsó meccse azé a két dartsosé, akik a néhány napig még tavalynak nevezett esztendőben együtt szereztek csapatvilágbajnoki címet Walesnek. Egyikük, Gerwyn Price negyedévvel később az egyéni címet is megszerezte, azóta folyamatosan őrzi világelsőségét. A torna előtt felettébb magabiztosan nyilatkozott, a nyitó meccsén Edhouse ellen nem nagyon igazolta ennek jogosságát. Persze, ha ez első lesz a leggyengébb meccse a versenyen, még címvédés is lehet a vége. Ehhez azonban évfolyamtársa, Kim Huybrechts ellen minimum egy szinttel jobban kell játszania, mint 15-én, a nyitó mérkőzésen.
Világbajnoktársa, az eddig az év játékosa címre joggal pályázó Jonny Clayton az igazán számottevő egyébi tornák közül egyedül a világbajnokságon nem jutott még az az elő-, sőt a negyed-, mi több, a nyolcaddöntőig sem!  Most utóbbi a tét, az ellenfél is ismert, régi menő, a német ranglista sokáig második-harmadik játékosa, Gabriel Clemens. Clayton még Price-nál is csikorgósabb módon vette az első akadályt az ír Barry ellen, rá még fokozottabban igaz: annál csak jobban tud játszani. Nem mellesleg a két walesi klasszis ha továbbmegy most és a következő körben, egymással mérkőzik a negyeddöntőben, a legjobb négy közé tehát csak egyikük juthat el…