Anglia–többiek „páros mérkőzés” a negyeddöntőért • SportTV

Anglia–többiek „páros mérkőzés” a negyeddöntőért

2021. 12. 30. 11:50

Két hely már elkelt a darts-vb negyeddöntőjében, az év utolsó versenynapján a további hatért hajtanak a fiúk a londoni Alexander Palace-ban. Mind a hat mérkőzésnek lesz angol résztvevője, közülük egy találkozónak kettő is. A maradék öt dartsos közül három skót is van még, mellettük egy-egy ausztrál és holland teszi teljessé a csütörtöki mezőnyt.

Callan Rydz három mérkőzésén eddig szettet sem vesztett. Mgmarad a hibátlan mérlege négy meccs után is? (Fotó: Getty IOmages)

A délutáni első párban az egyetlen tengerentúli versenyző mérkőzik a korelnökkel, azaz Raymond Smith-t és Mervyn Kinget szólítják előként a színpadra. Az ausztrál élete első PDC-vb-jén, 42 esztendősen úgy jár már a nyolcaddöntőben, hogy három megnyert mérkőzésén 10 győztes szett mellett csak kettőt vesztett el, ráadásul a harmadik körben Florian Hempelt egyenesen elsöpörte, pedig a német verte ki korábban a torna legmagasabban rangsorolt kiesőjét, Dimitri Van den Berghet. King viszont saját karriercsúcsát ostromolja, méghozzá 13 esztendő után, ugyanis a 2009-es vb-n járt a fináléban és kapott ki a legnagyobbtól, Phil Raylortól.

A második összecsapás a nap első skót–angol csörteje. Korban fiatalabb, eredményességben azonban jobb, a világranglistán 41 hellyel jobb Callan Rydz Alan Soutarnál, ráadásul eddig lehengerlően szerepelt eddig. Tíz nyert szettje önmagáéban nem szenzáció, minden első körben is játszónak ennyit kellett nyernie a nyolcaddöntősöknek. Az ellenoldalon azonban egy nagy kövér 0 szerepel, azaz Rydz egyetlen játszmát sem vesztett még! A japán Jamada ellen ez nem számít nagy kunsztnak, de után a Brendan Dolan ellen 102.73-as körátlaggal nullázott, majd szerdán a kétszeres vb-elődöntős Nathan Aspinall-lal tette ugyanezt, közel százas átlaggal (98.35). Az ellenfél Soutar 4. vb-jén szintén egyéni csúcsot állított fel a 16-ba jutással, a második fordulóban Mensur Suljovicot, a harmadikban José de Sousát búcsúztatta, utóbbit, a 7. kiemeltet 4–3-mal, azaz szoros, de a világszinthez képest roppant alacsony színvonalú csatában (88.54-es körátlaggal, 45 rontott kiszállóval).

Luke Humphries (balról) és csütörtöki ellenfele, Chris Dobey fifty-fifty esélyt kap a bukiktól (Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

A harmadik meccs az egyetlen angol házi rangadó, amelynek résztvevői eddig szinte párhuzamosan szerepeltek a tornán. Chris Dobey és Luke Humphries egyaránt kiemeltként a második körben kezdett, egyformán 3–2-vel búcsúztatták az induló két osztrák Rodriguez fivért, majd ők lettek a szomorú „Covid-lottó” nyertesei, Dobeyt Van Gerwen, Humphriest Chisnall pozitív tesztje juttatta játék nélkül a 16 közé. Világranglista-helye alapján utóbbi, egymás elleni mérlegük (5–3) alapján előbbi tűnik egy kicsivel esélyesebbnek, a fogadóirodák többsége századra azonos oddsot ad a győzelemre mindkettejüknek.

Az esti session első angolja James Wade, a mezőny utolsó hollandja Martijn Kleermaker ellen lép a pódiumra. A világ 4. számú játékosa 18.-szor rugaszkodik neki, hogy a vb-n eljusson legalább a döntőbe, eddig háromszor is az elődöntő jelentette neki a végállomást. Vb-újonc ellenfele a harmadik holland, akivel összekerül, Van Kluivenhovent a táblánál verte meg 3–1-re, Van der Voort időben a torna első versenyző covidosaként nem állhatott ki ellene. A két dartsos először játszik PDC-tornán. A győztes jutalma a negyeddöntő lesz, ellenfele pedig a R. Smith–King párosítás győztese.

Az est két másik két csatája két skót-angol csúcsütközet, három korábbi PDC-világbajnokkal.
Időben előbb a tiszta világbajnokcsata következik. A dupla vb-győztes Gary Anderson a 2018-as trófeabirtokos Rob Cross-szal vitatja meg, hogy bár mindketten oda tartoznának, melyikük jut el ténylegesen a negyeddöntőbe. A skót a harmadik körben hatalmas „comebackkel”, 0–3-ról verte ki „évfolyamtársát”, Ian White-ot, ugyanabban a fordulóban  Cross szenzációs mérkőzésen jutott túl Daryl Gurney-n. Gary 12 eddigi vb-jén 8-szor is elérte a negyeddöntőt, Rob az eddigi 4-ből egyetlenegyszer, az elsőn, amikor újoncként a győzelemig masírozott. Egymás elleni mérlegük támogathatja lélekben a skótot: 12–2-re vezet, ugyanakkor a közönség többségének biztatása mindenképpen az angolt erősítheti.

Képes lesz-e Ryan Searle felvenni a versenyt Peter Wrighttal is? (Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

Lényegében hasonló a helyzet a másik egyéni skót világbajnok, Peter Wright és Ryan Searle csatájával. A rutin a mindig különleges külsejű skót mellett szól, az angol viszont a 20-as és 30-as éveikben lévő, már tapasztalt, roppant erős hazai gárda egyik képviselője, akik közül egy már befutott (Cross), egy másik már döntőzött (M. Smith), de további kettő-három (Humphries, Rydz, Searle) bármelyike képes világbajnokot verni, de világbajnoki címet nyerni is. A két dartsos örökmérlege ugyan jelentős Wright-fölényt mutat, ám legutóbbi meccsüket 32 nappal ezelőtt a Players Championship Finals döntőjében csak a legkisebb különbséggel, döntő legben 11–10-re tudta megnyerni a 2020-as világbajnok. A csütörtöki csatájuk győztese az Újév-napi negyedöntőben a nap egyik korábbi skót-angol összecsapása, a Soutar–Rydz meccs továbbjutójávai találkozik.