Smith először vagy Wright másodszor? • SportTV

Smith először vagy Wright másodszor?

2022. 01. 03. 11:37

Fantasztikus meccseket, nagy játékokat, óriási fordításokat, új csillagok feltörését, három tökéletes, 9 nyilas leget követően a két legerősebb játékot mutató dartsos vívja a 2022-es világbajnoki döntőt a londoni Alexander Palace-ban. A kérdés: Peter Wright harmadik fináléjából másodszor vagy Michael Smith második döntőjéből először kerül ki győztesen. Másként fogalmazva: a skót zseni felzárkózik-e az eddigi három kétszeres bajnok mellé, vagy új királyt koronáznak meg, a 29. vb-torna 11. győztesét, aki a trófea mellett egy 500 ezer fontos utalást is kap a számlájára a hétfő esti csúcsmeccset követően.

(Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

A két évvel ezelőtti világbajnok Peter Wright szenzációs 100.66-os versenyátlaggal áll a döntő előtt, 55 180-ast elérve. Ellenfele, a három évvel ezelőtti döntős Michael Smith átlaga csak egy századdal rosszabb, viszont 59 tripla 20-ast ért el öt mérkőzésén. Gary Anderson 71-es vb-rekordja tehát komoly veszélyben forog, de ezt csak egy a finálé lehetséges kuriózumai, rekordjai közül.

Nézzünk néhány előzetes statisztikát! Az örökmérlegüket tekintve a skót áll jobban 23 győzelemmel a 12-vel szemben, 2 döntetlen mellett. Tévés meccsen a mérleg 13-3-2. Világbajnokságon másodszor találkoznak, a 2014-es torna harmadik fordulójában Wright győzött 4–3-ra, magas színvonalú találkozón (meccsátlag: 105.07–98.33, 180-asok: 7–10, legmagasabb kiszálló: 161–136, kiszállóátlag: 38.64% – 17/44, ill. 35.90% – 14/39). Összes PDC-döntőjük: 3, mindhármat Wright nyerte meg (tévés ebből 2). 2021-ben háromszor mérkőztek meg, júliusban a World Matcplay negyeddöntőjében a skót nyert 16–7-re, a budapesti Hungarian openen szeptemberben ugyancsak a negyeddöntőben az angol 6–2-re, végül a novemberi Grand Slam of Darts elődöntőjében ismét Wright volt a jobb, 16–12-re. Ez utóbbi erős figyelmezetetés Bully Boynak, hiszen 12–8-as vezetése után a skót nyolc(!) leget nyert sorozatban, megfordítva a már veszni látszó találkozót. Smith legutóbb tévés meccsen 2018-ban tudta legyőzni Wrightot a Premier League csoportkörében (a végén 2. lett MVG mögött), az azóta lejátszott 11 mérkőzésből viszont 9-et elvesztett, 2 PL-döntetlen mellett. Ezek közül a legfájdalmasabb a 2020-as Masters lehetett, amikor a döntő legben három meccsnyilat is elhibázott, úgy kapott ki a végén.
A skót 2019-ben és 2020-ban öt nagy döntőt is elveszített, ezek tanulságai vezettek a későbbi nagy diadalokhoz. Ma már mentálisan megerősödött, sok szoros, nagy tétű csatából kerül ki győztesen. Smithnek egyébként Wade ellen is erősen negatív volt a mérlege (7–14) a vasárnapi elődöntő előtt, de ezek emléke nem akadályozta meg a biztos győzelemben.

2021-ben Bully Boy 2, Snakebite 6 győzelmet aratott PDC-versenyen (tévés tornán: 0­–2), háromnyilas átlagban (96.49–97.59), és 180-asok legátlagában (0.29–0.31), kiszállóátlagban (36.32%–39.75%) és 100-nál magasabb kiszállók legátlagában (10.77–11.9) mind-mind a skót neve mellett áll a jobbik mutatószám. Wright győzelmei közül a két major torna (World Matchplay és Players Championship Finals) megnyerése a legértékesebb. Utóbbin Searle ellen a hajrában játszott a legjobban, igazolva, hogy nagy nyomás alatt is képes kiválóan teljesíteni.

A mostani vb meccsátlagát és 180-asait már érintettük. Száz feletti meccsátlaguk 3–2, Smith javára, legjobb meccsátlaga is az angolnak magasabb (106.2, Meulenkamp ellen, 2. forduló vs 104.38, Anderson ellen, elődöntő). A legnagyobb különbség kettejük közt a tornán a kiszállózásban van: az angol egy alkalommal sem esett 40% alá, a skót csak kétszer jutott 40% fölé a lejátszott 5-5 találkozóján. Tulajdonképpen az egész döntő sorsa azon múlhat, hogy a St. Helens-i sztár meg tudja-e őrizni hidegvérét a szélső gyűrű megcélzásakor hatodik találkozóján is.
Érdekes volt a tornaútjuk a végső fázisban. A nyolcaddöntőben és a negyeddöntőben két fergeteges meccsen győzte le Smith a két, egyaránt győzelemre esélyes walesi sztárt, az év legeredményesebbjét, Jonny Claytont és a címvédő Gerwyn Price-t, ugyanakkor viszonylag kevesebb energiát kellett kiadnia az elődöntőben James Wade ellen. Wrightnak viszont Searle jelentett könnyebb akadályt, a legutóbbi két csatában, Rydz és Gary Anderson ellen minden energiájára és összpontosító képességére szüksége volt a felülkerekedéshez.
Mindenesetre az extravagáns skót éppen akkor tudja előhúzni legjobb játékát, amikor világklasszis ellenféllel mérkőzik. Ez korábban Smith-re nem volt jellemző, de éppen a két walesi fölötti győzelemkor kiderült, ő is képes erre. Alighanem az dönt kettejük között, melyikül viseli jobban a világbajnoki döntők különleges nyomását. Mindketten MVG ellen elbuktak már egy vb-finálét, a skótnak sikerült már visszavágnia. A legutóbbi öt döntő négy-, illetve ötszettes különbségű győzelmeket hozott, Az elmúlt másfél évtizedben csak két finálé végződött döntő játszmában. 2007-ben minden idők legnagyobbjának mondott vb-trófeameccsén Van Barneveld, 2015-ben Gary Anderson lett a végső győztes, egyaránt a 14-szeres világbajnok Phil Taylor kárára. Sok jel mutat arra, hogy ez a mérkőzés is elmehet a legvégsőkig, talán meg a meccsdöntő legig is…