A vörösök kitartanának az idegenbeli száz százalék mellett • SportTV

A vörösök kitartanának az idegenbeli száz százalék mellett

2022. 04. 05. 12:05

Nyolc BEK-/BL-győzelem klubjainak mai játékosai futnak ki kedden este a Fény stadionjának gyepére. Aligha kérdéses, az esélyes a hatszoros trófeabirtokos Liverpool, de ugyanez volt a helyzet az előző körben az Ajaxszal szemben is, a végén mégis Eusébióék kései utódai mentek tovább. A lisszaboni mérkőzés akkor remivel zárult, ha most is ez történne, megtörné a vörösök szép sorozatát…

Szalahék öt éven belüli harmadik BL-döntőjéig Lisszabonon keresztül vezet az út (Fotó: Gertty Images)

A két együttes régi ismerőse egymásnak, eddig öt oda-vissza párharcot vívtak egymással, hármat a korábbi BEK-ben, egyet-egyet a BL-ben és az Európa-ligában. Négyszer a vörösök, egyszer a sasok kerültek ki győztesen a dupla ütközetből. Először az 1977–78-as BEK-negyeddöntőben mérkőztek meg, a kettős liverpooli sikert (4–1, 2–1) követően a védő Dalglishék ismét megszerezték a trófeát. Hat évvel utána ugyanabban a fázisban randevúztak, a vörösök akkor is kétszer nyertek, csak éppen nem Liverpoolban, hanem Lisszabonban 4–1-re, az Anfielden „csak” 1–0-ra, s az idény végén ismét Phil Neal vehette át a BEK-serleget Rómában. A hamadik páros csatára ugyanabban évben, 1984-ben ősszel került sor, akkor már a második fordulóban, a 16 között meg kellett mérkőzniük. Az lett az első páros csatájuk, amely ugyan ismét angol sikerrel zárult, de a Benfica megszerezte eső győzelmét (3–1, 0–1 a vörösök szempontjából. Első BL-duellumukat viszont a sasok zárták sikerrel, méghozzá kettős győzelemmel 22 esztendő múltán, a 2005–06-os nyolcaddöntőben, amelyben a lisszaboniak ismét a címvédőként kiálló szigetországiakkal küzdöttek meg – ezúttal győztesen. S végül legutóbb 2010-ben az Európa-ligában a nyolcaddöntőben kerültek össze, akkor a lisszaboni 1–2 után otthon 4–1-gyel fordított a Liverpool, az egyik legjobb ottani meccsét játszó Fernando Torres duplájával lett  az est és a továbbjutás főhőse.
Természetesen mivel mindkét csapat ősrégi európai kupaszereplő – a Benfica 1957-ben, a Liverpool 1984-bn mutatkozott be a nemzetközi porondon, számos mérkőzést játszottak a mostani ellenfél országának más csapataival is. A Benfica „angol mérlege” jelentősen negatív (38–11–7–20), a Liverpool portugálok elleni eredménysora határozottan pozitív (24–13–6–5).
Két korábbi győztes találkozik ebben anegyeddöntőben, a másik ilyen párosítás a nyolc között a Real Madrid–Chelsea párviadal.
Amióta BL-nek nevezik azelső számú európai kupát, a Benfica most ötödször szerepel a negyeddöntőben, az előző négy alkalommal mindig elbukott. A Liverpool negyedszer jut el idáig az elmúlt öt kiírásban, egyedül az 2019–20-as „Covid-szezonban” esett ki a nyolcaddöntőben az Atlético Madrid ellen, még a világjárvány európai kitörése előtt.
Az angol klub első 7 meccsét megnyerte ebben a BL-kiírásban, a 8.-at ugyan elvesztette az Inter ellen otthon (0–1), de az idegenben szerzett kétgólos előny elég volt a továbbjutáshoz. A Benficának a 8 meccsből csupán három megnyerése is elég volt a negyeddöntőhöz, beleértve a legfontosabbat, az amszterdami 1–0-t a nyolcaddöntő visszavágóján.
Históriájuk folyamán a lisszaboni sasok 17 alkalommal vívtak negyeddöntőt, az összesített mérleg 8 elődöntőbe jutás, 9 kiesés. Csak a BL-korszakban 0–4 ez a mutató, a nyolc találkozón még mérkőzést sem nyert a lisszaboni óriás (3 d., 5 v.). Mivel a legutolsó két BEK-negyeddöntőjüket is elbukták, a negatív negyeddöntős széria hat párviadalt számlál, mi több a legutóbbi 9 próbálkozásból 7 balul sikerült. Az angol klubok elleni összesített mérleget már említettük, a 13 közvetlen ki-ki párharcból 5–8 a továbbjutás-kiesési mutató (beleértve ebbe a ManUnited ellen 1968-ban hosszabbításban 4:1-re elveszetett londoni BEK-döntőt is).
A Liverpool már első BEK-indulásakor elérte a negyeddöntőt, amelyet sorsolással (!) bukott el az 1. FC Köln ellen. (Akkoriban kétmeccsnyi döntetlen esetén semleges pályán harmadik mérkőzést vívtak, s ha az is remi lett 120 perc után, sorsolással döntöttek). A vörösök összesített negyeddöntős mutatója imponáló: 16-ból 11 továbbjutás, s csupán 5 kiesés. Ebben a kiírásban mind a négy idegenbeli mérkőzését megnyerte az angolok legtöbbszörös BEK-/BL-győztese. Megnyerte legutóbbi négy meccsét portugál együttesek ellen, 14 gólt szerezve, s csupán egyetlenegyet kapva. Ki-ki meccsen 7–2 a továbbjutó-kieső mutatója ellenük. BL-egyeddöntőben egyszer mérkőzött portugál riválissal, 2018–19-be, a legutóbbi győztes évben a Portót otthon  2–0-ra, idegenben 4–1-re verte meg.

Roman Jaremcsuk és Darwin Núnez ünnepli a Benfica egyenlítő góját az előző körben az Estadio da Luzban. Az akkori 2–2 után Amszterdamban bravúros továbbjutás következett (Fotó: Getty Images)

A két együttes közül a jelentősebb hazai terhelés az angolokon van. A Benfica ugyanis hat fordulóval a bajnokság vége előtt csupán harmadik, 15 ponttal a veretlen Porto és 9-cel a Sporting mögött, gyakorlatilag aligha mozdulhat el a 3. helyről, amely Európa-liga-indulást jelent az ősztől.  A Liverpool viszont éles harcban áll a ManCityvel a Premier League bajnoki címéért. Pedig az év elején még tetemes volt a ponthátránya, de egy kilences bajnoki győzelmi sorozattal  egyetlen pontnyira csökkentette hátrányát. Eközben megnyerte a Ligakupát (a döntőben a Chelsea-t 11-esekkel felülmúlva), bejutott az FA-kupa elődöntőjébe (amelyben éppen a Cityvel kell megmérkőznie  április 16-án a Wembley-ben) és persze áll a BL-ben is.
A főpróbák közül is az angoloké sikerült jobban. A Benfica ugyanis 3–2-re veszített pénteken Bragában (góljait Núnez 11-esből és Joao Mário szerezte), a Liverpool viszont otthon szombaton 2–0-ra verte meg a Watfordot (gólok: Diogo Jota és Fabinho-11-es)
A mérkőzést a tapasztalt, s a spanyol bírók közül talán a legkevesebbet kritizált Jesús Gil Manzano vezeti, akinek ez lesz az 59. nemzetközi kupa- vagy válogatott, s egyben 16. BL-mérkőzése. A Benficának 4 mérkőzésén bíráskodott (1-2-1 a sasok mérlege ezeken, Lisszabonban 1-1 döntetlen és vereség), Liverpool-meccsen viszont először fújja a sípot.
Szokásaink szerint a találkozót egyórás műsorral vezetjük fel, az utána következő műsorban pedig mintegy 20 perces összefoglalót mutatunk a nap másik BL-negyeddöntőjéről, a Manchester City–Atlético Madrid összecsapásról.