25 éve elképzelhetetlen volt: Egy francia, egy német és egy spanyol együtt kerül be a Hall of Fame-be
2023. 08. 13. 15:20Olvasási idő: 4 perc
Augusztus 12-én iktatták be a Hírességek Csarnokának 2023-as osztályát. Valahol hihetetlen, de épp úgy alakult, hogy az NBA történetének eddigi három legsikeresebb európai kosárlabdázója, a francia Tony Parker, a német Dirk Nowitzki és a spanyol Pau Gasol egyszerre lett a HOF tagja.

Gasol, Nowitzki, Popovich, Pareker és Wade. (Fotó: X / @Basketnews_com)
Mielőtt azonban azt méltatnánk, hogy az európai kosárlabda három óriási alakja épp ugyanakkor részesült ebben az elismerésben, gyorsan jegyezzük le, hogy Dwyane Wade, Gregg Popovich, Becky Hammon is a Hírességek Csarnokának tagja lett Gene Bess, Gary Blair, David Hixon, Gene Keady, Jim Valvana és az 1976-os olimpán szereplő női amerikai kosárlabda válogatott mellett. Mindannyian nagyon megérdemelték ezt az elismerést. Ha csak az NBA-ben nagyot alkotó személyeket nézzük, rengeteget köszönhetően a San Antonio Spurs legendás dinasztiáját felépítő mesternek, a Miami Heat történetének legnagyszerűbb játékosának, és az egykori legendás WNBA-játékosnak, aki ma edzőként is sikeres. Mindenki megérdemelne egy külön esszét talán…
Innen Európából nézve azonban annak van valami bája, hogy a Pau Gasol, Dirk Nowitzki, Tony Parker hármas egyszerre jutott el ide most. Szimbolikus jelentőségű, és nagyon sokat elárul a kosárlabda jelenlegi helyzetéről ez. Hihetetlen belegondolni, hogy hármuk közül Dirk Nowitzki 25 éve kelt el az NBA-drafton, és az 1998-99-es szezonban mutatkozott be az NBA-ben, pontosan, mint Dávid Kornél. Talán épp a Dávid Kornélról szóló Kornél on Tour mutatja be legjobban, hogy mennyire más világ volt 1998, és mennyire másképp néztek Amerikából egy európai kosarasra akkoriban.
Hármuk előtt voltak már remek európai kosarasok az NBA-ben, hiszen például Drazen Petrovic, Toni Kukoc, Vlade Divac, Dino Radja, Arvydas Sabonis már megmutatta, hogy meg tudják állni az öreg kontinens legjobbjai a helyüket a ligában, Detlef Schrempf pedig még az All-Star-szereplésig is eljutott, igaz, ő az amerikai rendszerből került a ligába. Szóval 1998-ban nagyon kockázatos lépésnek számított az, ha egy csapat egy német tehetségre tervezte a jövőjét építeni, de a Dallas Mavericks ezt tette, hiszen a drafton hatodik helyen kiválasztott Robert Traylort adta oda a kilencedik helyig csúszó Nowitzkiért. Ez később szenzációs döntésnek bizonyult és nem csak Nowitzki profitált belőle, hanem egész Európa.
Nowitzki, Gasol és Parker együtt 26-szor szerepelt az All-Star-gálán (Nowitzki 14-szer, Parker és Gasol 6-6-szor), 20-szor került be valamelyik All-NBA-csapatba (Nowitzki 12-szer, Gasol és Pasrker 3-3-szor), szereztek hét bajnoki címet (Parker négyet, Gasol kettőt, Nowitzki egyet), egy alapszakasz MVP-trófeát (Nowitzki), két döntő MVP-trófeát (Nowitzki és Parker 1-1) és egy Év Újonca elismerést (Gasol). Ők hárman lettek a legmagasabban jegyzett európaiak ebben az időszakban, de azért már a kortársaik között is voltak olyanok, akik meghatározó tagjai voltak a ligának, példaként elég csak Peja Stojakovicra, esetleg Andrei Kirilenkóra gondolni.
Sokan mondják, és ez vitathatatlan, mert például a tegnapi beszédekben is téma volt, hogy a barcelonai olimpia és a Dream Team ottani szereplés meghatározó volt a sportág jövőjét illetően, de ha ennek a korosztályoknak nem sikerült volna ilyen karriert befutni az NBA-ben, talán nem tarthatnánk ott, hogy az NBA MVP címét az elmúlt öt szezonban légiósok kapták (Giannis Antetokounmpo és Nikola Jokic kétszer-kétszer és Joel Embiid egyszer).
Ami még a játékuk mellett kiemeli ezt a három embert az összes sportoló közül, az a személyiségük, Három talpig úriemberről van szó, akikről elmondható, ha nem NBA-sztárok lennének, akkor az élet más területén is sikereket érhettek volna el.
A beszédjeikből is ez derült ki: Dirk Nowitzki egész karrierjét a Dallas Mavericknél töltötte, 21 dallasi szezonja NBA-rekord. Két korszakos irányítóval is játszott, ők ketten, Jason Kidd és Steve Nash iktatták őt be a legjobbak közé. Mindkettőjükről beszélt is, és karrierje legjobb csapattársaként hivatkozott a kétszeres MVP kanadaira, míg kifejtette, hogy Kiddtől tanult meg versenyezni, Michael Finley volt a harmadik ex-csapattárs, akit kiemelt, tőle a professzionalizmust leste el. Rajtuk kívül Don Nelsont is kiemelte, neki köszönhető az, hogy Dirk Nowitzki forradalmasíthatta a kosárlabdát, hiszen ő adott neki lehetőséget arra, hogy hatalmas termete (213 centi) ellenére triplákat is dobálhasson. Ez akkoriban nem létezett még az NBA-ben. A 2023-as HOF osztály többi tagjáról is elismerően szólt, elmondta, hogy nem mindig kedvelte őket, hiszen ellenfelek voltak, de mindig is tisztelték egymást. Gregg Popovichról pedig felelevenítette azt a történetet, hogy a 2011-es bajnoki címük megnyerésekor kézzel írt levelet küldött neki a Spurs mestere. Mark Cuban, a Dallas Mavericks tulajdonosáról az a sztori került elő, hogy mikor megvette a csapatat, az első edzésen egy-egyezni akart Nowitzkivel, aki jól átzsákolta őt. Szóba került továbbá Rick Carlisle, Avery Johnson és Holger Geschwinder is. Előbbivel lett bajnok, Johnsonnal játszott döntőt a Miami Heat ellen, míg a német szakember fedezte fel, és képezte őt fiatal korában.
Pau Gasol karrierje abban tér el jelentősen Nowitzkiétől, hogy ő előbb egy franchise oszlopa volt a Memphis Grizzliesnél, majd később a Los Angeles Lakersben, Kobe Bryant mellett teljesedett ki, mint az NBA történetének egyik legjobb szárnysegédje. Az ő esetében kiemelten fontos, hogy NBA-s karrierje mellett pedig a spanyol nemzeti csapattal is hatalmas sikereket ért el, a 2006-os világbajnoki arany csillog a legszebben, de van három Európa-bajnoki aranya és két olimpiai ezüstje is sok-sok további érme még. Egyébként ő karrierje végén szerepelt a San Antonio Spursben, így dolgozott együtt Parkerrel, Popovich-csal és Becky Hammonnal is. Természetesen Kobe Bryant is szóba került, és az az este, amikor nyélbe ütötte a Lakers és a Grizzlies azt a cserét, aminek köszönhetően ő aranysárga-lilába öltözött. Washingtonban csatlakozott akkor a Lakershez egy idegenbeli túrán, és Kobe Bryant ragaszkodott hozzá, hogy az első este éjszaka személyesen köszöntse, és elmondja neki, hogy irány a bajnoki cím, ezért átment a hotelszobájába. Gasol hálás Bryantnek, és tudja, hogy nélküle nem jutott volna el ide, és nagyon sajnálja, hogy nem lehet most itt a volt csapattárs. Toni Kukoc köszöntötte a színpadon, és Gasol egyébként a beszédében megemlítette őt, Drazen Petrovicot, Arvydas Sabonist és még több európai játékost, illetve azt a Fernando Martint, akit talán kevesebben ismernek, mint Drazen Petrovicot, de ő volt az első spanyol az NBA-ben, és ő is tragikusan fiatalon hunyt el autóbalesetben. Köszönetet mondott nekik azért, hogy pionírok voltak.
Tony Parker a három európai kosaras közül a legfiatalabb, 1982-ben született és annak a francia aranygenerációnak a tagja, aki épp a spanyolokkal vívott élet-halál harcot minden világversenyen. Így Gasollal nem csak az NBA-szezon során, de a nyári tornákon is gyűrték egymást. Elengedett egy olyan poént, hogy néha azt kívánta, bár ne született volna meg Gasol, mert mindig megverték őket, de 2013-ban azért összejött a francia arany az Eb-n. Gregg Popovich-csal kapcsolatban megjegyezte, úgy tudja, először fordul elő a Hall of Fame történetében, hogy egy játékos az edzőjével együtt kerül be a csarnokba, és ez nagy dolog neki. Kifejtette, hogy nehezen kezdődött a kapcsolatuk, de öt meccs után azt mondta a 19 éves irányítónak, hogy ő lesz a Spurs. Parkernek Pop a második apja lett, és nagyon hálás neki. Kedves szavakat mondott Tim Duncanről és Manu Ginobiliről is, akik mellette ültek a színpadon.
Amit ők elértek, az kulcsfontosságú volt a kosárlabda szempontjából, és most már Giannis Antetokounmpo, Nikola Jokic, Luka Doncic vagy épp Victor Wembanyama feladata lesz folytatni az örökséget.