Anderson megpróbálja a hatodik finálét is • SportTV

Anderson megpróbálja a hatodik finálét is

2023. 12. 16. 11:37

Szombaton két sessionnel folytatódik a 31. PDC-vb, az „első hatnapos” koreográfiával, azaz délután és este is három első körös meccset, egy második fordulós követ, amelyben egy kiemelt ütközik meg egy a tornán már nyertes mérkőzést maga mögött tudó dartsossal. A találkozókat továbbra is az egyik fél harmadik megnyert szettjéig játsszák (best of 5).

Gary nekifut egy hatodik döntőbe jutási hadjáratnak is, ősi ellenfélel kezdve… (Fotó: Getty Images)

A nyolc fellépő közül a legtöbb érdeklődésre számot tartó játékos Gary Anderson, a skótok 52 esztendős kétszeres PDC-világbajnoka. A „Repülő skót” 2023-ban örvendetesen jó játékkal kezdte idézni 7-8 évvel ezelőtti önmagát, mesterhármast szerzett ProTour-tornagyőzelmekből, és bejutott novemberben a Grand Slam of Darts negyeddöntőjébe is. 2014 és 2017 között rekordot jelentő 17 egymást követő meccset nyert meg az Alexander Palace-ban, arra törekszik, hogy visszaforgassa az idő kerekét, s első skótként legyen háromszoros világbajnok.
„Ez igazán nagy feladat. Ha nem tudsz kijutni a világbajnokságra, ne is játssz! Szerintem ez egy zseniális torna lesz. Fel kell használnom az elmúlt húsz-haminc év során felhalmozott tudás és készségek minden elemét, és remélhetőleg összejön.”
A skót a szintén „régi motoros” ausztrál Simon Whitlockkal játszik, akinek vb-csúcsteljesítménye még régebbi Garyénál. 2010-ben kiemelés nélkül indulva az angol Wayne Jones, Terry Jenkins és James Wade és az akkor már világbajnok Raymond van Barneveld kiverésével egészen a fináléig jutott, amelyben 7–3-ra szenvedett vereségét az azzal 13. PDC-vb-sikerét arató Phil Taylortól. Most szerepel 16. vb-jén (eggyel több van neki, mint skót ellenfelének), a pénteki nyitó napon erősen megszenvedett „nevenincs” Fülöp-szigeteki ellenfelével, Paolo Nebridával, akit csak döntő szettben 3–1-es legkülönbséggel sikerült felülmúlnia. A két dartsos először 2010 szeptemberében találkozott egy World  Championship League nevű versenyen, amelyen  Anderson 6–4-re nyert. Legutóbb tavaly márciusban az egyik barnsley-i Players Championship-fordulóban a nyolcaddöntőben csaptak össze, amelyben ugyan óaz az eredmény született. Ha lehet hinni a statisztikáknak, eddig 24 mérkőzést váltottak PDC hivatalos tornákon, Gary az összes0tésben 17–­7-re vezet (döntetlenjük nem volt, a Premier League-ben lett volbna erre lehetőség tavalyig, de ott is minden csatájuk eldőlt, 5–2-es Anderson-fölénnyel). Vb-n még sosem találkoztak, eddigi leghosszabb meccsük a 2020-as World Matchplay-negyeddöntő volt, amelyet ugyancsak Gary zárt 16–12-es sikerrel.
A nap másik klasszisa a délutániszakasz záró meccsének kiemeltje, Dave Chisnall lesz. Chizzynek mindent egybevéve, nem kevesebb mint 7 majortorna-döntője volt, de mindegyiket elvesztette. Egyszer talán ő is földije – a szintén St. Helensben született – Michael Smith örökébe lép, aki egészen tavalyelőttig nyeretlen volt, de az óta vb-címmel törte meg az átkot és azóta többnyire megnyeri döntőit… Chisnall ellenfele a pénteken a Rusty-Jake Rodriguezt 3–2-re legyőző skót Cameron Menzies lesz.