Az egyik csúcsfavorit is pódiumra lép • SportTV

Az egyik csúcsfavorit is pódiumra lép

2023. 12. 17. 10:41

Vasárnap újabb két sessionnel folytatódik a 31. PDC-vb, délután és este is három első körös meccsel, majd az aktuális sztár – többnyire kiemelt – összecsapásával egy első fordulós győztessel. Több érdekes csata mellett a nap mérkőzésének az utolsó ígérkezik, amelyben az első számú favorit angol Luke Humphries a nap folyamán játszó öt honfitársa egyikével méri össze tudását.

Luke Humphries (balra) az "egy az angol klasszisok közül" kategóriából a vb fő esélyesévé lépett elő az idényben (Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

A vb esélylistáját az elmúlt hónapokban egyenletesen magas színvonalú és eredményes játékot mutató Luke  Humphries vezeti. Ezek sokat megmutattak a Cool Hand becenevű, 28 éves newburyi játékos mentális erejéből és versenykoncentrációjából. Míg korábban a nehéz időkben, a tét terhétől roskadozva, sokszor lehajtott fejjel megbukott, most úgy tűnik, mintha pszichológiai előnyre tett volna szert nagy riválisaival szemben. Elég csak arra gondolni, ahogy szinte elsöpörte Gerwyn Price-t a World Grand Prix döntőjében, dacolt Gary Anderson csillogásával a Grand Slam of Dartson, vagy ahogy szinte állva hagyta a vezető Van Gerwent a Players Championship Finals döntőjének hajrájában. Megvan mindene arra, hogy Michael Smith előző diadala utén újra diadalra vigye az angol „nagy generációt”, a 28-40 év közötti nyolc-tíz klasszist, aki egyaránt a világrangsor első harminc-negyven helyezettje közt vannak tartósamón, s akik közül csaknem mindegyik legalább foinalista volt tévés major tornán. Ebből a társaságból – kicsit idő előtt – világbajnok lett már Rob Cross (ki ne emlékezne Phil Taylor elleni vb-fináléjára, amellyel minden idők legzseniálisabb játékosa vereséggel lépett le a sportág legnagyobb színpadáról), Smith és most felérhet a csúcsra Humphries is. Bully Boy csupán abban különbözik Humphriestől, hogy neki éppen a vb-győzelem adta meg a kezdő lökést a major tornasikerek halmozására, míg Coool Hand már a halmozás közepette érhet fel a világbajnoki csúcsra. Ehhez fontos adalék lehet, hogy kifejezetten élvezi az Ally Pally légkörét. Még azelőtt, hogy fokozatosan feltört volna a világrangsorban, s túllépni kezdett pszichológiai gátjain, már háromszor elérte a vb-negyeddöntőt és még tavaly, nm tól jó mentális állapotban is eljutott a 4. fordulóig.  Most, hogy minden tekintetben „egyben van”, ő a fogadóirodák favoritja is. Az egész alsó ágon csak egyvalaki lehet méltó ellenfele, a háromszoros vb-győztes Van Gerwen, akivel már az elődöntőben találkoznia kell, ez az „apróság” akadályozza meg az igazi álomdöntőt. Ám MVG sem verhetetlen Luke számára, ezt bizonyított Mineheadben, bár kérdés, Mighty Mike jelentős vezetés birtokában összeomlana-e ugyanúgy másfél hónapon belül kétszer, hiszen ő is kiváló évet produkált eddig.
De ne rohanjunk előre az elődöntőig, vasárnap este az első körben a Fülöp-szigeteki Sosingot 3–0-ra legyőző honfitárs Lee Evans lesz Humphries első ellenfele a vb-n, akivel eddig egyetlenegyszer játszott PDC-tornán, a Players Championship idei 27. viadalán október 20-án Barnsley-ban, a második körben a 32 közé jutásért. Azt a meccset Cool Hand 6–3-ra nyerte meg (93.70-es átlaggal Evans 90.44-ével szemben), ám utána a következő körben ugyanannyira kikapott Raymond van Barneveldtől. A már emlegetett mentális erőt bizonyítja, hogy három hétre rá már megnyerte a következő major tornát, a Grand Slam of Dartsot, a finálében 16–8-ra „lemosva” a honfi- és nemzedéktárs Rob Crosst.

Persze, nemcsak Humphries lesz klasszis vasárnap az Ally Pally színpadán, hanem játszik még a szintén generációs társ, tavalyi Masters-győztes és PL-döntős Joe Cullen, aztán két mindig veszélyes, ki tudja mikor „beinduló” holland, Niels Zonneveld és Jermaine Wattimena is, és fellép „Mrs Darts”, Fallon Sherrock is, akinek a világdartsba betörő négy évvel ezelőtti „performansza” a sportág egyik örök sztorija marad.