„Nullás” és a negyedikre hajtó kiemelt • SportTV

„Nullás” és a negyedikre hajtó kiemelt

2023. 12. 19. 10:41

Sok-sok jó játékos előkerül egy 96 résztvevős monstre dartstornán, a műsort összeállítók azért nem véletlenül a szupersztárokat teszik egy-egy session utolsó párjába. Kedden is ilyen lesz a program, délután és este is a sportég kiemelkedő klasszisaival zárul a részprogram. Mindketten megnyerték csaknem a összes további major tornát, csak éppen az egyiknek még hiányzik a vitrinjéből a Sid Waddell-trófea, a másiknak már három is van belőle.

Mighty Mike elindul a vb-úton, amely eddig hatszor a fináléban, ebből háromszor a Waddell-trófea átvételével végződött (Fotó: Getty Images)

A két említett klasszisból stílszerűen egy angol délután végén vonul a színpadra, előtte három honfitársa játszik japán, svéd és horvát ellenfélel. Mindhárman favoritjai a saját találkozójuknak, és angol esélyes még nem bukott a tornán, az egyetlen meglepetés kárvallottja holland dartsos volt.
Negyedikként James Wade-et szólítja a színpadra John McDonald, akit afféle állandó összetett határozóval minden idők legjobb nem világbajnok játékosaként szoktak emlegetni. A 40 esztendős surrey-i dartsos a folyamatosan létező nagy tornák közül csupán a Grand Slamet, a Champions League-et és PC Finalst nem nyerte meg (de az elsőben háromszor is döntőzött, a másik kettőben az elődöntőig jutott.) A vébéken azonban sosem jött ki igazán a lépés. Négyszer is eljutott az elődöntőig, 13 év különbséggel, de sorrendben Van Barneveld (2009, 6–4), Lewis (2012, 6–5), Van Gerwen (2013, 6–4) és Michael Smith (2022, 6–3) jobbnak bizonyult nála. (Érdekesség, hogy legyőzői közül csak Lewis nyerte meg a döntőt, a másik három alulmaradt.)
Ez az éve gyengébben kezdődött, a korai vb-kiesés után kikerült a top 10-ből, először 2007 óta, majd korábban búcsúzott a World Matchplay-n és a World Grand Prix-n is. Aztán az utolsó negyedévben újra „megtalálta a játékát”: az Eb-n Van Duijvenbode, De Sousa, Humphries (!) és Van Veen kiverésével a döntőig verekedte el magát, ott azonban a szintén az esztendő vége felé feljövő Wrighttól 11–6-os vereséget szenvedett, de visszakerült a top 15-be és kvalifikálta magát a Grand Slam of Dartsra, amelyen szintén jól hasított ez elődöntőig jutott, amelyben Humphries 16–10-zel vágott vissza neki az Eb-vereségért. Kedd esti ellenfele a kanadai Matt Campbell lesz, aki szombaton döntő szettben győzte le a Fülöp-szigeteki Ilagant.

Az esti program főszereplője Michael van Gerwen, aki már most minden idők második legeredményesebb játékosa vb-ken, a zseniális Phil Tayloron kivül senki sincs a világon, akinek kettőnél több PDC-vb-címe van, ő pedig háromnál tart és a negyedikre hajt. Pályafutásának kezdete évekig együtt futott The Powerével, Dennis Priestley-n és Van Barnevelden kívül csak ő mondhatja el magáról, hogy vesztett és nyert is vb-döntőt Taylorral szemben. (Az egyetlen, aki csak nyert, Gary Anderson,  2015-ben győzött MrDarts ellen 7–6-ra, az volt kettejük egyetlen fináléja az Alexander Palace-ban.)
MVG már a sportág fejlődésének abban a szakaszában jutott el a csúcsra, amikor egyre több játékos ért el magasabb szintre, jött a két skót és walesi szuperklasszis és egyre-másra érkeztek azon az angol dartsosok, akik bármely major tornán képesek voltak elmenni a negyed- vagy elődöntőig, közülük némelyek el is vittek egy vagy több trófeát, Cross és Smith még világbajnok is lett, s legalább négyen-öten vannak Humphries mellett, akik szintén elérhetik ezt. Ebben a roppant sűrű riválisseregben tudott Mighty Mike három vb-győzelme mellett összesen 44  (!) további tévés majortorna-sikert felhalmozni, az idén Premier League-et és World Series of  Darts-döntőt, valamint egy-egy European Tour- és Players Championship-versenyt megnyerni.
Ha jobban megvizsgáljuk a vb-ágrajzot, jól látható, hogy MVG-nek az alsó táblafélen igazából csak egy igazi ellenfele akad, az viszont a lehető legnehezebb, a csúcsfavorit és még „vb-éhes” Luke Humphries. Úgy is fogalmazhatunk, hogy elképzelhető: az alsó ági elődöntő lesz a 31. vb igazi döntője – bár ehhez azért a fenti félen nyüzsgő öt exvilágbajnoknak, vagy az őket esetleg megelőző valaki másnak is lesz egy-két szava, vagyis dobása. Mighty Mike ellenfele egyébként a nyitó mérkőzésén az első körben a Fülöp-szigeteki Riverát 3–1-re legyőző ír Keane Barry lesz. A tar holland dartsgéniusz 17-edszer kezd vb-t. Kétszer nem jutott túl az első körön. Premierjén hogy, hogy nem, 2008-ban éppen Phil Taylorral kellett játszania, de zöldfülűként is két szettet el tudott venni az akkor már 11-szeres PDC-világbajnoktól. A másik rajtkiesése 2011-ben Mensur Suljovic ellen történt (1–3), azóta a 2022-es, Covid miatti visszalépésén kívül sosem búcsúzott a 3. forduló előtt. Aligha forog veszélyben ennek a szép sorozatnak a folytatása.