Folytatódik az angol-német szupercsata • SportTV

Folytatódik az angol-német szupercsata

2023. 12. 28. 10:45

A vb második köre egyik szenzációjának a németek szenzációs szereplése bizonyult, négyen is bejutottak a legjobb 32 közé az Ally Pallyben. A szerdán kezdődő harmadik körre mind a négyüknek angol ellenfél jutott ¬ persze volt miből, a 32 közé tízen jutottak be a házigazdák közül. Emiatt a harmadik forduló középső napjára az említett két angol-német csata mellé jut két tiszta hazai találkozó is, méghozzá a húszas-harmincas „nagy generáció” játékosai között.

Meg tudja-e állítani Pietreczko "Pikachu" a csúcsfavorit Humphriest?

A 2–0-ból 3–0 vagy 2–1 lesz? Ez a nyitó összecsapás kérdése, hiszen az első két angol­–német ütközetet Scott Williams és Dave Chisnall  nyerte meg. Most Stephen Buntingon a sor, aki nagy harcba bonyolódhat Florian Hempellel. Igaz, The Bullitnak 41-gyel jobb a ranglistahelye, jobbak a korábbi eredményei, de a német az előző körben a titkos esélyesek közé tartozó Van den Bergh elleni pazar teljesítménnyel megmutatta, bárkinek méltó ellenfele lehet. Eddigi két meccsük váltott győzelmet hozott, ez is kiegyenlített csatát ígér, a győztes „jutalma” a jelenkor talán legnagyobb, de Phil Taylor után mindenképpen a sportág második legeredményesebb játékosa, MVG elleni nyolcaddöntő lesz.

A délután további része igazi angol dartsshow lesz.  Négy kiemelt, azaz top 32-es, harmincas évei ellején-közepén járó, 5-tól 14 évig tartó vb-tapasztalattal rendelkező, major tornákon minimum egyszer legalább a döntőig eljutó hazai versenyző csap össze a két párban. Mind a Joe Cullen–Ryan Searle, mind a Ross Smith–Chris Dobey csata gyakorlatilag megjósolhatatlan, csak a kiütéses (4–0-s) győzelemre nem érdemes fogadni, annyira egyforma erősségűnek tűnik a kvartett.
Az esti program igazi brit parádé lesz, két-két angol és északír, egy walesi és kakukktojásként egy német játékos részvételével.
Gerwyn Price, az egyetlen világbajnok a hatosból azért kicsit több mint egy hajszállal esélyesebb Brendan Dolannél, az északír dartsos mellett csak mérhetetlen, pontosabban 16 vb-szereplésben mérhető rutin szól, az ötvenéves játékos 2009 óta minden alkalommal ott volt és van az Alexander Palace-ben, az esztendő végén. (Más kérdés, hogy az egyéni csúcsát jelentő negyeddöntő futását négy éve produkálta, amelynek a most az első mérkőzésén kieső Aspinall vetett véget 5–1-gyel.) Tíz meccsükből 6-ot a Jégember nyert meg, de az elsőt és a legutóbbit az északír, 2016 októberében a Grand Slamen 10–9-re, idén novemberben a Players Championship Finals nyolcaddöntőjéban 10–8-ra. Akadt egy vb-találkozójuk is, napra pontosan három esztendeje ugyanebben a fázisban Price szoros, magas színvonalú  (nyílátlagok: 99.74, ill. 97.30) csatában, de csaknem végig vezetve 4–3-ra győzött. A párviadal győztese az Anderson–Krcmar mérkőzés továbbjutójával mérkőzik meg a nyolcaddöntőben.
Az esti középső mérkőzés az utolsó angol–német csörte a fordulóban. A vb szakemberek és a fogadóirodák szerint is csúcsesélyese, Luke Humphries az idén az év második felében felfutó Ricardo Pietreczkóval – akit szinte mindenki csak becenevén, Pikachuként emleget – küzd meg, természetesen „hot favoritként”.  A német új szereplő a dartselitben, így nem csoda, hogy csupán háromszor játszottak egymással tavaly és az idén. Mindháromszor Cool Hand Luke nyert ugyan, de kétszer csak döntő legben, 6–5-re, másodjára éppen Németországban a jénai ET-tornán ugyancsak a nyolcaddöntőbe jutásért, utána viszont kikapott a nevenincs holland Plaisirtől.  A meccs győztese a Cullen–Searle csata továbbjutójával folytatja.

Daryl Gurney (képünkün) ellenfele a leggyorsabban dartsozó játékos, Ricky Evans lesz (Fotó: Getty Images)

A nap záró fejezetét a másik, összességében jobbik északír versenyző, Daryl Gurney és Ricky Evans írja. A villámkezű angol (2.16 másodperccel tartja a 180-as dobás „világcsúcsát”) az előző körben 3–0-val (!) búcsúztatta Nathan Aspinallt, az esztendők óta most a legjobb formájába lendülő Gurney pedig a megszakítás nélkül 23. vb-jén résztvevő Steve Beatont győzte le (3–1). 2018 óta 8 PDC-eseményen küzdöttek meg, az első hármat az angol, a következő ötöt az északír nyerte meg. Utóbbi ötösbe tartozott egy vb-mérkőzés is, tavalyelőtt egy körrel korábban találkoztak, Gurney szetthátrányból fordítva győzött 3–1-re. Amelyikük most továbbmegy, Dave Chisnall-lal küzdhet meg a negyeddöntőért.