A BVB az ötödik, az Atleti a hetedik elődöntőjéért harcol • SportTV

A BVB az ötödik, az Atleti a hetedik elődöntőjéért harcol

2024. 04. 16. 10:26

A Dortmund és az Atlético „tabellaszomszédok” az örök BEK-/BL-ranglistán a 17., illetve a 16. helyen. A Ruhrt-vidékiek tizedik negyeddöntőjüket vívják a csúcskupában, eddig négyszer mentek tovább az elődöntőbe, a madridi klub az első számú európai kupában 12-edszer negyeddöntőzik, eddig hat alkalommal jutott be a legjobb négybe.

A két madridi Atleti-gólszerző közül csak az argentin Rodrigo De Paul játszhat a visszavágón. Vajon elég lesz az általa szerzett előny a matracosok hetedik BEK-/BL-elődöntőjéhez? (Fotó: Getty Images)

Egygólos hátrányban kezdi meg a Borussia Dortmund az idei BL-negyeddöntő-visszavágót. Sébastian Haller változtatta meg jelentősen az esélyeket, a 60. percben csereként beálló elefántcsontparti csatár a 81.-ben talált be, amikor már több mint egy félidőnyi ideig 2–0-ra vezetett az Atleti, s magabiztos győztesenek látszott. Aligha van a világon csapat, amely biztosra veheti, hogy két gól hátrányt behoz a Simeone-korszakban, azaz közel tucat esztendeje a kontinens leghatékonyabban védekező csapata ellen. Egy gólt azonban bármelyik csapat bármelyik ellen, akár véletlenül is behozhat…
A Dortmund kupahistóriája során 18 alkalommal játszott idegenbeli egygólos vereség után hazai visszavágót kétmeccses párharcban, s ebből 8 alkalommal, azaz csaknem a felén fordítani tudott. Az elmúlt két alkalommal azonban bukott, legutóbb a ManCity ellen a 2020–21-es BL-negyeddöntőben az angliai 1–2 után a Signal Iduna Parkban ugyanannyi lett ez eredmény. Ezzel alakult a pontosan 1–2-ről induló párharcok fordítási mérlege 3–4-re. Az ellenoldalon az Atlético 39 egygólos hazai siker után 31-szer (!) továbbjutásra tudta váltani az előnyt. Pontosan 2–1-gyel érkezve pedig ötször továbbjutóként térhetett haza, csupán kétszer esett ki. A legutóbbi eset egy sikeres kísérlet volt, a 2011–12-es Európa-liga negyeddöntőjében – már Simeonéval a kispadon – 2–1-re nyert a csapat, s meg sem állt a trófea elhódításáig.
A csütörtöki mérkőzés óta a BVB szombaton 2–1-re megnyerte a Mönchengladbach elleni bajnokiját, Sabitzer duplájával már a 29. percben 2–0-ra vezetett, Wöber a 36.-ban szépített, a második játékrészben már nem változott az eredmény. Ezzel pontszámban holtversenyben áll a biztos BL-indulást garantáló 4. helyen a Leipziggel. (Az ötödik hely is s BL-t érhet, függően attól, mely országok kapják meg a plusz négy helyet az ősszel 36-ra bővülő alapszakasz-mezőnyben)
Az Atlético is szombaton lépett fel, otthon a Metropolitanóban az idény meglepetéscsapata, a Girona ellen. Bár már a 4. perceb hátrányba került, Griezmann büntetőből egyenl0tett lés Correa fejese az első félidő 51. percében m,áér a vezetést jelentette,. A második játékrész elején Griezmann duplázott, a 3–1-es győzelemmel négy pontra növelte előnyét a Bilbao előtt a 4. helyen, s ugyanennyire megközelítette legyőzött katalán ellenfelét.
A szoros állás miatt érdemes rápillantani a két csapat európai 11-es párbaj-mérlegére is. Az Atléticónak 1976 óta, egészen az előző fordulóig 7 ilyen duelluma volt, a 3–3-as mérleget éppen az Inter elleni 3-2 fordította át pozitívba. A BVB-nek mindössze négyszer kellett elmennie a legvégsőkig, a négy 11-es csatájából az első kettőt megnyerte, a második kettőt elvesztette, ám a legutóbbi is több mint másfél évtizede történt, a 2008–09-es UEFA-kupa első fordulójában az Udinese ellen bukott 4-3-ra.
Az előzetesek szerint Haller szereplése bokaproblémái miatt kérdéses, Bynoe-Gittens hátfájdalmakkal küzd, Jadon Sancho viszont felépült gyomor-bélrendszeri megbetegedéséből, s valószínűleg a kezdőben kap helyet.  A vendégeknél a második madridi gól szerzője, Samuel Lino sárga lapjai miatt eltiltását tölti. A szombati győztes csapatból kikerülhet Reinildo, Correa és Riquelme, be-, illetve visszakerül Witsel, a sokoldalú, roppant rutinos Azpilicueta és Álvaro Morata is.