A Star Wars biztos, de vajon a (Red Bull) birodalom visszavág vagy a jedi visszatér? • SportTV

A Star Wars biztos, de vajon a (Red Bull) birodalom visszavág vagy a jedi visszatér?

2019. 12. 17. 15:00    
Olvasási idő: 4 perc

A Dortmund és az RB Leipzig lehet hosszú távon a Bayern München két kihívója, most az egymás elleni rangadójuk előtt megnéztük, mit várhatunk tőlük.

Talán sokan emlékeznek az előző bajnokság két Dortmund – Lipcse meccsére, ami végül két dortmundi sikerrel zárult. Arra talán kevesebben, hogy a 4-1-es BVB-győzelemmel záródó szezonnyitó első harminc percében Roman Bürki ziccerek sorozatát fogta, míg a 18. fordulós meccsen is többször helytállt, így végül Axel Witsel második káprázatos bombagólja (az első ollózós) elég volt a Borussiának. Ralf Rangnickék pedig azon kesereghettek, hogy nulla pontot szereztek két olyan meccsen, ahol az XG-ben ők „nyertek”, így a két csapat közti tízpontos (76-66) különbség akár el is fogyhatott volna.

Idényösszefoglaló és előjelek

Azóta már történt egy s más: a „nagelsmannosított Lipcse” remekel, Timo Werner, valamint a Forsberg, Sabitzer, Nkunku trió együtt 29 gólnál és 17 gólpassznál tart. A legutóbbi szezonban elért meccsenkénti 1.85 gólra idén már átlagban EGYET rátettek, így 2.8-nál járnak, miközben a meccsenkénti bekapott gólok nem nagyon változtak: a tavalyi 29\34-hez képest 16/15-tel állnak, úgy, hogy Gulácsi Péter néha balszerencsével, 1-2 hibával 4 kapott gól néküli meccsnél jár a 17-hez képest. Ezt úgy elérni, hogy a csapat tengelyéből az Orban (9 meccs), Konaté (5), Upamecano (11) belsővédő-hármas mindegyik tagja hiányzott már jópár meccsről, míg a két belső hatos Kampl és Tyler Adams együtt 194 percet játszott!  Így is vezetik a Bundesligát és már nem is annyira meglepő, hogy maga Ralf Rangnick ismerte el, ez minden idők legjobb Lipcséje….

A nyáron megerősített és bajnoki címre pályázó Dortmundban a szezon csak a Szuperkupában és az első fordulóban alakult úgy, ahogyan azt Watzkéék elvárták. A Favre-csapat hanyatlásáról, vagyis arról, hogy talán a tavaly őszi 11-12 mecces fellángolást feltehetően túlértékeltük, a Statsbombnak írt elemzésemben írtam: a trendvonalból durván kiemelkedik a múlt őszi száguldás, azóta pedig a tavaszi jó védekezési statokhoz képest könnyen bekapott gólok mellé  csak a liga 4-5. legjobb támadójátéka párosult.

Ez szeptember-októberre néhol kilátástalan-gyámoltalan játékkal egészült ki, és Favre úgy nézett ki, akár egy halálraítélt. Bár a Gladbach és a Wolfsburg elleni siker akár fordulópontnak is tűnhetett volna, de a Bayern felmosta a Dortmunddal a padlót, míg a Paderborn elleni 0-3-as első félidőt talán csak megfelelő utód hiányában élte túl a 4-2-3-1-hez ragaszkodó tréner. Egyes csapatközeli források szerint azonban ezen meccs után a csapat és a menedzsment közös válságstábján döntöttek a 3 védős rendszerre való átállás mellett, ami a szerencsétlen kimenetelű Barcelona-meccs utolsó 15 percében debütált. Azóta a BVB-t mintha kicserélték volna: Zagadou vezérletével stabilizálódott a védekezés, a jobb pozíciós játéknak köszönhetően pedig a kontrák elleni presszing is jobban működik.

A 3 belső védőre irányuló 2 csatár, valamint a széleken való „emberezés”  miatt Brandt és Weigl szinte mindig megjátszható a konstans emberfölényben lévő középpályán, Hakimi és Schulz (Guerreiro) végre feljebb támadhat (amihez mindketten jobban értenek, mint a védekezéshez), míg elöl a folyamatosan helyet változtató Sancho, Reus, Hazard trió a középpályás visszalépésekkel okoz megoldhatatlan feladatokat az ellenfeleknek.

A Mainz elleni kihozatli séma: egy forgatással óriási terület, amibe Zagadou többször beindult, a Mainz presszingjének annyi

Ezen felül a presszing egyrészt magasabb, másrészt intenzívebb: az utóbbi 2 meccsen (a Hertha ellenit Hummels kiállítás miatt kivettem, tíz emberrel ugyanis nem mérvadó sem a felállás, sem a letámadás mérese) 8.4-es érték jóval erősebb, mint az addigi 10.22-es.

Taktikai csata és kezdőcsapatok

Mindkét oldalon elsősorban a pálya közepén vannak hiányzók: Favre nem számíthat az „eldobott” 4-2-3-1 duplahatosaira, Witselre és Delaneyre, helyettük a 3-4-3-ban Weigl és az utóbbi időben védekezésben is feljavuló Julian Brandt kezd, míg Nagelsmannál ugyanitt Kampl és az edzéseket nemrég kezdő Tyler Adams hiányzik. A védelem közepéről Orban és Konate hiánya azért is fáj, mert így talán nincs meg a 3 belső védős opció, hiszen már így is a jobbhátvéd Klostermann játszik néha belső védőt, míg az all-rounder Ilsanker sebessége miatt rizikófaktor.

Nagelsmann a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a presszingben erősebb Yussuf Poulsen kezd az utóbbi hetekben formába lendülő, de a kettős terhelést még talán nem annyira bíró Patrick Schick helyett. A 32 éves tréner egyébként a svéd Emil Forsberget is erre a meccsre pihentette, így Nkunku szorul majd ki. A Dortmundál a hétvégi kezdőből csak Nico Schulz kerülhet ki, helyette a nyomástűrőbb és kombinatívabb Raphael Guerreiro kezdhet, bár Favre sok lehetőséget adott a 3-4-3-ban egyre többször a kapu elé kerülő Schulznak, aki a Mainz ellen végre be is talált.

Nagelsmann-nak és stábjának a három védő nem opció, míg a 4-3-3-at optimistának érzem, és az ábrán jelölt Reus mélységi indulásaival nem igazán tudnának mit kezdeni Demméék.

BVB hosszú indítás séma a 4-3-3- ellen

Hasonló okokból és a Sancho-féle visszalépések miatt a 4-4-2 vagy RB-verzióban a 4-2-2-2 sem ideális megoldás, itt ugyanis, ha Klostermann fellép Sanchóval (Hazard vagy Reus is lehet ebben a szerepben), akkor lehet mögé indulni. Ha nem akkor, viszont az angol szupertini, aki ahhoz képest, hogy „formán kívül van és nem jön ki Favre edzővel”, az egyetlen olyan játékos, aki gólokban és gólpasszokban is kétszámjegyű mutatóval rendelkezik.

4-2-2-2 problémák

Lipcsei gyémántok?

Így hosszas konzultálás – itt azért megköszönném tanult kollégám, Kemenes Szabolcs segítségét – után talán a 4-4-2 gyémánt vagy rombusz alakzat lehet a megoldás: a rombusz tetején játszó Forsberg fedezőárnyékkal fedi Weiglt és lassan közelít Hummelsre. Sabitzer segíthet neki is, de

4-4-2 gyémánt-rombusz

elképzelhető az is, hogy pl. egy Sancho-visszalépésre Mukiele vált fel, és az osztrákban van elég dinamika, illetve taktikai képzettség (játszott szárnyvédőt az 5 védős rendszerben már az idén), hogy a felfutó Guerreiróval visszaérjen.

egy letámadási séma a rombuszból

Így Klostermann futhatna versenyt Reusszal, míg Demme feljebb léphetne Brandtot letámadni és Laimer is zavarhatná Weiglt. Ezzel talán meg lehet fojtani a BVB labdakihozatalait, továbbá a hosszú labdáknál Mukiele, Upamecano és Klostermann atletizmusa legyőzheti Reusékat.

A Dortmund alább látható 5-2-3-as ultrakompakt (szinte 15 méter van a csapat eleje és vége között hosszában) új védekezésére a  Lipcsének legalább két válasza lehet:

Már a fenti képen is látható, hogy a mainziak még 2:2-ben is meg merik játszani a vonalak között helyezkedő Kundét. Nagelsmann pedig az idén Wernert rengetegszer húzza hátra afféle nyolcas labdafelvevő pozícióba, így kialakulhat egy 3:2 a sebességben és védekezésben azért deficittel rendelkező Brandt és Weigl elleni középpályán.

Werner visszalépéseivel 3:2-ben lehetnek középen Gulácsiék

Ha azonban a Dortmund elkezdi feltölteni ezeket a területeket, akkor akár a hosszú indításokban remeklő Demme, Upamecano duó, vagy a liga egyik leggyorsabban gondolkodó támadójátékosa, Forsberg is simán beindíthatja Wernert az üres területekbe, hogy csak egyet említsünk Mats Hummels rémálmai közül.

Mindenesetre mivel ez a két csapat szerezte a kontrából elért legtöbb gólt (5-5) és a 27 akciógóllal csak eggyel maradnak el a Bayern mögött, bízunk benne, hogy izgalmas, látványos és élvezetes meccset láthatnak 20:30-tól a Sport2-n!