Bundesliga téli transzferek: bizonyítványosztás I. - Bayern, Dortmund, Lipcse • SportTV

Bundesliga téli transzferek: bizonyítványosztás I. – Bayern, Dortmund, Lipcse

2020. 02. 06. 14:58    
Olvasási idő: 3 perc

Kinyitottuk a bizonyítványt, hogy beírjuk a téli átigazolási piacon nyújtott .teljesítmények kalkulusát. Jelentjük_ van olyan kicsiny szegmense a futballnak, amelyben nem a Bayern az eminens a Bundesligában...

Haalamd megvétele emelte a dortmundi "osztályzatot" is... (Fotó: Getty Images)

Nemzetközi szinten a téli átigazolási szezont hagyományosan, de néha még most is a pánikvételek (Christian Eriksenre csak 4 hónapot kellett volna várnia az Internek és akkor ingyen és nem húszmillióért jöhetett volna) és a „mutassunk valami reménykeltőt a szurkolóknak” (Bruno Fernandes 55 millióért a Manchester Unitedbe) típusú átigazolások uralják,  de persze azért itt is vannak kivételek (van Dijk a Liverpoolba). A nagyobb mellényúlásokra (Coutinho és a Barcelona)  a fiskálisan konzervatívabb és önellátó Bundesligának az utóbbi évekig talán nem is volt lehetősége. Elmondható tehát, hogy télen a német futballklubok ritkán vesznek nagyobb pénzért sztárokat (Schürrle 32 millióért a Wolfsburgba), no meg persze exportra (Pulisic, Aubameyang, Draxler) „termelnek”

Mivel sokan télen már a jövő nyári transzfereket készítik elő (előfordulhat, hogy egy világverseny felveri a játékos árát és egyébként is célszerű nem augusztus végén igazolni) így az ügyesebbek közül inkább az utóbbi időben megdráguló tehetségekbe (Leon Bailey, Tin Jedvaj,  Ozan Kabak, Dayot Upamecano, Amadou Haidara, Alex Isak, Leo Balerdi, Manuel Akanji, Milot Rashica, Rabbi Matondo és Alphonso Davies) fektetnek. Azért itt is vannak szép mellényúlások (Bojan Krkic, Nigel de Jong, Serdar Tasci, Timothee Kolodziejczak, Sergio Gómez, Vincent Koziello) de a német klubok nagy részének nem igazán volt költségvetése egy tízmilliós téli üzletbe belemennie, így jórészt (Kevin Kampl Dortmund 12m, Yunus Malli – Wolfsburg 12, Walace – HSV 9m) sikerült a nagy baklövéseket elkerülni. Az idei téli transzferszezon érdekessége, hogy az olló kinyílni látszik és az inaktív Bayernt üldözők közül a rövid és hosszú távra egyaránt tervező és általában jól igazoló Dortmund, a Lipcse és a Leverkusen is szépen belenyúlt a pénztárcába. Rajtuk kívül a nem várt jó szereplés (Hoffenheim) vagy a kiesés elől való menekülés (Werder, Fortuna, Köln) is egyre több és drágább átigazolást szül, és akkor még nem beszéltünk a Windhorst.milliókkal kitömött Hertháról, amelyik 76 milliójával pár nap alatt többet költött, mint az összes átigazolási periódusban együttvéve 2007 óta! Vigyázat, osztályzatok következnek!

Bayern München: hármas alá

Az egyetlen érkező, Álvaro Odriozola – Real Madridból kölcsönbe vételi opció nélkül  – egyelőre eltörte Perisic bokáját edzésen, míg a hírek szerint elég messze van attól, hogy kezdőként segítsen ki a neuralgikus pontnak tartott jobbhátvéd posztján:

A 24 éves baszk védő igazából 18 hónap alatt ugrott, két sérülés miatt, a Real Sociedad harmadosztályú B csapatából az Eusébio Sacristán vezette nagyokhoz, majd alig másfél év alatt már a Real Madrid játékosa és vébé-résztvevő volt, ám kedvenc edzőjével,  Julen Lopeteguivel együtt nem igazán volt sok sikerélménye ott. Sebessége és támadójátékbeli képességei extrák, de taktikailag és védekézésben vannak hiányosságai. Az sokat elmond,  hogy a Lipcse elleni rangadóra, majd a BL-meccsekre készülő Flick, az egyértelműen „rotációs” meccseken  Hoffenheim elleni kupameccs (12 percet kapott), vagy akár a mainzi győzelemnél – sem rakta kezdőbe, pedig mind a nagyokat hibázó Pavard-ra, mind Boatengre ráfér a pihenő. A hármas osztályzat nem neki szól, inkább annak, hogy Salihamidzicék nem találtak jobbat és nem igazoltak más posztokra (szélső, cserecsatár, − Nübel már bejelentett nyári érkezését nem számoltuk bele), bár persze ez a nyári kivárásra (Sané, Havertz, Flick jövöje) játszó Bayern kontextusában valahol érthető.

Dortmund: négyes

Az osztályzat nem a három, a jótól (Can) a kiválóig (Reyna felhozatala, Haaland) terjedő skálán mozgó transzfernek szól, sokkal inkább az ezt kiváltó múltbeli (Schulz, Balerdi, Delaney, Paco Alcácer erőnléte?) és jelenlegi döntéseknek (Weigl és Alcácer kikényszerített távozása). Emre Can egymillióért kölcsönbe azért jó húzás, mert inkább jobb oldali belsővédőnek vették:  itt Piszczek és Akanji − most, hogy Zagadou felépül, visszakerül ide − is gyenge pontnak számítanak, míg Balerdinél talán csak szegény Mario Götzének rosszabbak a kilátásai Favre mesternél. Ha az Eb-keretbe vágyó és ezáltal motivált Can lealkudott évi tízmilliós fizetését Götze elengedéséből finanszírozzak, akkor ez hosszú távon is jó opció lehet.

A téli edzőtábor nagy nyertese a legendás amerikai futballista, Claudio Reyna fia, a 17 éves Giovanni, aki elvarázsolta Favre stábját, így a felnőttcsapat tagja lett. A keddi Werder-meccset nézve nem tűnik úgy, hogy érdemtelenül:

Haaland teljesítményét és leigazolását nehéz lenne kritizálni, igaz, a pénzügyi és hatalmi oldala miatt (Raioláék minden kártyát a kezükben tartottak, és szépen végigvitték a leosztást) vélhetően egy másfél éves ciklusról beszélhetünk, ami fizetéseket beleszámítva uszkve-adkvem  százmillióba kerül Watzkééknek, míg a 2022 nyarától aktív kivásárlási árat sikerült Zorcéknak 50 millióról 75-re feltornászniuk. A 7 bajnoki és egy kupában elért gól óta fél Európa már elindította a visszaszámlálást.

Lipcse: négyes

Dani Olmót, a Dinamo Zágráb által kért 35 helyett, húszmillióért a fél világ elől elhappolni kb. csillagos ötöst érdemelne, hiszen a La Masián nevelkedett 21 éves játékos egyrészt az utóbbi esztendő egyik legfelkapottabb szélsője, másrészt, mint azt a Frankfurt elleni kupakiesésnél láthattuk, támadó nyolcasban is tud játszani a gólokat és gólpasszokat mibdenkiből elővarázsoló Nagelsmann alatt. A szintén spanyol Angelino a Manchester Cityből kölcsönbe érkezett, de talán a csapat legjobbja volt a Frankfurt ellen, és hosszabb távon szeretne maradni, amire Halstenberg gyengébb szezonja és a két elengedett fiatal balhátvéd (Saracchi és Candido) miatt minden esélye megvan. A Lipcse főleg a távozók és az elmúlt egy év elhibázott igazolásai (Lookman, Cunha, Ampadu, Augustin) és a keveset játszó Stefan Ilsanker (Frankfurt) valamint Diego Demme végső soron jogos elengedése − 12 milliót kaptak egy jövő nyáron ingyen úgyis elmenő 28 éves játékosért, akivel a 29 éves Kevin Kampllel szemben olyan nagyon nem akartak hosszabbítani − miatt nem kap ötös osztályzatot. Elnézve az elmúlt 3-4 meccs belső középpályásbeli hiányosságait (Sabitzer hatosban, brrr) és az „őslipcsei” Demme rendkívül fontos öltözői szerepét, talán nyárig lehetett volna várni egy alacsonyabb vételár ellenére is.

A többiekről a második részben számolunk be: