19+1 jóslat a Bundesliga tavaszi szezonjára – első rész, avagy a bajnoki címről
Már csak kettőt kell aludni, és a Bundesligában is elkezdődik a tavaszi idény, rögtön egy Hoffenheim-Bayern rangadóval, hogy aztán Leverkusen – Gladbach, Lipcse- Dortmund és Schalke – Wolfsburg derbivel folytatódjon. A 2018-as év a válogatottnak nem, de a Bundesligának nagyon bejött, és fantasztikus ősz után a bajnoki címért zajló kiélezett versenyfutás miatt (is) izgalmas tavaszra van kilátás. A szokásokhoz híven, a nyári baklövéseket (a Stuttgart és a Werder az első 7-ben, a Gladbach és a Wolfsburg alábecslése) száz százalékig felvállalva, 2019-ben is potenciálisan felelőtlen, ám szakmailag megindokolt jóslatokba bocsátkozom, szám szerint 19-be, illetve kezdve ezzel a plusz eggyel:

Az utolsó fordulóban dől el a bajnoki cím Ez a kicsit „megúszós” jóslat, tulajdonképpen nem az, hiszen a bajnoki címet illetően óriási véleménykülönbségek adódnak, és itt nem a Bayern-játékosok (Süle, Müller) „szerencséje volt a Dortmundnak ősszel” típusú féligazságokat tartalmazó nyilatkozataira gondolok. Íme, egy-két egymásnak erősen ellentmondó adat!
– az elmúlt 55 évben nem volt olyan őszi bajnok, amely hárompontos előnyt leadott volna, a Dortmundnak pedig kétszer ekkora fórja van;
– a fogadóirodák kb 1,73-szoros szorzóval adják a dortmundi bajnoki címet, míg a Bayernre 2,1-szeres pénzt fizetnek, tehát ők BVB sikert jósolnak;
– az 538 vagyis az ESPN modellje azonban 65%-os Bayern sikert prognosztizál, míg a BVB csak 33%-ra jó náluk;
-a Bayern 71 pont körüli szezonját már a nyáron megjósoló Goalimpact végig fej-fej mellett látja a feleket;
-a Gracenote Sports által irányított Euro Club Index 52-47-re adja a Bayern végső sikerét – a maradék 1% a többiek között oszlik el
A Bayern mellett két dolog szól:
- minden jelentősebb statisztikai mutató szerint 2-3 góllal és ponttal kevesebbet gyűjtöttek, illetve 4-5 góllal többet kaptak, a – mondjuk így – „rendkívül kalandos” őszi szezon során. Viszont az utolsó öt meccset 13-1-es gólkülönbséggel nyerték meg Kovacék, és a Frankfurt vagy a Lipcse elleni győzelmük megérdemelt volt.
- Egyre több az egészséges kulcsjátékos. Bár a régóta sérült Tolisso, a múlt héten az edzőtábor utolsó előtti napján megsérülő Ribéry, valamint a még nem teljes értékű edzésmunkát végző Robben kihagyja a Hoffenheim elleni meccset, a többiek szépen jönnek vissza. Ne feledjük, hogy a nyáron tervezett kezdőből sérülések miatt Tolisso 51, Coman 265, James 471, Robben 542 (vagy a helyén Gnabry is csak 767 percet) játszott, míg Thiago, Boateng, Hummels és Goretzka is ezer bajnoki perc környéken szerepelhetett, az más kérdés, hogy Hummelst leszámítva a másik három játékos kisebb-nagyobb sérülések miatt ritkán jut 2000 perc felé. Az Arsenallal hírbe hozott, az edzőtáborban villogó James Rodríguez sorsáról Salihamidzic szerint csak a nyáron döntenek végleg, de Thomas Müller gyenge teljesítménye, továbbá a Liverpool elleni eltiltása miatt igencsak felelőtlenség lenne ilyen kiélezett helyzetben elengedni a télen. A kanadai szupertini, Alphonso Davies a hétvégi Telekom-kupán már jelentős fejtörést okozott a Gladbach-védőknek, és robbanékonysága miatt mindenképp erősítés lehet, így ő tűnik a Coman, Gnabry páros első számú konkurenciájának,
A kicker információi szerint Leon Goretzka remekül teljesített a dohai edzőtáborban, így ő lehet Thiago párja a 4-2-3-1-ben középen, mivel az Athletic Bilbaóval hírbe hozott Javi Martínez továbbra is formán kívül játszik.
A középső védő poszton egyértelműen Niklas Süle áll a rangsor elején, míg Jerome Boateng gyorsasága és támadóharmadbeli passzhatékonysága (58-szor passzolt ide, Hummels 14-ig jutott) miatt Hummels előtt jár. A Telekom-kupán kezdő Lars Lukas Mai őrzi a negyedik helyét, a nyártól pedig Benjamin Pavard jön. Továbbra is gond, hogy Alaba és Kimmich azonban, a nyáron távozó Rafinhát leszámítva, alternatíva nélkül lesz kénytelen végigfutballozni a tavaszt. Persze, ha a Liverpool ellen már februárban befejeződik a BL, akkor olyan nagy terhelés nem lesz rajtuk….
A Dortmundnál súlyosabb problémák vannak, hiszen több alapember is kidőlt a felkészülés során. A több őszi álomtizenegybe is bekerülő Manuel Akanjit a Düsseldorf ellen ágyéksérüléssel kellett lehozni, és úgy nézett ki, még műteni is kell. Nos, ezt megúszták Zorcék, ám egyelőre óvatosan kezelik a helyzetet, és mivel Abdou Diallo, valamint Dan-Axel Zagadou is csak az edzőtábor közepén tudott a csapathoz csatlakozni, előbbi a Willem II ellen már 45 percet kapott (akárcsak a visszatérő Thomas Delaney), utóbbi még csak edz. Akanji esetleges pótlására (a Manchester United hívásának és pénztárcájának nehéz lenne nemet mondani az MU-drukker svájcinak és a BVB-nak is – akár még 2019-ben), a dortmundi megfigyelőgépezet a 19 éves argentin Leonardo Balerdit szerezte meg csaknem 16 millió euróért a Boca Juniorstól, ám ő valószínűleg egyelőre a január 17-én kezdődő U20-as Copa Américán vitézkedik majd Chilében.
https://www.youtube.com/watch?v=9-d4R6h434I
Julian Weigl akár a nyertese is lehetne ezeknek a problémáknak, ám a PSG-vel hírbe hozott (Thomas Tuchelnél többet senki sem hozott ki belőle) középpályás a felkészülési meccseken egyelőre középső védőt játszott, csakúgy, mint a Gladbach elleni utolsó őszi Bundesliga-mérkőzésen. Zorc azonban nem engedi el Weiglt, hiszen ő a két belső középpályás posztra hajtó négy játékos egyike, illetve végszükség esetén hátul is bevethető, ahogyan történt az a Feyenoord ellen, Toprak oldalán.
Elöl is vannak bajok rendesen: a szupercsere Paco Alcácernek gondjai vannak az intenzívebb edzésekkel, és egyelőre vele nagyon óvatosan bánnak, így vélhetőleg Mario Götze (vagy a Düsseldorfnak Marbellán két szép gólt vágó, majd a Feyenoord ellen is betaláló Maxi Philipp) kezd majd elöl. Marco Reus is csak a héten kezdte meg az edzéseket, és vele kapcsolatban megemlítendő, hogy az idén már több mint kétezer percet játszott a BL-t és a kupát is beleszámítva, ez legutóbb 3 éve fordult elő. Így talán érthető, hogy a minap 2-1-es BVB sikerrel záruló, Feyenoord elleni edzőmeccset Reus, Alcácer és Zagadou is kihagyta. Jadon Sancho helye a szuperszonikus Hinrunde után atombiztos, de kérdés, hogy a balszélen a Chelsea-be szerződő, de a tavasszal kölcsönben még Dortmundban játszó Christian Pulisic vagy az ősz végére nagyon belelendülő Raphael Guerreiro, esetleg a hármukból legjobban védekező Jacob Bruun Larsen kezd majd, én a portugálra tippelnék.
A Dortmund „szerencséjét” illetően annyiban mindenképp igaza volt az önbizalomhiányban sohasem szenvedő Thomas Müllernek, hogy körülbelül 12 góllal teljesítették felül az XG-t, azaz a várható gólokat mérő statisztikai modellt, és majdnem tíz ponttal az ezt alapul vevő XP-t, azaz a várható pontokat (expected points), az Understat szerint. Ugyanakkor a szkeptikusoknak és a Dortmund-rajongóknak figyelmébe ajánlanám azt a nem elhanyagolandó tényt, hogy Lucien Favre csapatai hagyományosan túlteljesítik ezeket a modelleket. A kiváló elemző, Dustin Ward számításai szerint az elmúlt 54 idény két legnagyobb „túlteljesítését” (1.5x ill 1.42) is a Favre-féle Gladbach követte el, illetve ugyanők az elmúlt 3 idény első négy helyéből hármat birtokoltak az elemzés idején. Nem elhanyagolandó tény, hogy Favre Nizzája is 12 góllal múlt felül egy másik modellt egy másik kiváló adatelemző, Aswhin Raman szerint, illetve jelenleg 1.31-szeres szorzónál (44 gól vs 32.4) jár.

Gólok vs Várható Gólok aránya- Bundesliga 2012-14 között. Forrás: Dustin Ward
Mivel a kapott gólok tekintetében is hasonló előnye van Favre csapatainak, eléggé valószínű az, amit a novemberi portrémban írtam, hogy „Favre csapatai a statisztikai modellek vakfoltjai”.
Persze létezik egy pesszimista verzió, főleg a fent említett sérülések alapján: Reus még csak hagyján, hiszen ő (11 gól vs 9.32) nem csapja szét a modelleket, de Alcácer 12 gólja több mint duplája az 5.37-nek, alig ötszáz perc alatt, míg Jadon Sancho 6 gólja is majdnem kétszerese a 3.57 XG-jének. Mindenesetre a Lipcse és a Frankfurt Bundesliga-találkozó, a Werder elleni kupameccs, a Hoffenheim elleni bajnoki, valamint a BL-ben a Tottenham (Kane nélkül) elleni derbi (az ősszel pontot rabló Hannovert most ne számoljuk ide) rendkívül erős tavaszi kezdésnek tűnik. Mivel a Bayern sorsolása (Hoffenheim, Leverkusen, a Dárdai vezette mumus-Hertha idegenben a kupában, a Liverpool oda-vissza) sem ígérkezik könnyűnek, így kijelenthető, az elmúlt évek legizgalmasabb tavasza vár ránk.