Nyolcaddöntő: első nap, walesi csúcsderbivel • SportTV

Nyolcaddöntő: első nap, walesi csúcsderbivel

2021. 07. 20. 12:42

Kedden már 11 leget kell nyerni Blackpoolban a negyeddöntőbe jutáshoz a darts World Matchplayn, kettő különbséggel – 5 leges hosszabbítás lehetséges, a hatodikban „hirtelen halál” dönthet. A szereposztás szenzációs: fellép a világbajnok és világranglista-vezető, a címvédő, még egy korábbi győztes és az első forduló legmagasabb körátlaggal nyertes játékosa is.

Rob Crossnak két évvel ezelőtti sikere meguóismétléséhez a mgeddöntőben a honfitárs Callan Rydzen kell túljutnia (Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

A fantasztikus párosítások közül az első egy angol házi rangadó. A tavalyelőtti bajnok Rob Cross szoros mérkőzésen nyert az első körben Robbie Smith ellen, míg az ifjú angol hullám egyik vezéralakja, Callan Rydz meggyőző különbséggel verte meg (10–4) a PL-szenvedések után még mindig mélyrepülésben lévő Durrantet. Crossnak minden tornát fiygelembe váve ez volt sorozatban a hatodik győzelme, és legutóbbi 27 meccséből 13.-szor dobott 100-nál jobb körátlagot az idén. Egyetlenegyszer játszottak egymással PDC-tornán, tavaly nyáron egy Players Championship-fordulóban a 7 évvel idősebb Cross a létező legkisebs különbséggel győzött.

Krzysztof Ratajski eddig kettőből kétszer megverte Luke Humphriest (Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

A második mérkőzést a nyitó forduló másik két „századosa” vívja, Luke Humphries 101.08-as pazar átlaggal szinte lesöpröte a színpadról a 14 évvel ezelőtti WMP-győztes, amúgy világranglista-4. Wade-et, Krzysztof Ratajski a legmagasabb átlaggal, 101.57-tel kerekedett felül Dolanon. Az angol a fiatalabb, az alacsonyabban rangsorolt a világranglistán, eddigi két meccsüket is a lengyel nyerte, ám „Cool Hand Luke” roppant impresszíven játszott vasárnap: tíz nyert legéből nyolc 15 körös vagy annál jobb volt. A „lengyel sas” is pazar formában van, legutóbbi öt meccse közül 4-szer zárt 100 fölötti átlaggal. Talán a fiatalság most erősebb lehet a rutinnál, bár Ratajski legutóbb meggyőző fölénnyel győzött kettejük máérciusi Playryers Championship találkozóján.

Jonny Clayton: a csapatvilágbajnoktárs meg tudja-e állítani az egyéni világbajnokot? (Fotó: Getty Images)

A nap csúcsderbije honfitárscsata, a tavalyi csapat-vb győztes együttesének két tagja, Gerwyn Price és Jonny Clayton egymással küzd a negyeddöntőért. Úgy is fogalmazhatnánk, a világbajnok-világranglista-vezető csap össze az  év legeredményesebb játékosával. A „jegesember” csupán 96.24-es átlaggal és mindössze három +100-as kiszállóval, azaz közepes teljesítménnyel is simán (10–;4) jutott túl a Suljovic helkyén a mezőnybe kerülő Wattimenán. Clayton kemény csatában múlta felül a másik hollandot, Van Duijvenbodét (10–7), aki hét 180-assal és egy 164-es kiszállóval sem tudta legyőzni a walesit. Korábban 15-ször mérkőztek meg PDC-eseményem, Price kétszer annyiszor győzött, legutóbb 7–­1-re egy júniusi Players Championship-verseny elődöntőjében, pedig Claytoné a legjobb győzelem-vereség mutató 2021-ben, s ráadásul megnyerte az Premier League-et is.
Mindkettejük éves meccskörátlaga igen magas, Price-é 99.24, Claytoné csak egy tizeddel gyengébb, a világbajnok idei győztes legjei 11.3, tíz évvel idősebb honfitásra 11.9%-át nyerte meg +100-as kiszállóval. Igazi klasszikus csatára van kilátás a házirangadón!

Továbbra is a címvédő Van den Bergh mumusa marad-e Dave Chisnall, a népszerű Chizzy? (Fotó: Getty Images)

A nap záró meccse a címvédőé és a „mumusáé”. Dimitri Van den Bergh nagy betörését a vn-n éppen Dave Chisnall, becenevén Chizzy akadályozta meg aki 4­–2-es szettkülönbséggel ütötte ki őt a nyolcaddöntőből Milton Keynes-ben. Összesítésben pedig már 6–2-re vezet, azaz a belga klasszis eddig roppant nehezen tudott játszani ellene. VDB kélnyelmes 10–5-ös meccsel nyitotta Petersen ellen „címvédő hadjáratát”, a dél-afrikai egyetlen 180-ast sem tudott dobni a meccsen. Nincs ezzel egyedül, a belga legutóbbi 34 lejátszott legjében egyetlen 180-ast sem értek el ellenfelei. (Chisnallt aligha „fékezi” ez a különös statisztikai tény, különös tekintettel arra, hogy az egész Tour egyik legszaporább 180-as dobója.) A belga formáját mutatja, hogy legutóbbi nyolc olyan meccsén, amelyen ellenfele 100 pluszos teljesítményt nyújtott, csak egyet tudtak megnyerni ellene, a másik 7 alkalommal ő győzött! (Igaz, azzal az egyetlen verséggel lemaradt a PL négyes döntőjéről, amelybe egyébként két másik PL-újonc, Clayton és Da Sousa vívta végül a finálét.) Az est másik három meccséjez hasonlóan ez a csata is roppant szoros eredményt ígér, egyikben sem kizárható a hosszabbításos végkifejlet…