Brit nap a szünet előttre • SportTV

Brit nap a szünet előttre

2023. 12. 23. 15:31

A karácsonyi szünet előtti napon brit „erőfölényes” napot tart a darts-vb, hat angol, két észak1r és egy walesi játékos biztosítja a Brit-szigetek szánszaki fölényét, hiszen még az Ír-sziget is ad egy Ír Köztársaság-beli dartsost a szombati 16-ba. Este ez az arány még hangsúlyosabb, mint délután: akkor csak egy japán (az is egy sziget, csak kicsivel távolabbi) és egy holland játékos számít „kakukktojásnak”

Jonny Clayton - lehet, hogy ez az ő vébéje lesz? (Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

A délután németalföldi házi rangadóval egy belga nagymenő Kim Huybrechts csatájával kezdődok egy holland klasszis  Richard Veenstra ellen.
Utána a németek legújabb sztárjelöltje, a jobban játszó, mint viselkedő Ricardo Petreczko (népszerű becenevén Pikachu) egy „nagy generációs” angollal, Callan Rydzzel mérkőzik meg, aki még csak 25 esztendős, de már 30. a világrangilstán. Négyszer mérkőztek eddig egymással, az angol az elmúlt két évben lejátszott négy meccsükből  háromszor jobbnak bizonyult.
A harmadik párban következik az első „brit-szigeteki rangadó”,  Jonny Clayton és Steve Lennon között. A walesi klasszisnak  a vb-k eddig nem nagyon sikerültek, egyéb eredményeihez képet roppant szerény az egyetlen negyeddöntő, amit tavalyról fel tud mutatni. Egyszer csak-csak ki kell jönnie a lépésének, hátha ez az esztendő lesz az övé az Alexander Palace-ben. 2018 óta hatszor játszottak, Jonny 4–2-re vezet.

A délutáni versenyrész záró meccsének kiemeltje az északír Daryl Gurney, az újabb „szigetrangadó” másik résztvevője az angol Steve Beaton, aki 2002 óta mindegyik világbajnokságon jelen van, ez lesz a jubileumi 25. vb-részvétele. Ehhez képest a csúcsot egy harmadik fordulós részvétel jelenti, potom 18 esztendővel ezelőttről. Kettejük örök mérlege meglehetősen kiegyensúlyozott: 9 meccs után Gurney 5–4-re vezet, s messze nem mehet biztosra: a legutóbbi négy meccst 2020-ban és 201-ben mind az angol cöveterán nyerte meg!

Az esti program Ryan Searle meccsével kezdődik az egyik nm brittel, a japán Goto Tomojával, egyértelmű esélyekkel. A hosszú hajú angol szintén a „nagy generáció” tagja, top 20-as versenyző, akár a nyolcad- vagy a negyeddöntőig is elmasírozhat.
A második találkozó már több izgalmat ígér a tavalyi ifivilágbajnok Josh Rock és sz első körben meglepetésre Luke Woodhouse-t búcsúztató Berry van Peer között. Az északír ifjú három eddigi meccsükből kettőt megnyert, a legutóbbi, a Grand Slam of Dartson elért 5–1 tesz különbséget köztük. No meg a világramngsorban is van vagy 80 helynyi különbség, nagy szenzáció lenne, ha ezt is el tudná tüntetni a 27 esztendő holland játékos.
Az est két tiszta angol csatával zárul, a 18. kiemelt Stephen Bunting és a 6., kétszeres vb-elődöntős és most már fináléra hajtó Nathan Aspinall esélyesebb ugyan Ryan Joyce-nál és Ricky Evansnél, de a fordított végeredmény sem lenne egyik esetben sem világszenzáció.
Aztán elbúcsúznak egymástól a fiúk és a nézők – folytatás karácsony után egy nappal, már a harmadik forduló mérkőzéseivel.