Keddi futballmenü: BL Angliából, DFB-kupa Németországból • SportTV

Keddi futballmenü: BL Angliából, DFB-kupa Németországból

2024. 03. 12. 12:04
Olvasási idő: 4 perc

Egy nemzetközi és egy nemzeti kupameccsel jelentkezünk kedd este élőben. Londonban az Emiratesben az Arsenal 14, a Porto 3 év után készül BL-negyeddöntőbe jutni (Sport1), a Ludwigsparkstadionban a Saarbrücken négy esztendőt követően, a Mönchengladbach 12 év után játszhatna elődöntőt siker esetén a Német Kupában.

Martin Ödegaard, az Arsenal "esze", játékmestere sokat tehet azért, hogy az ágyúsok nyolc elbukott nyolcaddöntőt követően, 14 év után ismét eljussanak a BL negyeddöntőjébe (Fotó: Getty Images)

ARSENAL–PORTO

Hét eddigi mérkőzésük tétmérkőzésük mindegyike a csúcskupában zajlott, az első féltucat öt esztendőn belül. 2006-ban és 2008-ban az őszi csoportkörben játszottak, Portóban 0–0 és 2–0 volt az eredmény, Londonban egyformán az ágyúsok nyertek, kapott gól nélkül (2–0, 4–0). 2010-ben ki-ki csatában a nyolcaddöntőben küzdöttek meg, a portugáliai 1–2 után az Emiratesben 5–0-ra nyertek a Wenger-tanítványok. A legfrissebb a február 21-ei mérkőzés a Dragaóban, azt a 94. perces remek Galeno-lövés döntötte el a sárkányok javára.
Azóta az ágyúsok mindhárom bajnokijukat megnyerték (Newcastle 4–1, Sheffield Utd 6–1, Brentford 2–1), s – köszönhetően a vasánapi Liverpool–Man City 1–1-nek is ­– a bajnoki táblázat élére álltak. A Portónak négy tétmeccse volt az első találkozó óta, a három bajnokijából egyen pontot vesztett (Gil Vicente 1–1), a másik kettőt kapott gól nélkül megnyerte (Benfica 5–0 – hatalmas diadal a csúcsrangadón! – és Portimonense 2–0), valamint 2–1-re győzött a kupanegyeddöntőben is a Santa Clara ellen. Ugyan a lisszaboni sasok elleni diadal is csak a harmadik helyét erősítette meg a bajnoki tabellán, de a Sporting-szurkolók annál jobban örültek neki…
A portói meccs 1–0-ja az Arsenalnak nem ígér jót saját kupahistóriája alapján: 15 olyan ki-ki meccséből, amelyen hátrányból indult, csupán négy alkalommal sikerült fordítania, a legutóbbi kudarc a 202–21-es El-elődöntőben érte (Villarreal 1–2, 0–0). Ugyanakkor a legutóbbi két fordítása  2018–19-ben ugyancsak az El-ben történt, a nyolcaddöntőbe jutásért a BATE (0–1, 3–0), majd közvetlenül utána a nyolcaddöntőben a Rennes (1–3, 3–0) ellen. Éppen 0–1-gyel viszont csak egyszer fordított, az imént említett BATE-párviadalban. Portugál oldalról az inverz adatpár: 44-szer indult előnyből a visszavágóra a Porto, ebből 36-szor tovább is jutott. Legutóbb a 2021–21-es El-playoffban sikerült ez (2–1, 2–2). Amikor 1–0-val indult, akkor is pozitív a végkifejlet, de rosszabb sikermutatóval (6 továbbjutás, 3 kiesé), a legutóbbi bukás tíz éve történt az  El elődöntőjében  a Sevilla ellen 0–4),  az előző siker éppen az azt megelőző körben a Napoli ellen (2–2). Az ágyúsok 14 nyolcaddöntőjükből 5-szor kerültek ki győztesen, 9-szer vesztesen, a sárkányok 13-ból ugyancsak 5-ször menetek tovább és 8-szor estek ki. Az angolok legutóbbi 13 hazai európai kupameccsükből 10-szer győztek, és háromszor értek el olyan eredményt (2 d., 1 v.), amely most kiesést eredményezne. A portugálok Angliában még sosem nyertek, 3 döntetlen, 8 vereség az albioni mérlegük.
Ha egygólos Arsenal-siker születne, 11-es párbajra kerülne sor. Ebból a „műfajból” a hazaiak 2-szer győztesen, 3-szor vesztesen kerültek ki (legutóbb éppen portugál csapat, a Sporting ellen ez El nyolcaddöntőjében  5-3-ra maradtak alul), a Porto háromból kétszer bukott, egyszer nyert (az utóbbit nem is európai, hanem interkontinentális kupameccsen, 2004-ben a kolumbiai Once Caldas elleni Világkupa-találkozón Jokohamában gól nélküli 120 perc után 8-7-re).
Persze, Londonban és Portóban is egyformán tudják: a múlt számai csak a statisztikusokat hozzák lázba, a továbbjutás az Emiratesben 2024. március 12-én, helyi idő szerint 20 és 22 óra, esetleg 20 és 23 óra között a pályán dől el…