Az ágyúsok kigyógyulnának a Bayern-fóbiából • SportTV

Az ágyúsok kigyógyulnának a Bayern-fóbiából

2024. 04. 09. 11:20

Következik a 2023–24. évi BL-kiírás két negyeddöntő párharcának első csatája. Az angol listavezető és a német rekordbajnok eddigi tucatnyi BL-meccséből 8 volt oda-vissza párharc – valamennyit a bajorok nyerték meg, 12 esztendő alatt. A londoniaknak tehát mindent meg kell tenniük, hogy ne maradjon rajtuk az „örök vesztes” bélyeg – legalábbis a müncheniek ellen…

A még Lewandowski által is ünnepelt Thomas Müller 151. BL-meccsét, egyben 24. negyeddöntőjét játszhatja a Bayern színeiben az Emiratesben kedden este (Fotó: Getty Images)

Volt ugyan kétszer két csoportkörös oda-vissza meccs is az Arsenal és a Bayern München  között – azokból egyet nyertek meg az az ágyúsok, de a következő dátum-mérleg kvartett több mint beszédes. 2005 (nyolcaddöntő): -1; 2013 (nyolcaddöntő): 0, de kevesebb idegenbeli gól; 2014 (nyolcaddöntő): -2; 2017 (nyolcaddöntő): -8. Ez az Arsenal eddigi ki-ki párharcainak gólmérlege a milliomos elitligában a bajorokkal szemben. Most – ha viccesek akarunk lenni – mindenképpen új világ következik, ha másban nem, hát abban, hogy ezúttal nem a negyed-, hanem az elődöntőbe jutás a tét!
Kicsit szakmaibban: a Bayern most látja éppen kicsusszanni kezei közül a 11 éve birtokolt bajnoki salátástálat, miközben a ManUnited a Liverpool „pontfosztásával” éppen vasárnap nem engedte visszaelőzni a vörösöknek az Arsenalt. Ugye., nem kell ecsetelni a két lelkiállapot közti különbséget, persze motivációban lehet, hogy éppen ellentétes tendenciát szül. A  bajorokban a „ha már ezt elbuktuk, csak a BL marad” harci kedvet, a londoniakból meg a „kell még az erő a PL-ben, hátravan még a Chelsea és a United is” óvatosságot.
Míg az egymás elleni kupamúlt, tágabban a nemzetközi rutin a Bayern mellett „érvel”, a pillanatnyi forma erősen az Arsenalt támogatja. A csapat a Premier League-ben az idén 11 mérkőzéséből tízet megnyert, egyszer – a mindent védő ManCityvel – ikszelt. Az FA-kupából kiesett ugyan, de a harmadik jelenlegi angol gigász, a Liverpool ejtette ki. A BL-nyolcaddöntőben 0–1, 1–0 után 11-es párbajban jutott el 12 évóta először a negyeddöntőbe.  Az összes tétmeccsen tehát 11–1–2 a mérleg – parádés. Ezzel szemben ugyanezen időszakban a Bayern a Bundesligában 7-szer nyert, egyszer remizett, viszont nem kevesebb mint ötször (!) kikapott, s nem csupán a Leverkusentől, a Dortmundtól  és a Stuttgarttól, hanem a Werdertől és a Heidenheimtől is – utóbbitól szombaton, 2–0-s vezetés után – is! A kupából már tavaly elbúcsúztatta a harmadosztályú Saarbrücken – amely aztán az elődöntőig menetelt – , a BL-ben is kikapott Rómában, igaz Münchenben magabiztosan sikerült fordítania (0–1, 3–0). Az idei összmérleg tehát  8–1–6, láthatóan sokkal gyengébb az ágyúsoknál.

A képen ünneplő Bukayo Saka hármat szerzett eddig az Arsenal 17 idénybeli BL-góljából, mindet hazai pályán még a csoportkörben, mindhárom ellenfél kapujába egyszer betalálva (Fotó: Getty Images)

Az Arsenal kevesebb hiányzóval számol, Arteta mester gyakorlatilag teljes keretből válogathat, egyedül Timber nem játszhat bizonyosan térdsérülése miatt, de a curacaói védő eddig egyetlen percet sem játszott a BL-ben. A Bayernben Boey combhajlító, Sarr térdsérülés miatt semmiképpen sem, de ők aligha kezdtek volna. Sokkal nagyobb gondot jelent Tuchelnek három fontos játékosának bizonytalan bevethetősége. Neuer hét közben kisebb izomsérülést szenvedett, szombaton Ureich védett, kérdéses, a világbajnok beállhat-e a kapufák közé az Emiratesben. Coman combfájdalmakkal köszködik, ő talán játszhat, az utóbbi időben kiválóan teljesítő ifjú középpályás Pavlovic betegeskedett a múlt héten, ő sem játszhatott Heidenheimben, de elutazott a kerettel Londonba.
Két Bayern-játékos is szép jubileum, illetve rekorddöntés előtt áll. Thomas Müllernek  a keddi lehet a 150. BL-fellépése, ő lehet a harmadik., aki eléri ezt a határt egyazon klubból Xavi (Barcelona. 151) és Iker Casillas (Real Madrid, 150) után. Egyben 24. BL-negyeddöntőjét vívhatja, ez abszolút rekord. Ha Neuer végül pályára kerül és nem kap gólt, megdöntheti Gianluigi Buffon eddigi BL-shutout-rekordját (57), akivel eddig holtversenyben állt ezen az értéken. Amúgy a másik kapus, David Raya is jól áll a clean sheetekben ebben a BL idényben, legalábbis hazai pályán: a négy ellenfél, a PSV, a Sevilla, a Lens és a Porto a normál 9, illetve az utóbbi 120 perc alatt nem tudott betalálni a kapujába, csak a 11-es párbajban két portugál. Szerencséjére csapattársai pontosabban céloztak, ezért a 25 éves spanyol kapuvédő akár az ötödik nullás meccsét is védheti
A mérkőzést a helyszínről, az Emirates  Stadionból közvetíti Méhes Gábor kommentátorunk.