Gregg Popovich legendája bőven túlmutat a kosárlabdán • SportTV

Gregg Popovich legendája bőven túlmutat a kosárlabdán

Szabó Máté avatar Szabó Máté 2025. 05. 08. 18:18    
Olvasási idő: 5 perc

Sokan reménykedtek abban, hogy Gregg Popovich az egészségét szem előtt tartva hátralép egy picit. Immár hivatalos, már nem ő a San Antonio Spurs vezetőedzője, és ’’csak’’ elnökként folytatja tovább a klubnál. Elképesztő eredménysora és rekordjai vannak, és hálás lehet a Spurs, az NBA és az egész világ, mert olyan ember ismertünk meg a személyében, aki Steve Kerr szerint nem csak egy klub, hanem az Egyesült Államok elnöke is lehetne.

Popovich Tony Parkernek ad utasítást. (Fotó: Getty Images)

Kíváncsi vagyok, milyen jövőt jósolt magának Gregg Popovich, a San Antonio Spurs kosárlabdáért felelős elnöke, amikor 1996. december 10-én kirúgta Bob Hill vezetőedzőt, majd kinevezte magát a helyére. A csapat legnagyobb sztárja, David Robinson kidőlt csaknem az egész 1996-97-es szezonra, így egy pocsékul álló tankoló gárdánál lépett elő az irodából. Azt talán nem gondolta, hogy közel 30 évig lesz az övé a staféta. Én sem hittem, mert gyerekként az Admirális volt a kedvencem és a Spursért dobogott a szívem, Popovichot azonban nagyon nem kedveltem, mert csupa olyan lépést tett, ami nekem nem tetszett (benne van a cikkben). A cikk megírásakor hat éve Pop még ’’csak’’ a harmadik legtöbb alapszakaszgyőzelmet szerezte. Azóta már ebben is fölényesen vezet:

1412 győzelménél senkinek sincs több az NBA történetében.

De visszatérve az alapkérdésre. naná, hogy ő sem gondolhatta komolyan azt, hogy 29 szezonon át lesz ő a csapat vezetőedzője. Pedig így lett. Soha senki nem ült ennyi ideig egyfolytában egy csapat kispadján az NBA-ben. Ehhez az is kellett persze, hogy az első tejes szezonjától kezdve (az az 1997-98-as volt, mert az azt megelőzőben szezon közben szállt be) zsinórban 22 szezonban vezette be a Spurst a rájátszásba. Utoljára a 2018-19-es kiírásban voltak ott a texasiak. Ez a 22 is NBA-rekord (igaz, hogy holtversenyben, mert 1950 és 1971 a Sixers és annak jogelődje a Syracuse Nationals is ennyit ért el). Öt bajnoki címet is szereztek.

Felépített egy olyan kultúrát a klubnál, amelynek nincs párja sehol az NBA-ben, de talán sehol semmilyen sportban. Fantasztikus személyiségű játékosok szerepeltek San Antonióban, akik nem is nagyon akartak elmenni onnan. Tim Duncan 19, Tony Parker 17, Manu Ginóbili 16 szezonon át vette ki a részét a Spurs sikereiből. Duncan 5, Parker és Ginóbili 4-4 bajnoki címből vette ki a részét. Jófiúkból állt a csapat, és ők csodálatos kosárlabdát játszottak. Ismertebb nevén a Beautiful Game-et.

Hihetetlen jól draftoltak. Duncan ugyan egyértelmű 1/1-es volt, de Ginóbili 1999-ben az 57. választás volt (utolsó előtti), Parker 2001-ben a 28. Sőt, Kawhi Leonard – aki az eddigi utolsó Spurs bajnoki cím során megszerezte a döntő MVP-trófeát – csak 15. Érte ráadásul úgy cseréltek a draft napján a Pacers-szel.

Ennek is köszönhető, hogy Popovich azután is vezetőedző maradt, amikor 2019-ben véget ért a sikerkorszak. Rábízták az újjáépítést, amelynek most már biztosan a 2023-as 1/1-es Victor Wembanyama lesz az alappillére, de például a 2025-ös Év Újonca, Stephon Castle és a korábbi All-Star, De’Aaron Fox is ott van a keretben. Szóval az emberanyag a következő „Nagy Spurs”-höz kezd összeállni, és Popovich elnökként majd azon dolgozik, hogy fel is épüljön egy bajnokesélyes csapat. A 2025-ös drafton rögtön két lottery picket (választási lehetőség az első 14 hely valamelyikéből) birtokol a Spurs, így folyhat tovább az építkezés.

Hogy őszinték legyünk, a 2024-25-ös szezonban Gregg Popovich csak papíron volt a Spurs vezetőedzője. Pontosabban gyakorlatilag csak öt meccsen, mivel a szezon elején enyhe lefolyású stroke-ot szenvedett, és helyette a most vezetőedzővé előlépő Mitch Johnson irányította a gárdát. Áprilisban ismét kórházba került a legendás mester, és azután döntött úgy, hogy a vezetőedzői posztot feladja. Így is ő volt minden idők legidősebb NBA-edzője, akit háromszor is az Év Edzőjének választottak (ez szintén NBA-rekord, amit Don Nelsonnal és Pat Riley-val együtt tart). Megjelent egy sajtóeseményen, amelyen a leköszönésről beszélt. Úgy tűnt, jelenleg nincs topformában, de ha nem utazik annyit, talán lesz ideje rehabilitálódni, ráadásul Tim Duncan és Manu Ginóbili állt ott mellette. Rájuk mindig támaszkodhat.

Tudjuk róla, hogy szereti a finom borokat, és talán a saját Oregon Pinot Noir-ja is kap egy kis törődést a mestertől.

Hihetetlen mit hagy örökségül. Az NBA-ben dolgozó vezetőedzők vagy segédedzők legnagyobb részének volt közvetlen köze hozzá a pályafutása során. Vagy játszott Pop mester keze alatt, vagy a segédedzője volt, esetleg a válogatottnál dolgoztak együtt. Az előző szezonban a Spurst vezető Mitch Johnson mellett Steve Kerrnek, Ime Udokának, Will Hardynak, Doc Riversnek, Quin Snydernek, Brian Keefenek, Mike Budenholzernek, Mike Brownnak és Taylor Jenkinsnek volt közvetlenül köze a Spurshöz és így Popovich-hoz. Erik Spoelstra és Jamahl Mosley a nemzeti csapatnál dolgozott vele. Bárhogyan számoljuk, ez a liga vezetőedzőinek közel a fele, de ahogyan a Yahoo rámutatott ebben a cikkében, három lépésnél távolabb senki sincs Poptól a vezetőedzők közül. Ez őrület.

Steve Kerr és Ime Udoka éppen egymás ellen játszott a playoffban, amikor a Spurs bejelentette Popovich új szerepkörét, mindketten Popovicht ábrázoló pólóban nyilatkoztak róla. Természetesen méltatták, de mit is tennének. Steve Kerr többször elmondta már, hogy az ő életében az ősz legenda az egyik legfontosabb ember, és ő nyilatkozta egyszer azt, hogy Gregg Popovichból remek elnök lenne.

Az az egyik titka Popovichnak, hogy mindig a csapat érdekeit helyezte előtérbe, ennek megfelelően kerültek a megfelelő személyek a Spurshöz, akiknek az egója soha nem nőtt túl a csapaton. 19 éven át ott volt ehhez tökéletes példaképként Tim Duncan, egy korszakos zseni, aki sohasem a csillogást és/vagy a hírnevet kereste, csak nyerni akart, és nyertek is együtt. Ötször. Az első három bajnoki címnél ő volt az MVP, a második kettőnél hátra tudott lépni annyira, hogy más kapja az elismerést. Manu Ginobíli pedig azt vállalta jóformán egész karrierje során, hogy a cserepadról szálljon be. Miért? A csapatért. Egyébként Popovichra az is igaz, hogy egykori játékosai szerint ő elsősorban nem kosárlabdázóként kezelte őket, hanem emberként. Gyakran nem is a kosárlabda volt a fő téma az öltözőben vagy edzésen, hanem a világ dolgai. Ezzel is többek és jobbak lettek a keze alatt a játékosok.

A megújulásra is képes volt, mert bár Duncan ott volt neki 1999-ben és 2014-ben is, a két korszakot, a két csapatot és a két játékstílust össze sem lehetett hasonlítani. Az 1999-es bajnokság kulcs az Ikertornyok (Duncan és Robinson) palánk alatti jelenléte és dominanciája volt. Így nyerte meg a Spurs a Chicago Bulls utáni korszak első bajnoki címét (és tette Steve Kerrt 1966 óta az első játékossá, aki zsinórban négy bajnoki címet nyer), míg 2014-ben a Miami Heat szupercsapatát dinamikus támadóstratégiával tudta legyőzni.

Mondjuk a triplákat nem szerette, ezt többször el is mondta… Ettől függetlenül Nate McMillan szerint a saroktriplát ő kezdte el komoly fegyverként használni (Bruce Bowenre emlékszik mindenki?), Steve Kerr inkább azt emeli ki, hogy az az ellen kidolgozott védekezés a szenzációs.

Tulajdonképpen a ma szitokszónak számító load managementet is ő találta ki (vagyis látványosan csinálni)…

Jól meg is büntették 2012-ben a Spurst, mikor Popovich a korosodó sztárjait nem utaztatta el Miamiba egy meccsre, hogy pihentesse őket, és ne hajtsa csapágyasra a rájátszás előtt. Tény, hogy a Spurs egy idegenbeli túrán a negyedik meccsét játszotta öt nap alatt. 250 ezer dollárba került ez az akció.

Na jó, ő sem lehet tökéletes, de nyugodtan megköszönhetünk neki mindent! Most pedig visszadobnánk azt az üzenetet, amit jó pár éve ő mondott Szaniszló Csabinak egy európai NBA-meccsen:

Pop, köszönünk mindent, és viselkedjen rendesen!”

NBA a Sport TV-n:

A San Antonio Spurs nincs már ott a rájátszásban, nyolc csapat verseng még a bajnoki címért. Ezen a héten három találkozót közvetítünk élőben, és persze a szokásos NBA-s műsorainkkal is készülünk. A menetrend:

Minnesota Timberwolves – Golden State Warriors (2. mérkőzés): május 9., péntek 2:30, Sport1 (élő); 11:15, Sport1 (felv.); 22:45, Sport2 (felv.)

Alley-oop: május 9., péntek 18:30, Sport1

New York Knicks – Boston Celtics (3. mérkőzés): május 10., szombat 21:30, Sport1 (élő)

NBA Action: május 11., vasárnap 15:30, Sport1

Denver Nuggets – Oklahoma City Thunder (4. mérkőzés): május 11., vasárnap 21:30, Sport1 (élő)

A rájátszás jelenlegi állása:

Kelet:

Cleveland Cavaliers (1.) – Indiana Pacers (4.): 0-2

Boston Celtics (2.) – New York Knicks (3.): 0-2

Nyugat:

Oklahoma City Thunder (1.) – Denver Nuggets (4.): 1-1

Minnesota Timberwolves (6.) – Golden State Warriors (7.): 0-1