Achilles: Jelenleg ez az NBA gyenge pontja
Történt valami a 2025-ös NBA-rájátszásban, amire még korábban nem volt példa. Három All-Star is úgy dőlt ki a rájátszás során, hogy elszakította az achillesét. Damian Lillard, Jayson Tatum és Tyrese Haliburton sérülés is földindulással ért fel. Itt jegyeznénk meg, hogy Kobe Bryant és Kevin Durant ilyen sérülése 2013-ban és 2019-ben a komplett NBA-t átírta, és már bizonyos, hogy hasonló lesz most is a helyzet.

Haliburton és Tatum. (Fotó: Getty Images)
Dominique Wilkins, Isiah Thomas, Kobe Bryant, DeMarcus Cousins, John Wall és Kevin Durant – 1992 és 2019 között ez a hat olyan játékos volt az NBA-ben, aki elszakította az achillesét úgy, hogy vagy a sérülés szezonjában vagy az azt megelőző évben All-Star vagy All-NBA volt. Wilkins és Thomas idején az NBA még nem volt olyan ismert Magyarországon, hogy emlékezzünk az esetükre, de két teljesen különböző sztoriról van szó. Thomas kénytelen volt visszavonulni miatt, míg Wilkins volt az a játékos, aki reményt adott a később ilyen sérülést szenvedő kosarasoknak, hogy van esély innen visszatérni. Január végén sérült meg, és november elején már ott volt a szezonrajton. Annak ellenére, hogy már 32 éves volt ekkor, még két All-Star és All-NBA szezont össze tudott hozni.
Aztán jött Kobe Bryant, az ő esete talán már minden szurkolóba beégett. 2013-ban a Lakers 80. alapszakaszmeccsén a Golden State Warriors ellen elindult a gyűrű felé, azonban nem jutott el odáig, mert az indulásnál elszakadt az achillese. A 60 pontos búcsúmeccsét leszámítva ezen a találkozón láttuk utoljára az igazi Kobe Bryantet. Tulajdonképpen egy korszakot zárt le ez a sérülés az NBA-ben. A Lakers nem volt többé versenyképes, és az MVP-szavazáson ötödik és All-NBA első csapatos Kobenak is át kellett adnia a stafétát a fiataloknak.
DeMarcus Cousins és John Wall talán nem volt a másik négy említett játékos szintjén, de remek kosárlabdázók voltak, All-Star szinten játszottak, amikor lesérültek. Szegény Wall esetében az igazán szörnyű, hogy ő nem is meccsen, hanem a fürdőszobájában sérült meg úgy, hogy elszakadt az achillese. Mondjuk épp egy sarokműtétből és egy műtét utáni fertőzésből lábadozott.
A következő olyan achilles-szakadás, ami átírta az NBA történetét, az Kevin Duranté volt a 2019-es NBA-döntő ötödik meccsén. Egy sérülésből tért vissza, hogy a fináléban segítsen az 1-3-as hátrányban álló Warriorsnak a Raptors ellen, ám 11 perc játék után megtörtént a baj. A folytatást tudjuk. A Raptors nyert, és felbomlott az a Warriors, amely 2017-ben és 2018-ban simán bajnok lett. Durant a Brooklyn Netshez került, és Klay Thomspon is komoly sérülést szenvedett (keresztszalagszakadást, amit egyébként később egy achilles-szakadás is követett). Ahogyan ebben a cikkben akkor megjósoltuk, átalakultak az erőviszonyok az NBA-ben, és
könnyen lehet, hogy Durant sérülése alapozta meg azt a folyamatot, ami miatt 2019 óta hét különböző bajnoka lett az NBA-nek…
Mert ha az nincs, az a Warriors még pár évig a csúcson maradhatott volna, és nem csak 2022-ben nyertek volna legközelebb Curry-ék. Durant egyébként úgy tért vissza a sérülésből, mintha jóformán semmi sem történt volna. Ugyanaz a tökéletes támadófegyver (amiben most a Houston Rockets nagyon bízik).
Most pedig álljunk meg egy szóra, és számoljunk ennek utána: 1992 és 2025, azaz 33 év alatt összesen hatszor fordult elő, hogy aktív All-Star achilles-szakadást szenvedjen az NBA-ben.
Ezután jött a 2025-ös rájátszás, ahol sorrendben Damian Lillard (az első kör negyedik meccsén a Pacers ellen összesen hat perc játék után), Jayson Tatum (a New York Knicks elleni második körös párharc negyedik meccsén, amin egyébként 42 pontot szerzett) és Tyrese Haliburton (az NBA-döntő hetedik meccsén hét perc után, amin egyébként 9 pontot dobott) is ugyanilyen sérülést szenvedett. Ez az időszak rövidebb volt két hónapnál.
A számmisztika kedvelőinek pedig álljon itt az, hogy egyébként mindhárman 0-s mezszámmal játszottak…
Plusz Tatum és Haliburton volt az a két játékos, aki a párizsi olimpián is részt vett, ám ott a legkevesebb időt játszották az amerikai csapatból. Van még egy brutális statisztika: 1990 és 2023 között szezononként átlagosan 1,36 achilles-szakadás történt az NBA-ben. A 2024-25-ös szezonban a fent említett három sérülés mellett az alapszakaszban még négyen sérültek meg ugyanígy. Ez összesen hét. Az pedig már csak érdekesség, hogy Haliburton előtt a Pacers James Wisement és Isaiah Jacksont is pont ilyen sérülés miatt vesztette el korábban a szezonban.
Az amerikai sajtó azonnal elkezdett okokat keresni, sőt az NBA maga is vizsgálóbizottságot állított fel. Elég sok teória van. Az egyik oknak a rövidszárú cipők megjelenését említik. Itt muszáj megjegyezni, hogy a két első játékos, akinek a nevével ilyen cipőt dobtak piacra, az Kobe Bryant és Kevin Durant volt. Ha valaki megnézi a fenti listát, érti, hogy miért emeltük ezt ki. Van, aki a pályaborításokban látja a magyarázatot.
Az is felmerült, hogy talán túl hosszú a szezon. Ebben az a vicces, hogy az NBA épp azért találta ki azt pár éve, hogy hosszabb alapszakaszt vezessen be, hogy csökkenjen az egymást követő napokon megrendezett meccsek száma. Mások a kondicionálás átalakulásában látják a magyarázatot.
Egyesek azt állítják, hogy „kevesebb a lábnap”, mint mondjuk a kilencvenes években, azaz kevesebb időt és energiát fordítanak az alsó végtag erősítésére. Az Egyesült Államok sportrendszere régen úgy épült fel, hogy multisport atlétákat nevelt, azaz a legjobbak nem csak egy sportágra fókuszáltak, hanem szinte mindenben kipróbálták magukat, ezáltal az izomzatuk is így fejlődött.
Az sem kizárt, hogy egyre fiatalabban egyre nagyobb terhelést kapnak a kosarasok, több mikrosérülést szednek össze, amivel nő picit az esélye egy későbbi sérülésnek profi pályafutásuk során.
Mi lesz a három sztár sérülésének következménye:
Lillard esetében a Bucks nagyon komoly lépésre szánta el magát. A lassan 35 éves irányító All-Star szezont futott, ám márciusban mélyvénás trombózist diagnosztizáltak a lábában márciusban, a Pacers ellen tért vissza a rájátszásban, és a sérülés lett a vége. Mivel szinte biztosan ki fogja hagyni a 2025-26-os szezont vagy annak nagy részét, így inkább kivásárolták a két évre szóló 113 milliós szerződéséből, amit öt év alatt könyvelnek el. Ennek köszönhetően tudták megszerezni az Indiana Pacers centerét, Myles Turnert. Igen, a Pacers centerét, de erről alább.
A Boston Celtics robbantott Tatum sérülése után. A három sztár közül egyértelműen Tatum csillaga volt legmagasabban éppen, hiszen negyedik volt az MVP-szavazáson, és természetesen az All-NBA első csapat tagja is lett. A Celtics a címvédésre hajtott 2025-ben, de Tatum sérülésével biztossá vált, hogy ez nem jön össze, ahogyan az is, hogy a 2025-26-os szezonban sem lesznek versenyben a bajnoki címért. Ezért gyorsan végrehajtottak két nagy cserét, amivel nagyjából 260 millió dollárral csökkentették a fizetési és luxusadós kiadásokat.
Tyrese Haliburton nélkül vajmi kevés esélye lesz a Pacersnek, hogy 2026-ban is döntőbe jusson. A hírek sokáig arról szóltak, hogy a Pacers majd hosszabbít Turnerrel, és sok-sok év után hajlandóak lesznek luxusadót is fizetni. Ám Haliburton sérülése átírta ezeket a terveket, így kerülhetett Turner a Buckshoz. A Pacers vélhetően arra számít, hogy a következő alapszakaszban valamivel gyengébben szerepelnek majd, mint 2025-ben, ezért visszaszerezték a 2026-os elsőkörösüket New Orleansból úgy, hogy a 2025-ös 23. választást és Mojave King játékjogát adták érte.
Tehát valami megváltozott 2025-ben, és kíváncsian várjuk, tud-e majd ezekkel a sérülésekkel kezdeni valamit az NBA, illetve, hogy a három sztár milyen formában tér vissza nagyjából egy év múlva, és hogy a csapataik mit kezdenek majd a szituációval.