S. Kovács Ádám: Trónok harca
2017. 03. 23. 16:14Olvasási idő: 5 perc
S. Kovács Ádám szót kért és kapott a sport1tv.hu-n zajló sorozatban, és ő is kifejtette véleményét a tervezett Floyd Mayweather-Conor McGregor mérkőzéssel kapcsolatban. És bizony ő Mayweather helyében legalábbis aggódna.
Őszintén szólva, imádom ezt a témát. Miközben a legtöbben arról beszéltek, micsoda unalom már és baromság az egész, semmi értelme, mit keresnének ezek ketten egy ringben/ketrecben, stb, stb. Money szétszedné bokszban Macet, Mac elverné Moneyt a ketrecben, blablabla. Ez a része szerintem is unalmas. Amikor mélyebben elkezdek agyalni a témán, rendesen izgalomba jövök. Nem, nem úgy. Az adrenalin működésbe lép, a téma egyszerűen nagyon izgalmas. Véleményem szerint itt jóval nagyobb a tét annál, hogy Mayweather vagy McGregor a faszább csávó. Méghozzá az, hogy kié vagy inkább kiké lesz a királyság.

Fotó: a szerző archívuma
A profi ökölvívás a küzdősportok királya. Volt. Évszázadokon keresztül a profi ökölvívás volt a legnépszerűbb küzdősport. Olyan monopolhelyzetben volt hosszú ideig, mint amilyen helyzetben a Google van a keresőmotorok piacán. Miért? Mert a boksz egy univerzális nyelv. Az ütés ösztönös, a verekedés benne van a dns-ünkben. Az ökölvívás érthető. A kocsmában, az egyetemen, Új-Zélandon és Kazahsztánban is. Nagyanyám is érti, meg a 3 éves kisfiam is. Jól csinálni nagyon bonyolult, de nézőként megérteni nem atomfizika. A többi küzdősport és azok szabályrendszerei túl bonyolultnak tűntek ahhoz, hogy mindenki számára fogyasztható legyen.
Igazi hősök voltak régen a ring királyai. Nemrég az Instagramon feltettem azt a kérdést, hogy ki volt minden idők legkomolyabb sportolója sportágtól függetlenül, és tízből kábé heten Muhammad Alit nevezték meg, ami szerintem sok mindent elárul. Hollywood is tenyerén hordozta a sportágat: Dühöngő bika, Rocky-széria és még sorolhatnám. Nem csoda, hogy a fent említettek miatt is ez lett a küzdősportok királya, dollármilliókat generálva nemcsak a sportágban szereplőknek, hanem kapcsolódó iparágaknak a televíziós társaságoktól kezdve egészen a sörgyárakig. Leghíresebb sztárjai világszerte ismerté váltak, Mike Tysontól kezdve Oscar De La Hoyán át Floyd Mayweatherig.
Mára viszont már megváltozott a helyzet. Véleményem szerint a profi ökölvívás leépült, kicsit talán elszállt felette az idő, nem igazán vagy későn reagált a kor elvárásaira. Két-három nagy névnél több nincsen, állandó bundák jellemzik a meccseket, legtöbb esetben a matchmaking pedig szimplán biznisz és veretlenségi taktika alapján megy. Floyd Mayweathert minden idők egyik legjobb bokszolójának tartom, de nincs ember a földön, aki 49-0-s rekorddal rendelkezhet. Kivéve akkor, ha egy nagyon alaposan megtervezett és felépített karrierről beszélünk. Nincs olyan sportoló, akinek pályafutása alatt nincs veresége. Igaz ez Hosszú Katinkára, Usain Boltra, Valentino Rossira. Mindegyiknek van rossz napja, betegsége, stb. Egy esetben létezhet ilyen, ha te választod meg ügyesen az ellenfeleket, helyszíneket, időpontokat. Miért nem jött össze Mayweather meccse Pacquiao ellen akkor, amikor a Fülöp-szigeteki a csúcson volt? Miért még egy viszonylag rutintalan, feltörekvő Canelo ellen állt ki Mayweather? Kapizsgáljuk, nem?

Fotó: a szerző archívuma
Biztosan sokan nem fogtok velem egyetérteni, de azt gondolom, a profi ökölvívás old school lett. Nem ismerem mélységében a viszonyokat, de kívülről ez észlelhető. Régimódi edzésmódszerekkel, átláthatatlan világszervezetekkel, idős edzőkkel és bírókkal, korosodó újságírókkal és 1000 éves promoterekkel, lásd Bob Arum, Don King, stb.
Itt érkezünk meg a UFC-hez és az MMA-hoz. Viszonylag fiatal, 20 éves szervezetről, sportágról beszélünk, amely az első naptól kezdve már arra szolgált, hogy kiderüljön, ki a legjobb bunyós, küzdősportágtól függetlenül. Tökéletes fizikai paraméterekkel, a verekedés minden aspektusát ismerő versenyzőkkel és olyan párosításokkal, amelyekre a nézők kíváncsiak voltak. A tulajdonos Fertitta testvérek és Dana White elnök szépen szisztematikusan építették a szervezetet, egyre nagyobb nézettséget és bevételeket generálva. Az első igazi nagy áttörést a mainstream felé Ronda Rousey, az első női bajnok jelentette. Őt már milliók követték, több hollywoodi filmben is láthattuk. Azt gondoltuk, nála nagyobb sztárt nem tud kitermelni a sportág, de nem lett igazunk. Megérkezett Conor McGregor, aki nem részt venni jött, hanem átvenni az uralmat. Tökéletes Trash Talkjával, öltözködésével, küzdőstílusával világszerte a UFC arca lett.
A UFC és az MMA new school. Brutális, véres, izgalmas és trendi.

Fotó: a szerző archívuma
A szervezet érti, mi kell a népnek ma. Egy szervezet, 10 súlycsoport, 10 világbajnok. Évente több mint 40 gála a világ számos pontján. A rajongók mindenhol ugyanazt a terméket kapják. Több éves szerződésben állnak Amerika legnagyobb televíziós csatornájával, a FOX-szal, tökéletesen kezelik a közösségi média különböző platformjait és közvetlenek a rajongókkal is. Felfelé ívelő tendenciát mutatnak, míg a boksz lefelé esik, de inkább zuhan évek óta. És akkor talán el is érkeztünk oda, hogy kinek van nagyobb szüksége a másikra. A UFC-nek és az MMA-nak nagy előny lenne egy ilyen gigameccs összehozása, nemcsak mert rengeteg pénzt zsebelnének be, hanem mert új rajongókat is szerezhetnének, még akkor is, ha Conor kikap. Az ökölvívás is kicsit visszaszerezheti renoméját, amennyiben jól játsszák ki kártyáikat. Tehát szerintem mindenki nyer.
Ami a sportolókat illeti. Amikor arról diskurálunk, kinek van erre a meccsre nagyobb szüksége, Mayweathernek vagy Conornak, akkor általában mindenki Conort mondja. Én ebben nem vagyok 100%-ig biztos. Mayweather imádja a pénzt, fogyasztja is rendesen. Valószínűleg még az unokáknak is marad, de mi van, ha mégsem? A jelenlegi ökölvívó-palettán nincs olyan arc, akivel annyi pénzt tudna Floyd keresni, mint egy McGregor elleni meccsen. Valószínűleg elképzelni sem tudja, hogy Conor legyőzi őt, így könnyű préda és fizetés lehet számára. Conor sem találna senkit, akivel meccselve ennyi pénzt és érdeklődést tudna generálni. Így ebből a szempontból ez is egy win-win.
Ami az esetleges mérkőzést illeti. McGregornak nincs veszíteni valója, mert igazából nem sok esélyt adnak neki bokszmeccsen Money ellen. De McGregort nem veszíteni megy, sokkolni akarja a világot, és már nem egyszer sikerült is neki. Méretbeli előnyöket élvez, ökölvívó alapokkal rendelkezik, fiatal korában abban versenyzett. Mayweathernek korábbi ellenfelekből könyebb volt készülni, itt csak MMA-meccsrúl származó referencia van. Más jellegű kombinációk, lábmunka jelenthet némi gondot, mert szokatlan lehet. Conornak könnyebb dolga van ellenfele tanulmányozásával, Floyd nagyjából ugyanúgy készül évek óta, meccsei meg fent vannak a Youtube-on. Mayweather valószínűleg az ökölvívás minden területén jobb az írnél, de egy ilyen mérkőzés sokkal több puzzle-ból áll, nem elég csak technikában jobbnak lenni. Conor is rendkívül pontosan üt, sok KO-val rendelkezik, elég jól bírja az ütést is és 12 évvel fiatalabb Floydnál. Ezzel persze nem azt mondom, hogy nagyobb esélye van, mint Mayweathernek, szimplán csak azt, hogy szerintem nem teljesen esélytelen.

Fotó: EUROPRESS/AFP
A Trash Talkot se felejtsük el. Floyd király ebben, de nem volt olyan ellenfele az utóbbi időben, aki ebben megszorongatta volna. Most erre nem számíthat, sőt! Conor minden idők egyik legjobbja ebben, olyan érzéke van ehhez, hogy talán ez még Floydnak is sok lesz. Ha pedig sikerül kellőképpen Floyd fejébe másznia, akkor az jelentős problémát okozhat az amerikainak is. Szintén érdekes, hogy Conor legutóbb 2016-ban kapott ki, tehát nem nagyon feszül be annak terhétől, ha esetleg veszít. Viszonylag kevés az esély arra, hogy Mayweather örülne annak, ha 49-1-el kellene újra visszavonulnia, arról nem beszélve, hogy nem is ökölvívótól kapna ki. Ez egy újabb nyomás lehet rajta, úgy, hogy ha őt, a vitathatatlanul legjobbat legyőzi egy másik sportág legjobbja, azzal nemcsak magát, hanem az egész ökölvívás státuszát veszélyeztetné. Ha valaki miatt nem jön össze ez a meccs, akkor az Mayweather lesz, de szerintem már annyi pénz, résztvevő, érdek és érdeklődés lehet ebben a történetben, hogy nem nagyon van visszaút. Mayweather már elsősorban üzletember, másodsorban sportoló, és ez olyan üzletnek tűnik, amit nem nagyon lehet visszautasítani.
A sport világában gyakran dőlnek meg rekordok, újabb és újabb világcsúcsok születnek, de vannak dolgok, amik évtizedeken keresztül nem változnak, mert az érdekek nem azt diktálják. Most úgy tűnik, a csillagok és a két sportág helyzete, a két gigasztár személye olyan eseményt hívhat életre, amelyre még sohasem volt példa. Két galaxis feszülhet egymásnak, és közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy választ kapjunk arra a megválaszolatlan kérdésre: „Mi van, ha…?”. Ha létrejön a gigabunyó, akkor a nézettség, a bevételek a foci-vb és a Super Bowl szinte elérthetetlen magasságaiba emelkedhetnek. Hogy mi lesz a végjáték, trónfosztás lesz, komédia, dráma vagy igazi thriller? Nem tudni még, de abban biztos vagyok, amikor ez a film forog majd, ha rövid időre is, de kiürülnek az utcák és megáll a világ.
(S. Kovács Ádám)

Fotó: Twitter
[iframe frameborder=”0″ width=”100%” height=”500″ scrolling=”auto” allowtransparency=”true” src=”//trashtalkhu.polldaddy.com/s/mayweather-mcgregor?iframe=1″]<a href=”//trashtalkhu.polldaddy.com/s/mayweather-mcgregor”>View Survey</a>
[iframe src=”//e.infogr.am/mayweather-513939?src=embed” title=”Érdekelne a Mayweather-McGregor meccs?” width=”550″ height=”650″ scrolling=”no” frameborder=”0″ style=”border: none;”]