Aki lekörözte Magic Johnsont, Stocktont és Kiddet is • SportTV

Aki lekörözte Magic Johnsont, Stocktont és Kiddet is

2019. 12. 31. 10:07

Ahhoz képest, hogy John Stocktont, Magic Johnsont vagy Jason Kiddet szokták asszisztkirályként emlegetni, 29 évvel ezelőtt egy hozzájuk képest ismeretlen játékos, Scott Skiles állította fel az NBA gólpasszcsúcsát.

Az NBA-ben így fest a gólpasszok örökrangsora: 1. John Stockton 15 806, 2. Jason Kidd 12 091, 3. Steve Nash 10 335. Az asszisztkirályok éves versenyének örökrangsora pedig így: 1. John Stockton 9 győzelem, 2. Bob Cousy 8, 2. Steve Nash 6. A meccsenkénti legjobb asszisztátlag rangsora (minimum 500 meccset nézve) meg így: 1. Magic Johnson 11,19 assziszt/mérkőzés, 2. John Stockton 10,51, 3. Chris Paul 9,56.

Nos, ezek fényében azt várná az ember, hogy az egy mérkőzésen kiosztott legtöbb gólpassz is valamelyik előkészítőkirály nevéhez fűződik, ehhez képest egy olyan ember adta a legtöbb asszisztot egy találkozón, aki az örökrangsor 129. helyén áll 3881 gólpasszal. Scott Skilesnak hívják, aki 1990. december 30-án, szinte napra pontosan 29 évvel ezelőtt az Orlando Magic színeiben ért a csúcsra. Az akkkor 26 éves játékos a Denver Nuggets elleni összecsapáson 30 gólpasszt hozott össze. „Már a meccs előtt tudtam, hogy sok gólpasszt lehet kiosztani, egészen addig, amíg tudjuk vállalni a dobásokat” – jelentette ki Skiles.

Az optimizmusa érthető volt, a Nuggets Paul Westphal irányításával olyan stratégiát követett, ami a lehető legtöbb dobásra épült. Az 1990-91-es idényben meccsenként ligaelitet jelentő 119,9 pontot hoztak össze, ugyanakkor közben 130,8 pontot kaptak, ami meg negatív rekord volt.

Az Orlando is dominálta a Nuggets elleni meccset, a szüntben már 72-49-re vezetett, Skiles pedig 14 asszisztnál tartott. „Az ő stílusuk ötvöződött az én csapatomban játszó srácok stílusával, akik be is találtak. Néhány nehéz dobás is bement, az egyszerűekből meg több is. Valahogy csak belebotlottam az egészbe” – mondta Skiles.

A harmadik negyed végén már 110-80 volt az állás, majd a negyedik negyed elején Skiles pályafutása során először áttörte a 20-as gólpasszhatárt. Aztán pedig elkezdett közelíteni Kevin Porter NBA-csúcsához, aki 1978-ban a New Jersey Nets színeiben 29 asszisztig jutott.

„Fogalmam sem volt semmiről, egészen addig, amíg hét-nyolc perccel a vége előtt a csarnokban nem mondták be. Addigra már beszéltem Matt Goukas edzővel arról, hogy lecserél.

Aztán szólt, hogy már csak egy gólpasszra vagyok a rekordtól, és nem akar megfosztani tőle” – elevenítette fel Skiles. 6:57-tel a vége előtt Jerry Reynolds bezsákolta Skiles passzát, aki ezzel beállította az NBA-rekordot. Majd 25 másodperccel a vége előtt egy újabb Skiles, Reynolds összjáték végén megszületett a 30. gólpassz is, az aréna pedig tombolt.

Azóta sem sikerült senkinek utolérnie Skilest, az örökös gólpasszkirály Stockton is csak 28 asszisztig jutott egy 1991-es meccsen.

Skiles egyébként is nagyot ment az 1990-91-es idényben, 17,2 pont-, iletve 8,4-es gólpasszátlagot hozott, kiérdemelte a legtöbbet fejlődött játékos címét. Később, 1999 és 2016 között a Phoenix Suns, a Chicago Bulls, a Milwaukee Bucks és az Orlando Magic vezetőedzőjeként dolgozott az NBA-ben.

A Sport TV élőben követi nyomon az NBA 2019-2020-as idényét.