Három a Wade-igazság? • SportTV

Három a Wade-igazság?

Sport TV avatar Sport TV 2020. 11. 24. 13:03

Egyetlen mérkőzés van hátra a 2020. évi Grand Slam of Dartsból, a döntő, amelyet egy már harmadszor finalista és egy újonc vív meg egymással a coventryi Ricoh Arenában.

James Wade győztes mosollyal. Ilyen lesz-e az arca kedd este 9 tájban is? (Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

A harmadszor finalista James Wade, az egyetlen az elődöntőig jutó kiemelt, aki fantasztikus mérkőzésen, parádés hajrával 9–13-ról fordítva döntő legben verte meg az addig a verseny legjobbjának látszó belga Van den Berghet. Korábban 2010-ben és 2016-ban jutott el a végküzdelemig ezen a major tornán, de az előbbit Scott Waites (az egyetlen BDO-ból jövő győztes) ellen 16–12-re, a másodikat Michael van Gerwen ellen 16–8-ra elveszítette. Az idei versenye. Ezen a tornán hibátlanul menetelt, mindegyik ellenfelét legyőzte, Damon Hetát kétszer is, a csoportban és a negyeddöntőben.
José de Sousa ugyan 9 évvel idősebb ellenfelénél, de lényegében csak tavaly óta számít hivatásos versenyzőnek, azóta van PDC-kártyája. Korábban még a nyolcaddöntőig sem jutott major tornán, most a fináléig menetelt. Hat mérkőzéséból egyet veszített el, még a csoportkörben Michael Smith ellen, akinek azután a kieséses negyeddöntőben visszavágott. Beceneve „Special One”, nyilván druszája, José Mourinho után, akinek amúgy mostanság egy kicsit jobban megy. (Listavezető a Premier League-ben a Tottenhammel, amelyre évek óta nem volt példa edzői pályáján.)

José Oliveira de Sousa: van-e még feljebb is? (Fotó: Getty Images)

A két játékos harmadszor játszik egymással, de csak a második színhelyen. Az első két alkalommal egy-egy Players Championship-fordulóban mérkőztek, egyaránt Wiganban. Mindkettőt Wade nyerte meg, februárban az első fordulóban, a 128 között 6–1-re, a másodikat júniusban a döntőben (!) 8–5-re. Érdekesség, hogy az akkori elődöntőjüket mindketten 7–5-re nyerték meg, a portugál Wade hétfői ellenfelét, Van den Berghet győzte le, az angol pedig Ratajskit, aki ellen De Sousa egy szűk 5–4-gyel kezdte ezt a viadalt.
Szóval másodszor is döntőznek, csak egy kicsit magasabb tétért. Akkor az első hely 10 ezer fonttal járt, a második 6-tal, most Wade 68 500-ról indul (mert ő megkapja a csoportgyőzteseknek járó bónuszt is), De Sousa 65 ezerről, és a győztes kap mellé, csekélység, további 60 ezret –  hogy csupán a pénzdíjakkal érzékeltessük a verseny nagyságrendjét.