Gary harmadszor vagy Gerwyn először? • SportTV

Gary harmadszor vagy Gerwyn először?

Sport TV avatar Sport TV 2021. 01. 03. 15:47

Vasárnap este következik a PDC-dartsvilágbajnokság 28. döntője, ám csupán a negyedik, amelynek nincs angol résztvevője. Az eddigi három ilyen „közös nevezője” Van Gerwen volt, mindhármat a tar holland zseni játszotta, mindhármat skóttal. Gery Anderson megverte, Peter Wrightot egyszer legyőztes, egyszer (tavaly) kikapott tőle. Skót most is lesz az „angoltalan” döntőben, ismét Anderson, aki egy walesivel, Gerwyn Price-szal játssza a finálét.

Játsszunk egy kis esélylatolgatót! Vegyünk néhány lehetséges szempontot, adatot, fokmérőt, lássuk, melyik szerint melyik döntős látszik sanszosabbnak a trófea megnyerésére.

1. KOR, TAPASZTALAT: Anderson

Gary másfél évtizeddel idősebb, 14 évvel korábban kezdett dartsozni, értelemszerűen jóval több a najor-tornasikere és az egyéb győzelme is. Két vb-címe mellett 4 major tornát, 32 PDC premier tornát, 39 kisebb versenyt nyert. Price-nak kétharmadnyi idő alatt ugyancsak van 4 major tornasikere, 14 premierverseny-győzelme, azaz van, amiben utolérketi a skóot, ha momjuk hosszanb lesz a profi karrierje.

2. VB-MÚLT: Anderson

A skótnak értelemszerűen több a vb-szereplése (19–9), és az eredményessége is. Ez lesz az ötödik fináléja, kettőt megnyert (2015 Taylor 7–6, 2016 A. Lewis 7–5), kettőt elvesztett (2011 A. Lewis 5–7, 2014 Van Gerwen 3–7). Price-nak ez lesz az első vb-fináléja.

3. ÖRÖKMÉRLEG: Anderson

Ez már csak igen kis előnyt mutat Garynnek, mindössze egy győzelemnyit. 2014 júliusi első találkozásukkor a skót nyert 6–3-ra, az European Openen, a 32 között. Aztán többnyire felváltva győztek, két kivétellel. 2016 márciusától 2018 februárjáig Garynak volt egy négyes nyerő sorozata, viszont 2018 novemberétől 2019 novemberéig Price egy hármas sikerrel válaszolt, erre esik egyetlen döntőjük is, a 2018-as Grand Slam of Darts-finálé, amelyet Price 16–13-ra nyert meg.

4. COVID-ÉV MÉRKŐZÉSEIK: Price

Ez igazából mérlegeléses „győzelem”, hiszen a tavalyi naptári évben 4-szer csapatak össze, 2-2 sikerrel. Csak míg Gary két győzelme – 10–2 (!) a Thu Masters negyeddöntőjében és 6–3 a Players Championship barnsleyi állomásán még a pandémia kitörése előttre esik, a Premier League két körében, már a Milton Keynes-i „buborékban” Gerwyn kétszer is fölényes sikert aratott Gary fölött (7–1 és 9–3).

Gerwyn Price egy major trófeát, a Grand Slam of Dartsét  már felemelhette egy skót versenyző, Wright legyőzése után 2019-ben. Ha vasárnap este nyer, ő lehet a hatodik versenyző, aki első PDC-vb-fináléját győztesen fejezi be – ez többek közt Gary Andersonnak vagy Michael van Gerwennek csak másodikra sikerült (Fotó: Getty Images)

5. A VB-N MUTATOTT MECCSEREDMÉNYEK: Anderson

Meccsmérlegük értelemszerűen egyformán 5–0, ám Anderson csak 8 szettet engedélyezett ellenfeleinek a 22 megnyert mellé, Price viszont 12-t.

6. VB-SZEREPLÉS A „MÉRŐSZÁMOK” ALAPJÁN: Price

A szettkülönbségnél „finomabb” mérőszámok is vannak, vegyük őket sorra a Sporting Life összesítése alapján. A tornaátlaga Price-nak hajszállal jobb (97.95–97.41.), a legmagasabb meccsátlag azonban Garyé (101.01–100.92). 180-akban egyértelműen Gerwyn a jobbik, az abszolút számokat (42–33), a legekre visszaosztott mennyiség (0.39–0.37) és a több tripla 20-as egy meccsen (15–13) is. A 100 fölötti kiszállókból ikszre állnak, Gary dobta a magasabbat (161–160), Price a többet (20–11). A kiszállóátlaga megint csak Price-nak a jobb  43.85% (82/187)–39.36% (74/188) , viszont a skóté a legjobb egy meccsre számított kiszálló: 52.17% (12/23)–51.85 (14/27). A szettkülönbség mellett Andersonnak értelemszerűen a legkülönbsége is jobb (74–46, ill. 82–61)

7. KÜZDŐKÉPESSÉG, KONCENTRÁCIÓ: Price

Nyilván Gary jobb szettkülönbségében benne van a kicsivel könnyebb ága is, de nem lehet észrevenni: Price öt találkozójában háromszor is döntő szettre kényszerült, s mindannyiszor felülkerekedett ellenfelén, azaz az utolsó játszmában mindig helyén volt a szíve és a keze.

8. VILÁGRANGLISTA-HELYEZÉS, 2020-AS ÁLTALÁNOS SZEREPLÉS: Price

Gary a PDC order of meritjén a 23., Gerwyn a 3. Tavaly a skót egyetlen PDC-tornát nyert a walesi 8-ához képest, tv-s viadalokon ez a mutató 0–3.

Szóval, 8 „faktor” alapján 4–4, azaz döntetlen a „mi eredményünk”. A döntőn azonban lesz igazi döntés. Bárki bármit számol, igazából csak az számít, hogy a 7.-től a 13.-ig lehetséges hét utolsó szett utolsó legjének utolsó kiszállóját ki dobja a táblába. Ő lesz 2021. első világbajnok sportolója, az összes sportágat figyelembe véve.
Vagy egy skót sportoló harmadszor – vagy egy walesi először, a PDC-vb-k történetében.