Nyolcvanhetesek • SportTV

Nyolcvanhetesek

 avatar 2011. 08. 30. 11:20    
Olvasási idő: 6 perc

2004 márciusában elkísértem a spanyolországi elitkörre a Szokolai László által irányított U17-es labdarúgó-válogatottat, a ’87-es korosztályt. Az első meccsen 3-1-re kikaptunk az oroszoktól, a második összecsapáson 2-0-ra a csehektől, pont nélkül vártuk tehát a spanyolok elleni meccset. A házigazdák elleni találkozón 6-1-es vereséget szenvedtünk, 2 rúgott és 11 kapott góllal az utolsó helyen fejeztük be a küzdelmeket. Juan Santistéban legényei nyerték a tornát, akik az U17-es Európa-bajnokságon egészen a döntőig meneteltek. Los Barriosban José Pla góljával a spanyolok szereztek vezetést, aztán Rezes találatának köszönhetően egyenlítettünk. A Real Madrid egykori jobbhátvédje a második félidőben behozta Javi Garciát és Capelt, ennek eredményeképpen a spanyolok nagyon elvertek minket. A Benfica jelenlegi játékosa kettőt vágott, a Sevilla korábbi üdvöskéje egyet, de Fábregas és Carmona is betalált Totka hálójába. A mérkőzés óta közel 7 és fél év telt el. Kíváncsi voltam, mire vitték, meddig jutottak az akkori meccs magyar és spanyol főszereplői. Kutatásom eredményét megosztom mindenkivel, remélem, azokhoz is eljut, akik esetleg okulni akarnak belőle, bár azt gondolom, Szokinak cseppet sem kell szégyenkeznie.

MAGYARORSZÁG

TOTKA DÁNIEL: A spanyolországi tornán egy meccsen védett, és noha a spanyolok elleni mérkőzésen hat gólt kapott, a magyar válogatott egyik legjobbja volt. Újpesten nevelkedett, megfordult Franciaországban, Svájcban és Cipruson is. Magyarországon egy időben a Budaörs kapusa volt, de védte a Törökbálint portáját is. Az elmúlt szezon közepén leigazolta a Haladás, ám csupán 2 meccsen kapott lehetőséget, mindkét alkalommal az NB III-ban. A szombathelyiekkel szerződést bontott.

HIBÓ IMRE: Ő is az Újpestben nevelkedett. 2008 májusában 10 percet kapott az NB1-ben a Győr elleni mérkőzésen. A második vonalban több szerencséje volt, játszott a Jászberényben, az Újpest II-ben és a REAC csapatában. A hlsz.hu szerint továbbra is a rákospalotaiakat erősíti.

KOVÁCS GÁBOR: A Ferencváros elleni mérkőzésen is végig ott volt a pályán a Vasas színeiben. Ebben a szezonban egyetlen percet sem hagyott ki. Gábor tehát az angyalföldiek alapembere. 72 élvonalbeli meccsen 2 gólt szerzett. A Péccsel az NB II-ben szerepelt.

VASS ÁDÁM: 1988-as születésű! Spanyolországban a minimális jelét sem láttam annak, hogy Ádámból valaha nagy futballista lesz. Hál’Istennek tévedtem. A Fradiban nőtt fel, 16 évesen került a Stoke Cityhez, de Angliában, felnőtt szinten, nem kapta meg a bizonyítási lehetőséget. 2007-ben leigazolta az olasz Brescia, a legutóbbi, a Vicenza elleni mérkőzést is beleértve, 108 alkalommal öltötte magára a lombardiai csapat mezét. Összesen 3 gólt rúgott. 17-szer lépett pályára a SERIE A-ban, 11-szer játszott a magyar A-válogatottban. Várhidi Péter irányítása alatt Kanada ellen mutatkozott be Székesfehérváron, és sokak szerint ő volt a meccs legjobbja. Vass, csakúgy, mint Feczesin Róbert, a másodosztályban szereplő Brescia egyik támpillére.

HREPKA ÁDÁM: Ahogy Petur Andris írta egy korábbi blogjában, Ádám a szélsőségek embere. 3-szor játszott a felnőtt válogatottban, ő is Kanada ellen mutatkozott be 2006 november 15-én. A szegedi fiatalember az Újpestben nőtt fel, 2004-ben került az MTK-hoz, amellyel 114 első osztályú meccsen 32 gólt szerzett. A Nijmegen futballistájaként 7-szer lépett pályára a holland élvonalban, a hazatérés után a Honvéd és a Vasas játékosa is volt, majd ismét az MTK következett, jelen pillanatban a Paks csapatát erősíti. 150 élvonalbeli meccsen 42 gólt rúgott.

BARTHA LÁSZLÓ: Minden kétséget kizáróan ő volt ennek a csapatnak a kulcsfigurája. A spanyol gyerekek az ő mezére pályáztak, nem a Fabregaséra. Jelenlegi csapatával, a Pakssal Ligakupa-győztes komlói születésű csatár a Ferencváros játékosaként 53 meccsen 10 gólt rúgott, aztán a Kozármislenyhez került, majd az NBII-ből visszakanyarodott az élvonalba, és 2010 óta a Paks játékosa. Pályafutása során 64 első osztályú meccsen 13 gólt ért el. Úgy tűnik, a hullámvölgy után Bartha kezd magára találni.

VÖLGYI DÁNIEL: „Majd meglátod, milyen bal lába van”- mondta róla a szövetségi edző, Szokolai László a torna előtt. Bevallom, láttam is, meg nem is, pedig nagyon figyeltem. A Vasas, az Újpest, a Paks és a Győr színeiben 111-szer lépett pályára a magyar élvonalban, 12-szer volt eredményes.

LUDÁNSZKY ISTVÁN: A nyártól a másodosztályban szereplő Balmazújváros futballistája. A ZTE és a Siófok színeiben 24 élvonalbeli meccsen 1 gólt szerzett.

BARANYAI NORBERT: Az élvonalban még nem jutott szóhoz, de évek óta stabilan játszik az NBI előszobájában. Megfordult a Budakalászban és a Soroksárban, 2008 óta a BKV Előre alkalmazásában áll.

BORSI GERGŐ: Amikor utoljára hallottam róla, Sárváron játszott az NBIII-ban.

REZES LÁSZLÓ: Spanyolországban ő egyenlített a 40. percben. Későn érett be, sokkal több volt/van benne, igaz, nem kapta meg a megfelelő bizalmat Debrecenben, és kifejezetten jó hatással volt rá, hogy a Loki tavaly kölcsönadta a Vasasnak. Úgy tűnik, Kondás Elemér vele képzeli el a kezdőcsapatot és a jövőt. Noha már a 2006-2007-es szezonban bemutatkozhatott az NB1-ben, csupán 43 meccse van az élvonalban, erről két gólja is tanúskodik.

CSERÉK

HEGEDŰS LAJOS: Az előző két meccsen, az oroszok, illetve a csehek ellen ő védett. Az MTK-ban nevelkedett, pályafutása során 3-szor tért vissza nevelőegyesületéhez. Jelen pillanatban is a kék-fehéreket szolgálja a másodosztályban. 35 meccsen védett az NBI-ben. Játszott Siófokon, de megfordult a PMSC-ben is.

SIMON GERGELY: Legutóbb az NBIII-ban szereplő Tiszakanyár játékosa volt. A Nyíregyháza futballistájaként a Ferencváros ellen mutatkozott be az NBI-ben. Mindmáig ez az egyetlen mérkőzése a magyar élvonalban. Játszott a Tuzsérban és a Baktalórántházában is.

HEFFLER TIBOR: A Dunaferrben nevelkedett, 2004-ben került a Pakshoz, ahol 134 NBI-es meccsen 9 gólt rúgott. Bravó, Tibor!

LUDÁNYI MÁRTON: A papa nagyon szerette volna, ha a srácból focista lesz. Még Spanyolországba is elkísérte. Marci nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, jelen pillanatban a 3. vonalban játszik, a turai csapatot erősíti.

SZŐKE JÁNOS: a 2005-2006-os szezonban debütált az élvonalban az Újpest játékosaként, aztán a következő szezonban a Tatabányához került, ahol újfent az élvonalban bizonyíthatott. Összesen 10 meccse és egy gólja van az NB1-ben. 2007-ben a BKV-hoz került, 2009 áprilisában elhagyta a csapatot.

FITOS LÁSZLÓ: A Honvédban nevelkedett, de a Ferencváros játékosaként vált ismertté. A legutóbbi bajnoki fordulóban, a Vasas ellen 19 percet játszott csereként beállva. A Fradi és a Szolnok futballistájaként, ahol kölcsönben szerepelt, 37-szer lépett pályára a magyar NBI-ben, és ezeken a meccseken 2 gólt szerzett.

TŐZSÉR RICHÁRD: Már apaként érkezett Spanyolországba. Az MTK egykori tehetséges védője eltűnt a szemünk elől.

ÖSSZEGZÉS:

A 18 játékosból 12 bemutatkozhatott az NBI-ben.

NBI-es mérkőzések száma: 682

NBI-es gólok száma: 84

Eljutottak az A-válogatottig: 2

A-válogatottság száma: 14

SERIE A-meccsek száma: 17

EREDIVISIE-meccsek száma: 7

SPANYOLORSZÁG

ANTONIO ADÁN: Jelen pillanatban ő a Real Madrid második számú kapusa. 3 alkalommal kapott lehetőséget a spanyol élvonalban. A BL-ben is bemutatkozhatott. U19-es Európa-bajnok.

CRISTIAN DEL MORAL APARICIO: Felválta játszik a spanyol harmadik, illetve negyedik vonalban.

JOSÉ PLA MOYA: A Valenciában nevelkedett, próbálkozott Hollandiában és Görögországban is, úgy tudom, a spanyol 4. vonalban futballozik.

GERARD PIQUÉ: A világ egyik legismertebb futballistája, Shakira barátja. Piqué a 4. futballista a földkerekségen, aki két egymást követő szezonban két különböző csapattal nyert Bajnokok Ligáját. 3-szoros BL-győztes, 2-szer a Barcelonával, egyszer a Manchesterrel nyerte meg a nagy presztízsű trófeát. 3-szoros spanyol és egyszeres angol bajnok. Klubszinten 14 trófea birtokosa, egyénileg 5 díjat söpört be. U19-es Európa-bajnok, a spanyol felnőtt válogatott tagjaként világbajnoki címet szerzett Dél-Afrikában. 33-szoros válogatott, a „roja” képviseletében 4-szer volt eredményes. 12 meccse van a Premier League-ben, a Zaragoza és a Barcelona futballistájaként 110-szer játszott a spanyol élvonalban, és ezeken a meccseken 8 gólt szerzett. Klubszinten közel ötvenszer bizonyíthatott a nemzetközi színpadon. Pályafutása során 2 meccs híján 200 tétmeccset játszott.

MÁRIO SUÁREZ: Az Atlético Madriddal Európai-szuperkupa-győztes. Jelenleg is az Atlético Madrid játékosa. A matracosok, illetve a Mallorca alkalmazásában. 92 meccs és 7 gól az élvonalban Suárez neve mellett. A B-ligában a Valladolidban és a Celta Vigóban is bizonyított a szó legszorosabb értelmében.

CESC FÁBREGAS: A ’87-esek üdvöskéje. 2004-ben már az Arsenal játékosa volt, a nyáron tért vissza nevelőegyesületéhez, a Barcelonához. Az ágyúsok játékosaként 303 tétmeccsen 57 gólt rúgott és 100 gólpasszt osztott ki. 211-szer szerepelt az angol élvonalban és 35 gólt ért el. 8 egyéni trófea birtokosa. Az Arsenallal 8 év alatt két címet nyert, a Barcelonával néhány nap alatt egalizálta ezt a számot. A spanyol felnőtt válogatottal világ- és Európa-bajnok. 58-szoros A-válogatott. A felnőtt csapat képviseletében hatszor volt eredményes. A Villarreal ellen, góllal mutatkozott be a spanyol élvonalban.

MARCOS „MARQUITOS” BARRENO: Pályafutása megtört, pedig a 2004-2005-ös szezonban már az élvonalban játszott. Legutóbb a Villarreal B-csapatában futballozott. 78 meccse van az élvonalban. A Villarreal, valamint a Recreativo Huelva és a Valladolid futballistájaként. 6 gólt lőtt. A B-ligában a Real Sociedadot erősítette.

DÍAZ CÉSAR: Semmit nem tudok róla.

CARLOS CARMONA: Legutóbb a Barcelona B futballistája volt. A 2004-2005-ös szezonban a Mallorca játékosaként 17-szer lépett pályára az élvonalban, aztán a másodosztályban szereplő Valladolidhoz került, majd 3 évet a harmadik vonalban szerepelt, most megpróbál visszakapaszkodni.

JONATHAN PEREIRA: A Betis játékosa a Granada elleni meccsen, csereként beállva, gólpasszt adott Ruben Castrónak. A nyáron, a Neath elleni felkészülési meccsen 7 gólt rúgott, így az egy meccsen szerzett gólok tekintetében az ötödik helyen áll a világon. Csak Pelé, Voskamp, Nielsen és Thompson előzi meg a sorban. A Villarreal, a Racing és a Betis játékosaként 43 első osztályú meccsel és hat góllal rendelkezik. 79-szer szerepelt a spanyol második vonalban.

ETXEBARRÍA BENAT: Ő is a Betis játékosa. Van, aki Maradonának becézi, van, aki Gattusónak. Az ellentmondás elég nagy. Tény, a spanyol futball egyik legelegánsabb játékosának tartják. A Bilbao nagy reménységeként debütált az élvonalban, aztán elfelejtették. A Betis játékosaként ismét hallat magáról. Összesen 20-szor játszott a spanyol elitligában.

CSERÉK

JAVIER MANDALUNIZ: A Real Sociedad B-csapatában véd.

DAVID LOMBÁN: A másodosztályban szereplő Xerez futballistája. A Valencia játékosaként 41-szer játszott a Primera Divisiónban.

ESTEBAN GRANERO: A Real Madridban pallérozódott, aztán a Getaféhoz került, 2009-ben visszatért nevelőegyesületéhez. 116 élvonalbeli meccsen 13 gólt szerzett.

IMANOL AGIRRETXE: A Real Sociedad játékosa a Sporting Gijón ellen 2-szer volt eredményes. A 8. idényét kezdte meg a baszk csapat játékosaként. 22 élvonalbeli meccsen hatszor köszönt be az ellenfeleknek.

JAVI GARCÍA: A Benfica labdarúgója. U19-es Európa-bajnok, portugál bajnok. Spanyolországban a Realban és az Osasunában játszott, 43 meccsen két gólig jutott. Portugáliában közel 100 tétmeccsen 12 gólt szerzett.

DIEGO CAPEL: A nyártól a Sporting Lisszabon játékosa, pedig azt gondoltuk, soha nem hagyja el a Sevillát. 126 meccse, illetve 6 gólja van az élvonalban. 2-szer játszott az A-válogatottban.

DANI GONZÁLEZ BENÍTEZ: Az első osztályban szereplő Granada játékosa. Azt mondják, a nagy passzok mestere. A Betis ellen láthattuk, mire képes. Eddig a B-ligában sínylődött, a Betis ellen játszotta az első meccsét az élvonalban.

ÖSSZEGZÉS

A 18 játékosból 14 pályára lépett a spanyol élvonalban.

Spanyol élvonalbeli mérkőzések száma: 695

Gólok száma a spanyol élvonalban: 55

Eljutottak az A-válogatottig: 3

A-válogatottság száma: 93

Gólok száma az A-válogatottban: 10

Mérkőzések száma a Premier League-ben: 223

Gólok száma a Premier League-ben: 35

Mérkőzések száma a portugál élvonalban: 50

Gólok száma a portugál élvonalban: 5

BL-győztesek/győzelmek száma: 1/3

Világbajnokok száma: 2

Európa-bajnokok száma:1