Az NBA történetének legmenőbb becenevei • SportTV

Az NBA történetének legmenőbb becenevei

 avatar 2013. 01. 13. 00:39    
Olvasási idő: 4 perc

Mindenkinek joga van egy találó becenévhez. Én a gimnáziumban kaptam az enyémet. Sajnos már nem emlékszem, hogy kitől, de a mai napig hálás vagyok neki érte, pedig „csak” a keresztnevem kifacsart változata.

Mindenkinek joga van egy találó becenévhez. Az NBA-játékosoknak meg egyenesen szükségük van egyre. Egy becenév azt jelenti, hogy megérkeztél. Egy becenév azt jelenti, hogy van benned marketingpotenciál. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a menő beceneveknek a hagyományos viccekkel együtt bealkonyodott.

Összeállítottam egy tízes listát. Természetesen szubjektív, ennek ellenére beszédes, hogy nem szerepel rajta aktív játékos. Pedig a feltételek adottak, hiszen a felhasználók ontják magukból az interneten mémmé alakuló poénokat. Talán csak arra lenne szükség, hogy ezt a kreatív energiát rendszerezzék és szervezett csatornákba tereljék. Különben lehet, hogy a menő becenevek is a viccek sorsára jutnak: kikopnak a köztudatból.

Aki nem hisz nekem, fusson velem végig a tavalyi MVP-szavazás végeredményén és sorolja fel az itt található játékosok becenevét: James, Durant, Paul, Bryant, Parker, Love, Howard, Rondo, Nash, Rose, Wade, Westbrook, Nowitzki, Duncan, (Joe) Johnson.

Hogy lehet az, hogy ennek a rengeteg karakteres irányítónak nincs beceneve? Hogy lehet az, hogy minden idők legjobb kezű „hétlábasának” sincs? Hogy lehet az, hogy Kevin Durant kapcsán a legjobb, amivel elő tudtunk állni, a Durantula volt? Hogy lehet az, hogy Kobe Bryant kénytelen előállni egy saját becenévvel, ami kb. mindennek a legalja? Ráadásul egy olyan hónaljszagúval, mint a Black Mamba, amit nagyjából csak ez a reklám képes legitimálni?

Ebből is látszik, hogy Kádár alatt rend volt és ezt mindjárt bizonyítom is.

A forrás, amelyet használtam, a Wikipediáról származik, az itt talált információt egészítettem ki saját gyűjtéssel.

Listámra nem kerülhettek fel a manapság oly népszerű, a vezeték- és keresztnév erőszakos keresztezésével születő torzszülött becenevek, így nincs C-Webb, T-Mac, D-Will, D-Rose és még sorolhatnám.

Emellett fontosnak tartottam, hogy a toplistára felkerülő neveket akár egy szakkommentátor is felhasználhassa, azaz a túl hosszúnak és körülményesnek tűnő becenevek kikerültek. Ezért mondtam le két nagy kedvencemről, a Human Hightlight Reelről (Dominique Wilkins) és a The Big Fundamentalról (Tim Duncan) is.

+1: Michael, azaz Michael Jordan

Minden idők legnagyobb játékosának nem volt igazán eredeti és találó beceneve. Az “Air” sokkal inkább a Nike ötlete volt, mint a szokásos elkövetőké (kommentátorok, újságírók, nézők). Jordan elérte azonban azt, amire csak a legnagyobbak képesek, pályafutása végére kisajátított egy tökéletesen hétköznapi keresztnevet és amikor azt hallottad egy meccsen, hogy „Michael”, akkor biztos lehettél abban, hogy kinél van a labda.

10. Dr. J, azaz Julius Erving

A „Doktor” egy gimnáziumi barátjától, Leon Saunderstől kapta a becenevét. Leon volt a „Professzor”, Julius pedig a „Doktor”. Aztán amikor Erving elkezdett varázsolni a Rucker Parkban, és rá akarták aggatni a „Fekete Mózes” és a „Houdini” becenevet, ő kérte meg az embereket, hogy ha mindenképpen el szereték nevezni, szeretne inkább „Doktor” lenni. Azon kevés becenevek egyike, amely teljesen összenőtt tulajdonosával.

9. Big Country, azaz Bryant Reeves

Bryant Reeves az éppen megalakuló Vancouver Grizzlies első draftoltja volt, egy hegyomlás méretű pirospozsgás fehér center. A pályafutását sajnálatosan rövidre szabták a sérülések, Memphisbe már nem költözött a csapattal. Tehetséges fiú volt, de tipikusan az a játékos, akin rosszul állt a mez, sokkal inkább el tudtad képzelni egy traktor kormánya mögött, szalmaszállal a szájában. A „Nagy Vidéki” becenevet egyetemi csapattársa, Byron Houston ragasztotta rá, amikor látta, milyen hatással van Reevesre első repülőútja.

8. White Chocolate, azaz Jason Williams

Volt időszak, amikor az NBA legszórakoztatóbb csapatát nem Minnesotában, nem is Phoenixben, hanem Sacramentóban kellett keresni. Egy rafinált center (Divac), egy All-NBA erőcsatár (Webber), egy triplagyáros (Sztojakovics), egy kullancs (Christie) és egy pofátlanul fiatal irányító, az ezredforduló Rubiója, akiért reggel megnézted az aktuális Kings-meccs összefoglalóját, hogy mit is csinált már megint. A Kings PR-osa, Stephanie Shepard nevezte el „Fehér Csokoládénak”. Amikor meg kellett magyaráznia, hogy miért, előállt egy-két hajmeresztő indokkal, pedig a lényeg annyi, hogy ez a srác úgy bánt a labdával, mint egy fekete utcakölyök.

7. The Worm, azaz Dennis Rodman

Rodman beceneve önbeteljesítő jóslat volt. Aki azt hiszi, hogy egy frusztrált ellenfél ragasztotta rá a „Féreg” nevet, téved, mert az édesanyja volt a tettes, ugyanis flipperezés közben pont úgy tekergőzőtt, mint egy … féreg. Aztán ahogy teltek az évek, a pályán is megszolgálta becenevét, hiszen egy gátlástalan szemétláda lett belőle, aki nemcsak hogy nem irtózott a piszkos munkától, hanem egyenesen imádta azt és kedvenc szórakozása az volt, hogy mentálisan elpusztította ellenfeleit.

6. Big Shot Brob, azaz Robert Horry

Aki az ezredforduló környékén kezdte el követni az NBA-t, az pontosan tudja, hogy Robert Horry honnan kapta a becenevét, amelyet nem kevesebb, mint hét bajnoki gyűrű támaszt alá. Az itt szereplő szörnyszülöttet Bill Simmonsnak köszönhetjük, aki sosem tudta eldönteni, hogy Rob vagy Bob a vége, ezért összemosta és megszületett „Big Shot Brob”, minden idők egyik leghasznosabb specialistája, aki a legfontosabb pilanatokra tartogatta a legjobbját.

4-5. Hakeem the Dream és Clyde the Glide, azaz Hakeem Olajuwon és Clyde Drexler

Két játékos, akit annyi minden összeköt. 1. Együtt játszottak a Univerity of Houston egyetemi csapatában, amelyet Phi Slama Jamának neveztek el, egyszerre utalva a játékstílusukra jellemző zsákolásokra és az amerikai egyetemeken működő, görög betűkkel jelölt diákszövetségekre. 2. Aztán profiként is játszottak egy csapatban, megint csak Houston városában, ahol bajnoki címet is nyertek közösen. 3. Mindketten egy beszédesen rímelő becenévvel rendelkeznek. Hakeem, aki olyan elegánsan játszott, mintha egy álmot láttunk volna, és Clyde, aki úgy siklott át az ellenfél védői között, mintha korcsolyázott volna.

3. The Iceman, azaz George Gervin

Minden idők egyik legjobb hátvédje nemrég múlt 60 éves és övé az NBA egyik legmenőbb beceneve. Gervint azért nevezték el „Jegesnek”, mert annyira cool (szó szerinti fordításban hűvös) volt a pályán és olyan rezzenéstelen arccal dobta a hetvenes évek floaterét, a pincért. Aki nem hiszi, nézzen utána: http://youtu.be/U5s6bSfOBpI

2. The Mailman, azaz Karl Malone

Amennyire nem kedveltem Malone-t, mint játékost, annyira találónak tartom a becenevét, még akkor is, ha visszatekintve úgy tűnhet, hogy bizonyos kulcsfontosságú mérkőzéseken a Postás cserben hagyta az övéit és előre le nem egyeztetett szabadnapot vett ki. Ritka az ennyire egyszerű analógiára épülő becenév, amelyet tulajdonképpen bárki megkaphatott volna, aki egyenletesen játszik, mégis Malone-ra aggatták rá még egyetemista korában. Szerencsére nem egy középszerű senkire vesztegették el, hanem minden idők egyik legjobb erőcsatárára.

1. Magic, azaz Earvin Johnson

A becenevek királya, amely nemcsak hátborzongatóan találó volt, de olyannyira összenőtt viselőjével, hogy nehezen hihető, hogy a hivatalos szerveken kívül bárki más az eredeti keresztnevét használná. A Magic név 15 évesen ragadt rá, amikor másodikos gimnazistaként egy szerény 36 pont, 18 pattanó, 16 gólpasszos meccset tett le az asztalra. A feltaláló Fred Stabley Jr., a helyi lap újságírója volt, akit az sem riasztott el, hogy Earvin anyukája mélyen vallásos volt és szentségtörőnek tartotta a Magic nevet. Első helye a fejemben megkérdőjelezhetetlen, hiszen amellett, hogy tökéletesen találó volt, képes volt egybeforrni a Johnson névvel.

Akiket még szerettem:
AK-47, azaz Andrej Kirilenko
Answer, azaz Allen Iverson
Black Hole, azaz Kevin McHale
Larry Legend, azaz Larry Bird
Muggsy, azaz Tyrone Bogues
Plastic Man, azaz Stacey Augmon
Reignman, azaz Shawn Kemp
The Admiral, azaz David Robinson
The Chief, azaz Robert Parish
The Glove, azaz Gary Payton
The Truth, azaz Paul Pierce

És nektek mi a kedvenc becenevetek? Kérem, hogy ha lehet, akkor a történetét is írjátok meg kommentben, hogy okosodjunk!