Hova megy, ki? • SportTV

Hova megy, ki?

 avatar 2013. 07. 10. 22:51    
Olvasási idő: 4 perc

Véget ért az NBA Júliusi Moratóriuma, vagyis amiről az elmúlt hetekben csapatok és játékosok elvi síkon megegyeztek, végre hivatalossá válik. Szűk egy évre elbúcsúzhatunk a pletykaoldalaktól és nyugodtan támaszkodhatunk a hivatalos forrásokra. A csapatok mögött határozottan aktív napok állnak és kellemes meglepetésként a korábbi években megszokottnál kevesebb vérlázító szerződés került aláírásra. Ugyan a helyezkedés még eltart egy darabig, itt az ideje körülnézni és kiválasztani a három nagy nyertest, megnézni, történt-e valami a döntősök háza táján és még a szégyenfalra is felkerül néhány csapat.

CAVS

Nálam a Cleveland egyelőre a nyár egyik nagy nyertese. Miután megkaparintották az 1/1-es cetlit egy olyan Drafton, amelyen megítélésük szerint egy olyan játékos sem volt, aki befért volna a kezdőcsapatukba, más forrásokból erősítettek.

Az első érkező a Warriors rettenthetetlen cseréje, a hetyke bajszú Jarrett Jack volt, akiért sokan talán évi 7-8 milliót sem sajnáltak volna, Chris Grantnek mégis már 25 millióért aláírt négy évre. Az így létrejött Irving/Waiters/Jack hátvédtrió parádés kiindulási alap.

A Cavs hármas posztjára ráfért az erősítés, ide a Lakers drámai tavalyi szezonjának talán egyetlen kellemes meglepetése, Earl Clark érkezett két évre röhejes 9 millióért.

Ha minden igaz, Andrew Bynumra is kivetették a hálójukat. A hír egyszerre ijesztő és érdekes, elsősorban azért, mert a kalandos frizurájú center részvényárfolyamát teljes bizonytalanság övezi. Akár még jól is elsülhet a dolog, megbűnhődte már a Cavs a múltat s jövendőt.

UPDATE #1: A Cavs ajánlata két évre és 24 millióra szól, de ebből csak 6 millió garantált. Hogy minden centhez hozzájusson, egy rakás feltételnek meg kell felelnie, például egészségesnek kell maradnia.

UPDATE #2: Alá is írták a szerződést. A második év a Cavs döntésén múlik. Bravó… Bravó…

WARRIORS

Amikor kiderült, hogy Dwight Howard tőle szokatlanul kulturált körülmények között Houstonba tette át székhelyét, a lehetséges célállomások között számon tartott Warriors villámgyorsan reagált.

Első körben néhány draftcetli feláldozásával megszabadultak Andris Biedrins, Richard Jefferson és Brandon Rush 2014 nyarán lejáró, összesen 24 milliónyi elkötelezettséget jelentő szerződéseitől. Második körben nem törték össze magukat a kispad két meghatározó tagjának, Jarrett Jacknek (már Cleveland) és Carl Landrynek (már Sacramento) a megtartásáért. Harmadik körben a keletkezett mozgásteret kihasználva letámadták a piacot tesztelő denveri bedobót, André Iguodalát, aki néhány nappal korábban mintha eltaktikázta volna magát, így lemaradt a Kings 56 milliós ajánlatáról. Most nem tétovázott és 48 millióért négy évre Oaklandbe költözött.

Ezzel a döntéssel ugyan az újonctól a rájátszásban ritkán látható nagyot durrantó Barnesra idén a Hatodik Ember szerepe vár, de a Warriors a teljes átlagbérig terjedő felmentést (Mid-Level Salary Exception) felajánlhatta valakinek, ami papíron nagyjából 5 millió dollárt ér, a valóságban viszont sokkal többet, hiszen Iguodala megszerzésével a Warriors is azok közé a csapatok közé került, ahová a gyűrűre vágyó veteránok szívesen igazolnak áron alul.

Bizonyíték kell? Azóta már alírt Toney Douglas, Jermaine O’Neal és a clevelandi kispadról 10 pontot átlagoló Marreese Speights is.

CLIPPERS

Ha volt csapat, amelynek égető szüksége volt egy rendes edzőre, az a Clippers volt. Doc Rivers agilis fiatal edzőként érkezett Bostonba, legendaként távozott és a 24. órában érkezett az Angyalok Városába. Ne legyen kétségünk: ha nem sikerült volna megszerezni, kicsi Chris ma egy másik városban nézte volna, ahogy Apa aláírja az új szerződését.

Rivers nem kispályázott a stáb összeállításakor sem, így a kispadon ott lesz mellette a komoly vezetőedzői tapasztalattal rendelkező Alvin Gentry, és az „átlépett felettem Allen Iverson és úgy nézett rám, mint egy darab szarra” tapasztalattal rendelkező Tyronn Lue is, illetve néhány bostoni kolléga is.

Okkal hihetjük, hogy Rivers már a tavalyi keretből is többet hozott volna ki, mint VDN. Kapaszkodjatok meg: a Clippers ebben a szezonban még erősebb lesz! Amint kiderült, hogy Paul marad, a biztonsági tartalék Bledsoe feláldozhatóvá vált. A posztjára Darren Collison érkezik Dallasból, aki ha valahol képes lehet sínre tenni NBA-karrierjét, akkor az a Clippers. Egyrészt a környékre (UCLA) járt egyetemre, másrészt legjobb szezonját még elsőévesként New Orleansban futotta Chris Paul cseréjeként.

Bledsoe mellett Butler is távozott, őt Jared Dudley és J.J. Redick duója pótolhatja. Előbbit az NBA összes öltözőjében szívesen fogadnék, olyan jó csapattárs, emelett játékosnak sem utolsó, utóbbi pedig az elmúlt évek egyik legkeresettebb specialistája lett.

HEAT + SPURS

A bajnoki döntő két résztvevőjének egyelőre nem kellett időszakos kiállítást nyitni a Sztahanovisták Múzeumában. Fiskális helyzetüket elnézve nem is várok földindulást.

Riley egyelőre azzal van elfoglalva, hogy kimossa a hajából a pezsgőt és egyben tartsa a bajnokot. Ez azt jelenti, hogy marad Mario Chalmers és Ray Allen is. Rashard Lewis és James Jones rajongói is fellélegezhetnek. Mindhárman. Ráadásul Chris Andersent is sikerült legalább még egy évre maradásra bírni jelképes 1,7 millió dollárért.

Texasban hosszabbított a latin-amerikai szekció, Manu Ginóbili és Tiago Splitter. Az argentin szerzetes hasonmás két év múlva 14 millióval gazdagabban vonulhat vissza, ami első hallásra reálisnak tűnik, de nagyon sok múlik a denevérhentes egészségi állapotán. A brazil center szerződése 4 évre szól, és 36 milliót fizet. Ahogy a podcastben is már elmondtam, az idei alapszakasz és a rájátszás első három köre alapján talán még több pénz is járt volna Splitternek, akiben Pop a jelek szerint az új Spurs egyik alapemberét látja. Az elmúlt napokban érkező Marco Belinelli és Jeff Pendergraph a jó eséllyel távozó Nealt és Blairt fogja pótolni.

SZÉGYENFAL

Sajnos nem csak jó döntésekről tudok beszámolni. Néhány csapat, néhány GM idén is okot adott arra, hogy felkerüljön a szégyenfalra.

  • a Dallas Mavericks Jose Calderon négy évre 29 millió dollárt fizető szerződéséért
  • a Detroit Pistons, amely ugyanarra az időszakra 6 millióval többet fizet Josh Smithért, mint a Warriors Iguodaláért
  • a Charlotte Bobcats az Al Jeffersonnak 3 évre fizetendő 41 milliójáért
  • a Minnesota Timberwolves, amely négy évre is lát fantáziát Kevin Martinban (28 millió)
  • a New York Knicks Andrea Bargnani szerződésének (2 évre 23 millió) benyeléséért
  • az Oklahoma City Thunder, amely csak nézi, ahogy elmegy mellette a Nyugati Főcsoport

AKIK MÉG NEM DÖNTÖTTEK

  • Andrej Kirilenko
  • Andrew Bynum
  • Brendon Jennings
  • Monta Ellis
  • Nikola Pekovics