NBA: A második harmad • SportTV

NBA: A második harmad

 avatar 2013. 03. 03. 02:47    
Olvasási idő: 3 perc

Lassan célegyenesbe fordul az NBA alapszakasza. Vannak csapatok, amelyek lejátszották már a 60. meccsüket is, így itt az ideje, hogy a karácsonyi első felvonás után ismét megvizsgáljuk, hogy áll a versenyfutás a szezon végén kiosztásra kerülő díjak esetében.

MVP

Több olyan kategória is van, ahol csoda kell ahhoz, hogy a jelenlegi esélyest megelőzzék. Az MVP is ilyen. Karácsonykor még lehetett azon vitatkozni, hogy James vagy Durant, Durant vagy James. Most is lehet, csak inni kell hozzá, nem is keveset, mert aki megkérdőjelezi leBron negyedik Podoloffját, az be van rúgva.

A Miami zsinórban a 14. győzelmére készül és ugyanannyi veresége van, mint a ligaelső Spursnek. LeBron James februárban 30 pontot termelt, 64%-kal dobott a mezőnyből, 50%-kal triplázott és csaknem 8 gólpasszt osztott ki meccsenként.

Durant továbbra is élete szezonját futja, de ez a február nem az övé volt és egy ilyen vetélytárs ellen egy gyengébb hónap sem engedhető meg. A 28,5 pont, a 7,8 pattanó, a 4,6 gólpassz és a 72%-os mérleg a legtöbb évben bőven elég lenne ahhoz, hogy az ember MVP legyen. 2013 nem az az év.

A “futottak még” kategóriából a karácsonykor még dobogós Carmelo Anthony nálam kegyvesztetté vált, ötben sincs. A helyét a Spurs friss sérültje, Tony Parker foglalta el, aki nálam jelenleg a liga legjobb egyese, megelőzve Chris Pault is.

1. LeBron James
2. Kevin Durant
3. Tony Parker
4. Kobe Bryant
5. Chris Paul


AZ ÉV ÚJONCA

Ez a másik olyan kategória, ahol nem látok esélyt a változásra. Lillard továbbra is parádés, annyira, hogy lassan meg is szokjuk. Ettől még jót fog tenni neki, hogy Maynor személyében kompetens helyettes került mögé a kispadra, így a brutális terhelést kapó újonc néha kifújhatja magát.

Mögötte nagy a versenyfutás. Lehet, hogy már holnap más neveket mondanék, de Davist egyelőre nem tudom kihagyni, Beal látványos fejlődését pedig nem lehet szó nélkül hagyni. Minden hónapban javított a dobószázalékán és a pontátlagán, a Wizards pedig szép lassan átkerült a “nézhetetlenből” a “jobb napjaikon izgalmasak” kategóriába.

1. Damian Lillard
2. Bradley Beal
3. Anthony Davis


AZ ÉV VÉDŐJE

Annak ellenére, hogy a releváns statisztikák hiánya miatt a kategória kiválóan alkalmas arra, hogy meglett férfiak egymás nyakának ugorjanak, én teljes lelki nyugalommal tartok ki karácsonyi álláspontom mellett.

Joakim Noah a liga egyik leghatékonyabb védekezését (98,8 DefEff) tartja össze a posztján nevetségesnek számító 105 kilójával és reményt ad a világ összes, túlmozgásos gyereket nevelő anyukájának és apukájának.

A pénteki Bulls-Sixers (Noah: 23 pont, 21 pattanó, 11 blokk) alatt már kifejtettem, hogy szívesen megnéznék egy olyan meccset, ahol mindenki, aki pályára lép, azzal az intenzitással vetné bele magát a játékba, mint Noah. Mi történne? 300 pont születne? Vagy épp ellenkezőleg, csak 100? 70 büntetőt dobnának? Megdőlne egy NBA-rekord? Valaki meghalna? Valahogy össze kellene hozni.

1. Joakim Noah
2. Marc Gasol
3. Tim Duncan


LEGTÖBBET FEJLŐDŐ JÁTÉKOS

Ez az a kategória, ahol hetente változik az álláspontom. A másodéveseket (pl. Vucsevics) eleve kizártam, mert nekik konkrétan az a dolguk, hogy sokkal jobb számokat hozzanak, de még így is teljesen lecserélődött a névsorom.

Az első helyre szoros versenyben Jrue Holiday futott be. A Sixers irányítója alaposan meghálálja a csak jövőre életbe lépő szerződését és már ebben a szezonban “11 milliós” statisztikákat hoz. A 40 percre vetített statisztikái lélegzetelállítóak, tavaly óta 4 pontot javított az átlagán és csaknem megduplázta a gólpasszai számát.

A második Greivis Vasquez lett. Az elmúlt évek egyik legnagyobb baklövése lehet az a 2011 karácsonyán létrejött trade, amikor a Grizzlies elcserélte Quincy Pondexterért. Már akkor sem értettem, azóta pedig még kevésbé, bár arra bevallom, hogy nem számítottam, hogy ilyen félelmetesen jó játékossá válik Williams keze alatt New Orleansban.

1. Jrue Holiday
2. Greivis Vasquez
3. Paul George


LEGJOBB HATODIK EMBER

Itt is sok a változás. A múltkor második Kevin Martin pontátlaga minden hónapban csökken, Carl Landryről pedig kiderült, hogy még a saját csapatában is van hasznosabb, fontosabb cserejátékos.

Ami nem változott: továbbra is Jamal Crawford áll az élen, aki februárban átlag csaknem 18 ponttal támogatta az ismét magára találó Clipperst. Mindezt a liga legponterősebb cserepadjának élén, amely csak növeli teljesítménye értékét, hiszen Bledsoe-k, Barnesok, Hillek és Odomok között hozza össze a pontjait. Már amikor nem a kezdőcsapattal játszik.

A második helyre befurakodott az önbizalomtól duzzadó Jarrett Jack, aki a mostanában sokat botladozó Warriors egyik alapembere és az utolsó negyedek visszatérő szereplője.

1. Jamal Crawford
2. Jarrett Jack
3. Ryan Anderson


AZ ÉV EDZŐJE

Amennyire egyértelmű volt karácsonykor, hogy Mike Woodson az első harmad legjobb edzője, annyira biztos vagyok abban, hogy ha ma érne véget az alapszakasz, akkor Frank Vogelnek járna cím.

Meggyőző fölénnyel övék a liga legjobb védelme és az alapszakasz végére a keleti főcsoport második helyét is megcsíphetik. Mindezt úgy, hogy a papíron legjobb játékosuk (Granger) csak a hónap végén állt munkába és a nyáron pénzzel kitömött centerük (Hibbert) 41%-kal dob mezőnyből.

Hogy mégis ilyen mérleggel állnak, az Vogelen kívül a mindenes George-nak, és a váratlanul jó szezont futó Westnek (24. legjobb PER) köszönhető, aki a nyár egyik leginkább körbeudvarolt szabadon igazolható játékosa lehet.

1. Frank Vogel
2. Gregg Popovich
3. Lionel Hollins


ALL-NBA

Végül, de nem utolsósorban következzen ismét a keleti és nyugati ötösöm, egyfajta All-NBA csapatként…

KELET:
Kyrie Irving
Dwyane Wade
LeBron James
Carmelo Anthony
Brook Lopez

NYUGAT
Tony Parker
Kobe Bryant
Kevin Durant
Tim Duncan
Marc Gasol


Ahogy a múltkor, most is várom a kommenteket. Vitatkozzunk vagy értsünk egyet!