Lesz-e új csapatvilágbajnoka a dartsnak? • SportTV

Lesz-e új csapatvilágbajnoka a dartsnak?

2021. 09. 12. 09:51

A nem túl bonyolult matematikai „feladvány” megoldása: noha a tíz eddigi vb mind a négy világbajnoka kvalifikálta magát a negyeddöntőbe (sőt a 8 kiemeltből 7 is, csak a belgák hullottak el a második körben az osztrákok „nyilaitól”). A sorsolási tábla kettőt egymás útjába sodort, azaz egy exbajnok mindenképpen elhullik ezért nem lehet 100 százalékos az esély - egy viszont mindenképpen bennmarad, azaz a minimum 25 garantálva van az elődöntőre.

MVG és Peter Wright 2014-ben és 2020-ban egyéni vb-döntőt vívott változó sikerrel , 2018 júniusában meg a csapatt-vb fináljában mérkőztes meg, a holland győzelmével. Most már a negyeddöntőben megmérkőzhetnek, ha csak taktikai okokból egyik vagy másik csapatvezetőség nem dönt másként (Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

A kora délutáni session programja a negyeddöntő négy mérkőzése, az esti időszakban következik az elődöntő és a döntő.  Az első hat csapattalálkozó szisztámája azonos a szombati nyolcaddöntőével: két egyéni mérkőzés, s ha az a két csapat egy-egy játékosának győzelmével zárul, jöhet a páros döntő 4 legig tartó találkozó. Egyedül a finálé rendszere más, abban három találkozót kell nyernie a győztesnek, azaz párosra mindenképpen szükség lesz, s ha nem 3-0 utána az állás, akkor lesz még egy vagy két újabb egyes meccs is, természetesen keresztbe játszanak, azaz azok csapnak össze, aki az első két találkozón nem küzdöttek meg egymással.

Az első párosításban lép fel az egyetlen kiemeltbuktató csapat, Ausztria. Mensur Suljovic akárkit képes legyőzni, de a meglepetést Rowby-John Rodriguez szerezte a belgák ellen a Dimitri Van den Bergh elleni sikerrel (4–2). Márpedig az északírek egyik játékosa, Daryl Gurney és Brendan Dolan sem jobb VDB-nél (sőt), így nem zárható ki, hogy a sógoroké lesz a torna igazi meglepetéscsapata, ha túllépi „negyeddöntős átkát”. A minden eddigi vb-n fellépő Suljovic váltott társakkal már hatodszor jutott el a legjobb nyolcig, de a következő lépést eddig nem sikerült megtenni.

Jonny Claytonnak, a Premier League idei bajnokának  is jobban kell koncentrálnia, hogy az ausztrálok ne szerezzenek nagy szenzációt a negyeddöntőben (Fotó: PDC/Lawrence Lustig)

A második csatát az angolok és a németek vívják egymással, „szakmailag” mindenképpen a 4-szeres világbajnok (igaz, ebből a kettősből még senki sem nyert, mert mind a négy címet Phil Taylor, Adrian Lewis összeállításban nyerték meg az angolok), viszont nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a Sparkassen Arena közönségének legalább 90 százaléka a hazaiakért szorít majd.A harmadik csata a címvédő és szuperesélyes Walesé. Price-nak és Claytonnak meg kell emberelnie magát. A finnek elleni kis kihagyás után a nyolcaddöntőben a Litvánia ellenes kínkeserves sikert csak a baltiak roppant sokat hibázó második emberének, Mindaugas Barauskasnak köszönhetik, aki még meccsnyilat is rontott, pedig társa, Darius Labanauskas fenomenálisan játszott. Ha „francia párost” játszanak, lehet, hogy egyedül megverte volna a mérkőzést a vége felé kissé ellezserkedő walesi szuperduót. Ez a teljesítmény Whitlock és Heta ellen kevés lehet, az ausztráloké a mezőny egyik csapata, amely az első körben leget, a másodikban szettet sem vesztett (a másik ilyen a skótoké).
Nem kis dramaturgiai érzékkel a negyeddöntő legnagyobbnak ígérkező meccsét, az akár előrehozott döntőnekis  tekinthető holland–skót párviadalt a program végére helyezték a felelősök. Ez az írás elején emlegetett világbajnokok csatája, érdekesség, hogy a skót egyetlen vb-címe frissebb (2019), mind a hollandok négy sikerének ének legutóbb darabja. Éppen azt, az 2018-as döntőt ugyanez a két csapat játszotta, Van Gerwenék 3–1-re győzték le Peter Wrightékat. A két „éljátékos” maradt, világbajnok párjukat azóta felváltotta egy másik dartos: Raymond van Barneveld helyett most Dirk van Duijvenbode MVG társa, Gary Andersont pedig John Henderson „helyettesíti”. Taktikailag is érdekes lehet, a két nagymenő az első körben megmérkőzik-e vagy esetleg nem is játszanak egymással. (Ez akkor lehetséges, ha taktikai okokból az egyik együttes a második helyre nevezi nagyobb klasszisát.) Aztán az esti elődöntőben a győztes tovább indulhat harcba az esetleges ötödik vagy éppen második címének megszerzése lehetőségéért. Amely út adott esetben a címvédő testén át vezethet…