Tovább robog-e az Ajax-szupergárda? • SportTV

Tovább robog-e az Ajax-szupergárda?

2022. 02. 23. 20:06
Olvasási idő: 7 perc

Nagyjából egy évtizedben egyszer vagy kétszer összejön Amszterdamban egy-egy remek csapat, amely valameddig eljut a milliomos ligában, aztán gyakorlatilag darabokra szétszedik. Az előző társaság 2019-ben csak percekre volt a BL-döntőtől, legjobbai közül De Ligt, Frenkie de Jong, Van de Beek, Zijes, David Neres, Veltman és Noa Lang ma már más csapatban rúgja a labdát. A maradék köré potom három év alatt újra felépült egy csapat, amely százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg csoportját, 20 gólt elérve. Most a rájátszásos szakaszban mutathatja meg, mennyit is ér valójában…

Sebartian Haller góllal vagy gólokkal térne vissza Liszabonba? (Fotó: Getty Images)

A Benfica hatodszor szerepel a kieséses szakaszban, s ötödször szeretne bejutni az elődöntőbe, míg az Ajax 2005–06 óta másodszor nyolcaddöntős, legutóbb azonban az elődöntőig jutott. A holland rekordbajnok a C-csoportban egyike lett a három százszázalékos csoportkört produkáló csapatnak (a másik kettő a B- és az E-csoport győztese, a Liverpool és a Bayern), a Benfica a Bayern mögött másodikként jutott tovább 8 ponttal, tízzel kevesebbet szerezve a tavalyelőtti győztesnél, de eggyel többet mint a Barcelona. A lisszaboni együttesnél José Jesus december 28-i távozása után  élson Vérissimo vette át a szakmai vezetést az idény végéig.
Ez a párosítás a Liverpool–Inter mellett a másik nyolcaddöntő, amelyben a sorozat és az elődkupa korábbi győztesei csapnak össze.
Korábban még a BEK-korszakban az Ajax kétszer is túljutott a Benficán, a legutóbbi nagy meneteléskor, már a BL-ben 2018–19-ben azonos csoportban szerepeltek és a hollandok négy pontot szereztek. Amszterdamban Mazraui ráadásidőben szerzett góljával 1–0-ra nyert a hazai gárda, Lisszabonban pedig Jonas vezető góljára Tadics tudott válaszolni, ezzel lett 1–1 a végeredmény.  Akkor az Ajax a második helyen végzett az Bayern mögött, 5 ponttal megelőzve a portugál rekordbajnokot.
Azelőtt kétszer küzdöttek meg kieséses csatában 1969 ás 1972 között. Az 1968–69-es kiírásban a negyeddöntőben kölcsönösen 3:1-re győzték le idegenben a másikat – az amszterdami azóta is a sasok egyetlen győzelme a párosításban – , a párizsi harmadik meccsen aztán a rendes 90 perc nem hozott gólt, a hosszabbításhármat is, amelyből kettőt Inge Danielsson szerzett, a harmadikat az akkor még csak 22 éves Johan Cruyff. Aztán az Ajax tovább menetelt első döntőjéig, amit még elbukott  a Milan ellen 4:1-re. Másodjára is szoros volt a csata, a hollandok 1971–72-es győztes menetelésük során az elődöntőben akadtak össze Eusebióékkal, a két meccs 160 percét a két – korábbi és későbbi – aranylabdás végig játszotta, az egyetlen gólt mégis Sjaak Swart szerezte az amszterdami találkozó 64. percében. (A döntőt aztán ismét olasz csapattal játszotta az Ajax – miként összesen hat fináléja közül négyet – , ám itt már övé volt a győzelem az Inter ellen, 2–0-ra.)

A Benfica a jelen kiírás csoportkörében egyformán kétszer nyert, remizett és vesztett, minfét győzelmét otthon aratta (Barcelona 2–0 és a hatodik körben Dinamo Kijev 2–0), két vereségét egyaránt a Bayern ellen szenvedte el, összesen 9 gólt beszedve (2–5, 0–4).A 2020–21-es idényben 3. lett a portugál bajnokságban, 9 ponttal elmaradva a győztes Sportingtól. Összesen 15 BL-szerepléséből a 2019–20-as volt az ezt megelőző, akkor 10-edszer szerepelt sorozatban egymás után. Akkor nem jutott túl az alapszakaszon, a Leipzig és a Lyon mögött, a Zenitet megelőzve lett harmadik, majd a Sahtartól esett ki az El nyolcaddöntőjében. Ebben a kiírásban is selejtezőt kellett játszania a táblára jutásért, a harmadik körben oda-vissza 2–0-val intézte el a Szpartak Moszkvát, majd az 1988-as BEK-döntőbeli legyőzőjén, a PSV-n 2–1, 0–0-val lépett túl. Az előző idényben, a Covid miatt egymeccses selejtezőn kikapott a PAOK-tól (1–2), az El-csoportkörben 2. lett a Rangers mögött, majd a 32 között az Arsenaltól esett ki (1–1, 2–3, a két meccset semleges pályán, Rómában és Pireuszban játszották).  Kilenc európai kupameccsén veretlen volt Lisszabonban (7 gy., 2 d.), és sorozatban négy meccsét megnyerte, mielőtt kikapott volna a Bayerntől 4–0-ra második napon. A 2020–21-es kiírás első napján a Leipzigtől elszenvedett 1–2 volt azelőtt 17 mérkőzésből az egyetlen vereségük a Fény stadionjában (11 gy., 4 d.). Összesen 7 döntőt játszottak a legrangosabb eurokupában, az első kettőt megnyerték, a következő ötöt elvesztették, a legutóbbit 1990-ben a Milan ellen. Legutóbbi nyolcaddöntős szereplése 2016–17-ben a Borussia Dortmund ellen kieséssel végződött (1–0, 0–4). A 2006-os, 2012-es és 2018-as továbbjutások után az volt az első kiesés ebben a szakaszban. A selejtező-playoffban a PSV ellen aratott győzelem a legutóbbi 8-ból a 7. volt a sasoknak holland klubok ellen otthon, a kivételt az Ajaxtól 2018-ban elszenvedett vereség jelentette. A Luzban Eredivisie-klubok ellen 13 meccsből csak kettőt vesztettek el, viszont 9-et megnyertek. Az említett 2018-as, Ajax elleni 0–1 volt a Benfica egyetlen veresége az elmúlt 15 hollandok elleni meccsén (8 gy., 6 d.) az 1988-as BEK-döntő PSV elleni 0–0-ja óta.
Az Ajax az idei kiírást a Benfica városi riválisa, a Spoting elleni 5–1-gyel indította Portugáliában, Sébastian Haller mesternégyest szerzett a meccsen. Ő érte el az első mesternégyest bemutatkozóként a BL-ben Marco van Basten óta (1992, persze ez kissé csalóka statisztika, mert a holland kétszeres aranylabdás előtte számos gólt szerzett az első számú eurokupában, csak akkor még BEK-nek nevezték). A holland óriás a Sporting elleni hazai 4–2-vel zárta a csoportkört, hatból hat győzelmet aratva az A-csoportban.  Ez korábban az AC Milannak (1992), a PSG-nek (1994), a Szpartak Moszkvának (1995), a Barcelonának (2002), a Real Madridnak (2011 és 2014) és a Bayernnek (2019I sikerült, közülük csupán a müncheniek nyerték el a trófeát az idény végén. Ebben a kiírásban a hollanfokon kívül a Liverpool és a Bayer is százszázalékosan zárt, nekik lesz lehetőségük beállítani a bajorok tavalyelőtti teljesítményét. Haller a jelenlegi gólkirály 10 góllal – Lewandowski 9 találatot jegyez – , az elefántcsonparti mindössze a második csatár, aki a csoportkör mindegyik meccsén betalált, az elődje Cristiano Ronaldo volt a Reallal 2017-ben. Az Ajax 17. BL-szereplése nemzeti rekord, most előzte meg a PSV-t, amelynek 16 van. Sorozatban ez a 4. szereplése a BL-ben, másodszor szerzett automatikus kvalifikációt egymás után a legutóbbi 2014-es szereplése óta.
35-ödször lett holland bajnok 2020–21-ben, ez volt egymást jövető második bajnoki címe 2019 után (2020-ban a Covid miatt nem avattak bajnokot), é s a hazai kupát is megszerezte, 9. alkalommal duplázva. 2020-ban másodszor egymás után lett 3. a csoportkörben, a Liverpool és az Atalanta mögött, 7 pontjából 6-ot a Midtjylland elleni oda-vissza győzelemmel szerezte. Ezt követúen az El-ben kétszer 2–1-re megverte a Lille-t, majd a nyolcaddöntőben 3–0, 2–0-val kiverte a Young Boyst, s csak a negyeddöntőben a Roma ellen kapitulált (1–2, 1–1).  A Liverpoolban az előző idény 5. meccsnapján elszenvedett 0–1 az Ajax egyetlen veresége a legutóbbi 15 idegenbeli BL-találkozójából (10 gy., 4 d.), a selejtezőket is beszámítva 21-ből csak egy kudarc szerepel a mérlegben (11 gy., 9 d.).
Az amszterdami csapat a legutóbbi 9-ből csak másodszor ment tovább a csoportkörből. Ez az első 1995–96 óta, hogy megnyerte a csoportját, akkor címvédőként újra bejutott a döntőbe. A 2018–19-es nyolcaddöntőben a hazai 1–2 után 4–1-re legyőzte Madridban a Realt, az azt megelőző nyolcaddöntőben 2006-ban 2–2, 0–1-gyel kiesett az Inter ellen. A Sporting elleni őszi 5–1-gyel négy meccs óta veretlen portugál klubokkal szemben (3 gy., 1 d.) a BL-bn az 1988-as csoportkörben Portóban elszenvedett 0–3 óta. Összességében csak a 3. győzelme volt Portugáliában (2 d., 4 v.), a négy vereség a legutóbbi 7 találkozón született Ibériában. Oda-vissza párharcokban az Ajax mérlege 3–3  a portugál klubokkal, az az első ilyen párviadaluk az 1992–93-as UEFA-kupa második fordulója óta, amikor 3–0, 2–1-gyel kiverték a Vitória Guimaraest.

A Benfica középső védője, Vertonghen 2006 és 2012 küzött az Ajax játékosa volt, 202 tétmeccsen 28 gólt szerzett, két-két holland bajnokságot és kupát nyert, 2012-ben az év labdarúgója lett Hollandiában. Marteen Stekelenburg 2006 és 2011 közt Vertonghen csapattársa volt az amszterdamiaknál. Vertonghen mindkét mérkőzésen játszott a 2018–19-es elődöntőben a Tottenhamban, amikor a Spurs degenben szerzett több góllal legyőzte az Ajaxot. Zakaria Labyad (Ajax) 2012–13-ban a Sportingban játszott, de nem szerepelt a sasok ellen. Játszott viszont a PSV-ben kétszer az El negyeddöntőjének mindkét meccsén, ő szerezte a hollandok gólját az 1–4-es lisszaboni találkozón.
A két csapatból együtt játszottak klubtársként Morato és Antony (Sao Paulo, 2019),  S. Meité és Haller (Auxerre, 207–13), válogatottakban Svilar, Radonjics és Tadics (Szerbia), Otamendi, Tagliafico és Lisandro Martínez (Argentína), Everton és Antony (Brazília), Taraabt, Mazraui és Labyad (Marokkó). Tadics a mostani vb-selejtezőkben egyenlítő gólt szerzett Lisszabonban a portugálok ellen, amikor a szerbek 2–1-gyel pótselejtezőre kárhoztatták házigazdájukat. A félidőben csereként beálló Radonjics duplázott Belgrádban szintén a portugálok ellen a 2–2-es mérkőzésen.

Darwin Núnez akár gólpárbajt is vívhat Sébastian Hallerrel  az Estadio da Luzban (Fotó: Getty Images)

A Benfica BL-keretébe bekerült Gil Dias, távozása miatt kikerült Camará, Gedson Fernández (Besiktas), Ferro (Hajduk, kölcsön), Ganchas, Pizzi (Basaksehir), Vérissmo. A csoportkör 6. napja óta a mérlege 7 győzelem, 3 döntetlen, 4 vereség. Megnyerte első 7 meccsét  a bajnokságban, az első 12-n veretlen maradt (10 gy., 2 d.),  aztán meglepetésre kikapott a kupában a Portimonensétől (0–1). Későbbi rekordja minden tétmeccsen 13–6–7. Legutóbbi 5 bajnokijából hármat megnyert, legutóbb a Bpoavistától az utolsó 16 percben két gólt kapott, így lett a 2–0-ból 2–2. Darwin Núnez (5) és Goncalo Ramos (3) nyolc gólt szerzett  a legutóbbi 11-ból, bár legutóbb egyikük sem talált be.  Núnez a szezonban a házi gólkirály, 23 találattal az összes tétmeccsen. A Boavista ellen Taarabt szerezte az első gólt (71. meccsén 2. gólja volt a Benficában), Grimaldo  a másodikat (4. gólja volt a szezonban, ennyi volt összesen az előzőben). Julian Weigl századik meccsét játszotta Benficában a Boavista ellen. A csapat bejutott a Ligakupa döntőjébe, miután 1–1 után 3–2-re legyőzte a Boavistát, de nágy naptra rá elvesztette a finálét Leiríában a Sporting ellen 2–1-re. Kiesett viszont a Portugál Kupából még decemberben a Porto elleni 0–3-mal. Az ameccs volt Jorge Jesús regnálásának utolsótalálkozója, a helyét a B-csapat addigi irányítója, Nélson Vérissimo vette át. Haris Seferovic január 15. óta izomsérülés miatt nem játszik a csapatban. Lucas Vérissimo és Rodrigo Pinho térsérülés miatt nem szerepelhet. A 19 éves védő Tomas Araújo december 15-én mutatkozott be a Benficában a Covilha ellen a Ligakupa csoportkörének utolsó meccsén, a támadó Henrique Araújo  (20) pedig a Spőorting elleni döntőben debütált.
Az Ajax változásai december óta: bekerült a keretbe Brobbey (Lipcséből kölcsön), Ihattaren (a Juvéból kölcsön), kikerült De Waal, Dougéas, Govanni és David Neres (utóbbi a Sahtarba szerződött). A csapat azóta 10-szer nyert, egyszer kikapott. December 12-én vesztett az AZ-től, meg is előzte a PSV a bajnoki táblázaton. Azóta megnyerte mind a 7 bajnokiját, a rivális PSV-t 2–1-re hlegyőzte Eindhovenben és visszavette a vezetést a tabellán. Martio Götze egyenlítő gólja azon a meccsen az egyetlen volt, amit az Ajax kapott az utolsó 10 találkozóján. 23 bajnokiján összesen 5 gólt kapott, ugyanannyit mint a BL csoportkörében. Szombaton 1–0-ra győzte le a Willem II-t Timber találatával, amely 3. Gólja vlt a szezonban. Az Ajax idegenbeli idénymérlege: 26 veretlen mérkőzés (22 gy., 4 d.).

A Lipcsébe kölcsönadott és visszatérő Brobbey szerezte a vezető gólt a PSV ellen, de azonnal le kellett cserélni térdsérülés miatt és csak márciusban térhet vissza. Eric ten Hag csapata február 13- án 5–0-ra megverte a Twentét, ez már 8. meccse volt, amelyen ennyit vagy többet lőtt, szeptemberben a Cambuurt például 9–0-ra gázolta le. A csapat az idényben 22 bajnokin 70 gólt ért  el. A Holland Kupa elődöntőjébe is bejutott, ott a Vitesse lesz az ellenfele.
Haller mesterhármast lőtt a Twentének, ezzel már 16 bajnoki gólnál jár. A BL-ben tízszer, a kupában kétszer talált be, összesen minden tétmeccsen tehát már 28-nál jár. Négy meccsen egy gólt szerzett az ANK-n is a nyolcaddöntőig jutó elefántcsontparti csapatban. Onana Kamerun minden meccsén (7) végig védett a kontinensbajnokságon 4. helyen végző csapatban. Klaibernek megsérült a térdszalagja az Ajax július végi edzőtáborában.  A kapus Stekelenburg lágyékműtétje miatt kihagyja a szezon hátralévő részét.
A mérkőzést a szlovén Slavo Vincic vezeti, korábban a BL-ben az Ajaxnak egy, a Benficának két meccsén bíráskodott – mindhárom döntetlennel ért véget…