Bajnokesélyesek a Serie A porondján
2023. 10. 07. 11:20Olvasási idő: 3 perc
A szokásos szombati meccsen immár harmadszor egyaránt fellép a négy sccudettoesélyes körül három, a két milánói óriás és a rekordbajnok. Előző kettő értelemszerűen ellentétes pályaválasztással – mint mindig – , míg a torinói gigaklub városi rangadót vív az örök riválissal a saját stadionjában.

Lilian Thuram a Benfica után a Bologna ellen is örülne egy – vagy több – találatnak (Fotó: Getty Images)
INTER–BOLOGNA
Egy nagyobb és egy kisebb botlással vitte eddig az idényét a nerazzurri az idényét, a vereség otthon érte a Serie A-ban, a remit San Sebastianban érte el a BL-ben. A többit, szám szerint 7-et, megnyerte, s erre készül most a Bologna ellen is. Az elmúlt néhány év statisztikája leginkább a döntetlent zárja ki – legutóbbi 11 bajnoki csatájukat valamelyik együttes megnyerte (7–4 az Internek). Fontosabb hiányzói talán az Internek vannak (Sensi, Arnautovic, Frattesi), több meg a vendégnek (Lucumi, Kristiansen,Posch, Soumaoro, utóbbi kettő visszatérését novemberre, illetve januárra ígérik az egészségügyiek). Ám a házigazdáknak igazán mély a kerete, ráadásul egyik erősségük, a Lautaro, Thuram csatárpár kezd szuperformába lendülni. Előbb a világbajnok argentin villant – mesternégyes csereként, Serie A-rekord –, majd a francia tette le ismét névjegyét a Benfica elleni győztes találattal. A gárda leggyengébbnek tűnő csaparésze, a védelem egyre jobban összeáll, összesen három bajnoki gólt kapott Yann Sommer (kettőt a Sassuolótól), a nyolc tétmeccsből hatszor érintetlen maradt a hálója.
Azért a Bologna nem ígérkezik habkönnyű ellenfélnek, Thiago Motta legényei hamar felocsúdtak a Milan elleni nyitó vereség (0–2) kábulatából, azóta veretlenek, az utolsó négy meccsükön gólt sem kaptak, s felkapaszkodtak a 8. helyre a táblázaton. Az emilia-romagnai csapat védelme csupán eggyel engedett több gólt az ellenfeleknek, mint házigazdája, ezért igencsak meg kell küzdenie a 19 góljával (is) listavezető Internek újabb találat(ok) eléréséért.
Juan Cuadrado már visszatért a nerazzurri kispadjára a hét közepén, de a szombati meccsen még aligha kezd, talán csereként sem küldi pályára Inzaghi. A sajtó szerint egy változás várható csak a Benfica elleni kezdőcsapaton: De Vrij válthatja Acerbit a védőhármas közepén.
JUVENTUS–TORINO
A Derby della Mole az elmúlt évizedekben meglehetősen egyoldalúvá lett, a Juve hatalmas fölénybe került városi vetélytársával szemben. Az öszes tétmérkőzést figyelembe véve, a bikák 18 meccs óta nem tudják legyőzni a zebrákat (4 d., 14 v.), kicsit kiterjesztve az időintervallumot, a legutóbbi 34 mérkőzésen is csak egyszer, 2015 áprilisában.
A Juve védelmének hatékonysága először az elmúlt egy évebben, kezdi elérni „történelmi szilárdságát”, legutóbbi 12 bajnokijából 7 találkozón egyetlen gólt sem kapott.
Dusan Vlahovics továbbra is hátfájdalmakkal küszködik, de Milik már felgyógyult vádlisérüléséből és Moise Kean is készenlétben áll csatártartalékként. A másik csatár pozíciójában Chiesa helye megkérdőjelezhetetlen, a Torino ellen és általában a bajnoki idényben is kiválóak a gólszerzési mutatói. Az öreg hölgy sérültlistája stabil: Alex Sandro, De Sciglio és különböző okok miatt több mint egy hónapja bevethetetlen, de Bremer felépült izomsérüléséből és visszatérhet a védelem közepére.
A Toro hiánylistája tartalmasabb: Soppy ágyék-, Szazonov lábsérülés miatt nemrég csatlakozott Buongiornóhoz, Vejvodához és Koffi Djidjihez az orvosi szoba állandó pácienseként. Pellegri továbbra is erőnléti hiányt számolja fel, Sanabria formahanyatlásban van, az egyedüli jó hír, hogy Duván Zapata egészséges és bevethető. A kolumbiai csatár korábban hatszor betalált már a Juventus kapujába, kétszer ebből az Allianzban, ezzel Giovanni Simeone mellett ő a fehér-feketék leghatékonyabb ellenfele, ha most is betalál, utoléri az argentint.
GENOA–MILAN
A Milan megrázta magát a Madonnina-blama után, három bajnoki győzelemmel és egy újabb góltalan BL-csatával folytatta a nagy megtorpanás után. Pioli rendre megtalálja a jó összaállítást, az estleges hiányzók pótlását remekól megoldja. A régebbi helyettesítendők Bennaszer, Kalulu, Krunic és Caldara mellé feliratkozott Loftus-Cheek is, aki meglepően hamar beépült a középpályássorba, az ő hiánya talán nagyobb fejfájást okozhat. Több helyettese is lehet, Musah és Pobega reménykedik a csapatban kerülésben az egyre „nyomuló” Adlival szemben, Reijnders a másik gyors beépülő, szinte kihagyhatatlan. A támadóegység két klasszisa is formában van, az öt európai topbajnokságban a rossoneri az egyetlen, amelynek két (Giroud, Leao) csatára is 3+3-as (gól, assziszt) a „kanadai listán”.
A Genoa gondjai is leginkább a középpályán összpontosulnak, de akad probléma a támadókkal is. Strootman izom-, Badelj hajlítóizomsérülése után az első számú gólfelelős Retegui is térdsérülést szenvedett, a másik támadó Ekuban is régebben bevethetetlen. Sabelli bokaproblémái viszont már elmúltak, Junior Messias is készen áll, hogy excsapata ellen pályára lépjen, miután ő már két hete visszatért hosszabb sérüléséből. A most kieső Retegui csatártársa, Gudmundsson viszont ugyancsak három gólnál jár, most neki kell pótolnia partnerét is, hogy legalább egy találatig eljusson a Grifone – anélkül nehezen jut ponthoz, mert a Milan mindhárom hazai meccsén kapuba talált, 1–2–4 sorrendben – a genovaiak aligha értékelnék, ha a számtani sor folytatódna…
TÉNYEK, CSÚCSOK, SOROZATOK (Serie A, ’23. 10. 7.)
INTER–BOLOGNA
Az Inter első hét meccséből hatot megnyert, mióta 3 pontot adnak a győzelemért (1994) ötödik alkalommal (2019, 2017, 2002 és 1997 után), ám az előző négy egyikének végén sem szerezte meg a scudettót, háromszor ezüstérmes lett, egyszer 4. + A Bologna negyedik alkalommal játszhat le négy egymást követő mérkőzést kapott gól nélkül először 2018 eleje óta, ötöt először 1998 óta – a piros-kékek 428 perc óta nem kaptak bajnokin gólt, ez a leghosszabb aktív sorozat az öt európai topbajnokságban ebben az idényben. + Lautaro Martínez 9 gólnál tart a Serie A-ban az idényben, csak Giuseppe Meazza (11, 1935–36-ban) és Antonio Valentin Angelillo (16, 1958–59-ben) szerzett 10-nél többet az első 8 meccsén egy idényben.
JUVENTUS–TORINO
A legutóbbi Torino-győzelemig, amelyet a Juventus pályaválasztásával meg tudott nyerni, 1995 áprilisig kell visszamenni (2–1), azóta 17 meccsen 12 Juve-siker született, 5 döntetlen mellett. Az Allianz Stadionban 11 találkozón 8 Juve-diadal mellett 3 iksz lett az eredmény, azaz ott még nyeretlen a gránátvörös társulat. + A Torino csupán eggyel kevesebb pontot szerzett (9), mint tavaly az első 7 játéknapon, ám mindkét idényben háromszor maradt szerzett gól nélkül. A legutóbbi két meccsen nem talált be, ilyen hármas negatív sorozata 2014 novemberében volt, Gimpiero Ventura edzőségével. + Federico Chiesa öt gólban volt közvetlenül részes 7 Torino elleni mérkőzésén (egy gól, 2 assziszt a Juventusban, korábban 2 gólpassz a Fiorentinában), azaz a gránátvörösek ellen jegyezte a legtöbb gólpasszt (4) pályafutása során.
GENOA–MILAN
A legutóbbi öt meccsből, amelyet a Ferraris-stadionban megvívott, a rossoneri 4-et megnyert (1 d.), a Grifone legutóbbi győzelméig az ördögök ellen 2016 okróberéig kell visszamenni, amikor Juric edzőségével, Ninkovic és Pavoletti góljával, valamint Kucka öngóljával 2–1-re nyertek meg. + A Genoa az Inter mellett a másik csapat, amely a legtöbb gólt szerezte kontrából a mezőnyből (3), a három találatot az elmúlt két meccsen érte el (Roma ellen 2, Udinese 1). + Albert Gudmundsson és Mateo Retegui 3-3 gólt ért el a Serie A-ban, a legutóbbi idény, amikor az első 7 meccs után két játékosa is volt a Genoának minimum háromgólos, 1977–78-ban volt, Roberto Pruzzo és Giuseppe Oscar Damiani személyében.
SERIE A, 8. forduló. Sport1 14:45 FC Internazionale–FC Bologna (kommentátor: Fülöp Marcell, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Kéri András); 18:15 Juventus FC–Torino FC (kommentátor: Faragó Richard, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Kéri András); Sport1 20:45 Genoa CFC–AC Milan (kommentátor: Fülöp Marcell, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Kéri András)