A PSG megőrizné a „társrekord” előnyt • SportTV

A PSG megőrizné a „társrekord” előnyt

2024. 03. 05. 13:44

A BL-nyolcaddöntők első mérkőzésein csak két klub szerzett egygólosnál nagyobb előnyt, a PSG otthon, a címvédő Man City idegenben. Mindkét „újgazdag” egyesület kétgólos fórra tett szert, elsőként a párizsiak Baszkföldön szeretnék az előnyt továbbjutássá érlelni.

Kylian Mbappé szerezte meg a vezető gólt három hete a Parc des Princes-ben, A PSG idolja 68 BL-meccsen 44 gólt ért el, az Anoetában könnyen megszülethet a 45. is (Fotó: Getty Images)

Az első meccs 2–0-ja gól nélküli félidő uitán született meg, az első gólt az szerezte, akire mindenki számított, a másodikat, akire szinte senki sem. Azaz Kylian Mbappé, a PSG első szám frontembere – Messi és Neymar távozása óta „egyeduralkodója” szerzett vezetést, a 72. percben 5. BL-meccsére negyedszer csereként beálló 21 éves, togói származású Bradley Barcola.
A múlt sugallata alapján az előnyt „illene” megvédenie a franciáknak, négyszer indultak 2–0-s párizsi előnnyel ki-ki meccsen a visszavágónak, ebből háromszor sikerült továbbmenniük, legutóbb a 2010-es El-playoffban a Maccabi Tel Aviv ellen, akkor 4–3-ra kikaptak Izraelben. Az egyetlen bukott párharcuk 41 éve volt, akkor Genkben a KEK negyeddöntőjének visszavágóján a Waterschei – Martos Győzővel a soraiban – a hosszabbításban 3–0-ra győzött, s csak a későbbi győztes Aberdeen (Alex Fergusonnal a kispadján) ellen bukott el az elődöntőben.
A másik oldalról vizsgával is hasonló a helyzet. Kétgólos hátrányból még sosem jutott tovább a San Sebastián-i csapat, egygólosból is nyolc alkalomból csupán kétszer.
A három héttel ezelőtti „odavágó” óta a PSG három bajnokija közül egyet megnyert (Nantes-ban 2–0), kétszer remizett (otthon a Rennes-nel 1–1, 97. perces Goncalo Ramos 11-essel egyenlítve, idegenben Monacóban 0–0). Ezzel együtt is fölényesen vezeti a Ligue1 táblázatát, 9 pont előnnyel a meglepetésmásodik Brest előtt. A Real Sociedad négy tétmeccsen van túl azóta: bajnokin 2–1-re verte meg a Mallorcát idegenben, a kupaelődöntő visszavágóját viszont otthon elbukta a baleári együttes ellen 1–1 után, 11-es párbajban 5–4-re veszített. A másik két LaLiga-összecsapását 90 percben vesztette el, a Villarrealtól otthon 2–1-re, a Sevillától idegenben 3–2-re kapott ki. Ezzel a tabellán a 7. helyre csúszott vissza, amely elvileg Konferencialigát sem ér, bár a BL-létszámemelés „lejjebb tolhatja+” a kupavonalat, ha a spanyolok is kapnak egy plusz Bajnokok Ligája-helyet a koefficiens alapján.
Az előzetes összeállításokról szóló UEFA-információk alapján a baszkok nem számolhatnak Elustondóval (lábujjsérülés), Odriozolával és Carlos Fernándezzel (mindkettő térd), s bizonytalan a hátfájdalmakkal bajlódó Barrenetxea játéka is. A PSG sérültjei: Kimpembe (Achilles-ín), Skriniar (boka) és Marco Asensio (ágyék). A korábban sérült Nuno Mendes viszont a Rennes és a Monaco ellen már csereként beállhatott, a középpályán első tartalékként továbbra is számíthat rá Luis Enrique. Ha már az edzőknél tartunk. kettejük egymás elleni statisztikája nyúlfarknyi: az első párizsi meccsből áll. Imanol Alguacilnak az ez egyetlen PSG elleni mérkőzése is, Luis Enrique viszont a Real Sociedad ellen 11-szer vezényelt csapatot (a Celtát, a Barcelonát és a PSG-t), összmérlege 6 győzelem, 2 döntetlen és 3 vereség.