A Galata újra az élre tör • SportTV

A Galata újra az élre tör

Sport TV avatar Sport TV 2020. 12. 26. 01:34

Más kultúrkör lévén a törökök rendületlenül futballoznak karácsonykor is. A 14. forduló december 24-én ért véget, a mi ünnepünk másnapján pedig már a 15. kezdődik meg. Mi a forduló rangadójának számító találkozót közvetítjük Trabzonból.

Így örültek a Galata játékosai tavaly decemberben Nagatomo 90, perces egyenlítő góljának Trabzonban (Fotó: Getty Images)

Tavaly ilyenkor még fordítva álltak a dolgok. A Trabzon még a bajnoksesélyesek párharcát vívta a Basaksehirrel, a Galata szenvedett a tradicionális isztambuli nagy hármas másik két tagjával, a Fenerrel és a Besiktassal egyött.

Ebben az idényben a „hármak” erősítettek, a 2.-3.-4. helyen állnak a táblázaton 13, illetve 14 mérkőzés után, a Trabzon 5 ponttal kevesebbet gyűjtve a negyedik fekete sasoknál csupán a 9. pozíciót foglalja el. A fekete-tengeri gárda 7 hazai meccséből nem kevesebb mint hármat elvesztett a Süperligben hazai pályán, mi több, a Török Kupából is odahaza esett ki az Adama Demirsportól hosszabbításban elszenvedett 4–3-as kudarc következtében.
A Cim-Bom-Bom viszont három vereségéből kettőt idegenben szenvedett el, ám a másik négy házon kívüli fellépését egyaránt sikerrel zárta. Különösen két csatárának köszönhet sokat, a szenegáli Mbaye Diagne 6, a kolumbiai Radamel Falcao 5 gólt szerzett, csak míg az afrikai csatár 12 bajnokin szerepelt, a dél-amerikai csupán 6-on.

A legutóbbi fordulóban mindkét együttes győztes meccset játszott: a Trabzon az újonc Hatayspor otthonában aratott 1–0-s győzelmet, a Galata otthon verte meg a Göztepét 3–1-re. (Mindkét mérkőzést kedden játszották.) Az isztambuliak győzelem esetéb átvennék a vezetést az eddigi éllovas Alanyasportól.
A két együttes közelít 100. tétmérkőzéséhez, a nagyságrendjük alapján nem meglepő, hogy a Galata áll jobban a törtneti összevetésben, de nem akkora fölénnyel, mint amekkorát mondjuk a hazai trófeák összevetése sugallana a. (A Galata  22-szeres bajnok, 18-szoros kupagyőztes, a Trabzon előbbi címből 6-ot, utóbbiból 9-et szerzett meg, azaz kevesebb mint feleannyi hazai serleget gyűjtött össze, mint ellenfele. Ehhez képest a közel száz tétmeccsből csupán 11-gyel nyert meg többet, lásd keretes statisztikánkat.)
Az isztambuliak az elmúlt hat évben kétszer tudtak csak nyerni az Avdi Aker Stadionban, 2015 tavaszán 3–0-ra, augusztusban 1–0-ra, azóta háromszor kikaptak és tavaly decemberben úgy játszottak remit, hogy a 90. percben tudtak egyenlíteni a tapasztalt japán balhátvéd, a többek közt az Intert is megjáró Nagatomo révén. (Ekkor már Senol Günes Stadionnak hívták a trabzoni pályát, amelyet a klubtörténet ikonjáról, a korábbi 31-szeres válogatott kapusról neveztek el, aki 2002-ben szövetségi kapitányként vb-bronzérmet szerzett, tavaly pedig az Eb 24-es döntőjébe vezette újólag a török nemzeti csapatot.)