Tebow-ban és Istenben bízva • SportTV

Tebow-ban és Istenben bízva

2011. 12. 31. 19:08    
Olvasási idő: 3 perc

Egy tipikus amerikai sikersztori érheti el az egyik csúcspontját vasárnap, az NFL alapszakaszának utolsó fordulójában. Ha Tim Tebow a Kansas City Chiefs ellen győzelemre vezeti a Denver Broncost, az egyik legnagyobb médiafelhajtással kísért irányító és csapata is ott lesz a playoffban.

„Emlékeztet bennünket arra, hogy az erő különböző formákban önthet testet, és hogy néhány emberben benne van az, ami a győztes hadvezéreket jellemzi. Tebow az erejét az Istennel való viszonyából nyeri” – írta Frank Bruni, a New York Times kolumnistája Tim Tebow-ról, a Denver Broncos quarterbackjéről.

Napjaink egyik legnagyobb NFL-kedvence, Tim Tebow tényleg elképesztő erőt merít a hitből, egy Facebook-bejegyzésből kiindulva a „tebowing” (a teljes vagy a részsikerért térden állva való imádkozás) ma már ugyanúgy a szókincs része, mint az „Obamamania”, az NFL előszobájának számító egyetemi futballban már tilos az üzenetek festése az arcra és a szempillára. (Utóbbi „Tebow-szabályként” vonul be a történelembe, mert a quarterback a 2009-es egyetemi nagydöntőn a János evangéliuma 3:16-ot festette magára – „Mert úgy szerette Isten a világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen” –, majd a Példabeszédek könyve 3:5-6-tal is jelentkezett – „Bízzál az Úrban teljes szívből, és ne a magad eszére támaszkodj! Minden utadon gondolj rá, és ő egyengetni fogja ösvényeidet” –, a floridai csapat pedig nyert. Előbbi hivatkozásra a meccs lefújása után 92 millióan kerestek rá a google-on!)

Sokan ugyanis a hitnek tulajdonítják Tebow és a szezon elején lesajnált Broncos (amikor a quarterback először kezdett, a Denver 1 győzelemmel és 5 vereséggel állt, vasárnap viszont egy győzelemmel bejuthat a playoffba) szárnyalását. Eleve születése körülményei csodával határosak, hiszen amikor édesanyja terhes volt vele, elkapott egy fertőzéses betegséget, kómába esett, majd amikor magához tért, élete megőrzése miatt az abortuszt javasolták neki, ő azonban elvetette a gondolatot. Így született meg a Fülöp-szigeteken (a szülők ott teljesítettek baptista missziót, a lelkész édesapa Robert Ramsey vezetésével) ötödik gyerekként Tim Tebow.

Az édesanyja tanította otthon, csak egy törvénymódosításnak köszönhetően sportolhatott a középiskolában (ráadásul eleinte linebackerként és tight endként), az egyetemen viszont már irányítóként kápráztatott el mindenkit. Másodévesként (rekord) és első olyan játékosként, aki az általános iskolai tanulmányait otthon végezte, megkapta a legjobb egyetemi spílernek járó Heisman Trophyt, majd úgy hagyhatta el diplomával a kezében a University of Floridát, hogy 5 amerikai, 14 Délnyugati Konferencia- és 28 floridai egyetemi rekord fűződött a nevéhez.

Mégis megosztotta az Egyesült Államokat, hogy mire viszi az NFL-ben. „Tebow a legerősebb ember, aki valaha is játszott ebben a pozícióban. Bármilyen szinten képes jól dobni” – mondta például a pártján álló Tony Dungy, az Indianapolis Colts akkori edzője, ugyanakkor Mel Kiper Jr. NFL-elemző bukást várt tőle („Sohasem lesz belőle első számú irányító”). Nos, az első szezon tényleg nem hozott diadalmenetet (legfeljebb mezeladásban), és a második sem annak indult, tekintve, hogy John Fox, a Denver edzője Kyle Ortont jelölte első számú quarterbacknek.

A hatodik fordulóban, a San Diego Chargers elleni meccs félidejében aztán jött a csere, a többi pedig már történelem. Azóta szinte minden meccs utáni Broncos-sajtótájékoztatóra rácsodálkoznak, hiszen belép egy elegáns, öltönyös, frissen borotvált fiatalember, leül, beköszönésként elmondja a „Mindenekelőtt szeretnék köszönetet mondani Uramnak és Megváltómnak, Jézus Krisztusnak, valamint a csapattársaimnak” mondatot, majd válaszol a kérdésekre.

Azóta szoktatja magát a liga és a közönség a gondolatot, hogy van egy srác, aki nem a botrányaival (a közelmúlt, így Michael Vick, Ben Roethlisberger vagy éppen Plaxico Burress után ez megbecsülendő) hívja fel magára a figyelmet, hanem például azzal, hogy a szünetben a Fülöp-szigetekre jár önkéntesi munkát végezni, illetve hogy folyamatosan hangsúlyozza, játék közben nincs rajta nyomás. „Nyomás alatt azok az emberek állnak, akik nem tudják, holnap honnan kerül étel az asztalukra” – mondta egyszer egy kérdésre.

A nyomás miatt tehát aligha lesz ideges a Chiefs ellen, a többit meg Istenre bízza.

(Sport TV)

Fotó: EUROPRESS/AFP

Fotó: EUROPRESS/AFP

AZ UTOLSÓ NEGYED VARÁZSLÓJA

Ha nem is lenyűgözőek Tebow egyéni mutatói, valamit azért nagyon tud: nyerni. A hétből hat győzelme úgy született meg, hogy az utolsó negyedben fordított a Broncosszal! Amikor kezdőként először szóhoz jutott, a Miami Dolphins ellen az utolsó három percben 0–15-ről állt talpra a Denverrel és nyert hosszabbításban, a Kansas City ellen ugyan összesen csak két sikeres átadása volt, de a második az utolsó negyedben kiosztott, 56 yardos, fordítást és győzelmet érő átadás volt, de a New York Jets, a Kansas City Chiefs és a Minnesota Vikings elleni sikerhez is kellett a jó hajrá, nem is beszélve a Chicago Bears elleni, a ráadásban kicsikart 13–10-hez. Itt két perccel a lefújás előtt még 10–0 volt a Chicagónak! Tebow ebben a szezonban az Oakland ellen aratta egyetlen sima diadalát, úgy, hogy 100 yard felett futott.

A Sport2 a 17. játékhét mérkőzései közül vasárnap 22 órától a Denver Broncos-Kansas City Chiefs, majd közvetlenül utána 2:20-tól a New York Giants-Dallas Cowboys találkozót közvetíti élőben.