Ajax: új sikercsapattal a negyeddöntőbe? • SportTV

Ajax: új sikercsapattal a negyeddöntőbe?

2022. 03. 15. 11:04

Az amszterdami egyesület időről időre kiváló csapatokkal jelentkezik az európai kupaporondon. Az ez idénybeli aligha fogható a hetvenes évek elejének háromszoros BEK-győztes, Cruyff-, Neeskens-féle alakulatához, de a ’95-ös, Seedorf, Davids és Kluivert fémjelezte társasághoz sem. Ám a négy évvel ezelőtti együttesnél aligha sokkal gyengébb, pedig azt percek választották csupán el a BL-fináléba jutástól…

Sébastian Haller 33 tétmérkőzésen 32 gólt szerzett az idénben az Akaxban, ebből a BL-.ben 7 találkozón 11-szer volt eredményes. Igaz, Lisszabonban a saját kapujába is betalált (Fotó: Getty Images)

A „történeti fölény” mindenesetre a hollandok oldalán áll: 8 egymás elleni csatájukból csupán a legelsőt tudta megnyerni a lisszaboni csapat, 1969 februárjában a legelsőt, méghozzá az Ajax akkori pályáján, a De Meerben. Ez annyira volt elég, hogy a lisszaboni fordított eredmény után harmadik mérkőzésre kerüljön sor, amelyet azonban Párizsban góltalan 90 perc után megnyertek Cruyffék, a hosszabbításban szerzett három góllal. (Az a csapat jutott el először a BEK-fináléban, de abban a Prati mesterhármasával taroló Milan még jobb volt.)
Azóta csupán piros-fehér győzelmek és döntetlenek váltogatták egymást. A legutóbbi, három héttel ezelőtti is kétszeri Ajax-vezetés után végződött remire, a Benfica ugyanis vert helyzetből pazar második félidőt produkált a Fény stadionjában.
Ami az egész idényt illető, az is remek, bár a bajnokságban elszenvedett három vereség miatt csak két pont az előnye az állandó nagy rivális PSV előtt. A kupákban viszont parádés a teljesítmény: a BL-ban szászázalékos csoportkör és idegenbeli döntetlen, a Holland Kupában három győzelem, 20–0-s gólkülönbséggel. A tétmérkőzéseken elért 119 gól 3.21 meccsenkénti átlagnak felel meg – ez egyenesen félelmetes.
A portugál bajnoknak – a Bayern–Salzburg mellett ez a másik párosítás a BL-nyolcaddöntőben, amelyben effektív bajnokok csatáztak – jóval kevésbé impresszív az idénymérlege. A bajnokságban négy vereséget szedett össze (csak 3., 12 ponttal elmaradva a vezető Portótól), a BL-ben a csoportkörben kétszer kikapott a Bayerntől és a nemzeti kupából is kiejtette már a Porto. (Az idény mélypontja volt december vége, amikor 8 napon belül a kupában 3–0-ra, a bajnokságban 3–1-re buktak el a sasok az ősi északi rivális otthonában.)

Az Ajax eddigi 22 kieséses párharcából 19-szer továbbment azután, hogy első mérkőzésén döntetlent játszott, legutóbb éppen két éve a ciprusi APOEL elleni a playoffban (0–0 otthon, 2–0 idegenben). 2–2-es első mérkőzés után 5-ször továbbjutott, kétszer kiesett, a legutóbbi ilyen csatája szintén a 2019–20-as BL-kiírás playoffjában volt, Szalonikiben a PAOK elleni 3–2. A Benfica hosszabb kupahistóriájában 13-szor remizett az első mérkőzésen, ebből 6-szor továbbment, 7-szer kiesett a párharc végén (nem beszámítva az előző idény kieséses párbaját az Arsenal ellen az El-ben a 32 között semleges pályán, amikor 1–1 után 3–2-re maradt alul Pireuszban).
Ha netán 11-es rúgásokban torkollana a párharc (bármilyen gólszámú 120 perces döntetlennel), az ilyen párharcokból az Ajax mérkege 1 győzelem (4-3 a világkupa-meccsen 1995-ben a Gremio ellen), 5 (!) bukás (ezekből az egyik 1996-ban a Juventus ellen 4-2-re elvesztett BL-döntős viadal. A Benfuóica csupán 4-szer jutott el addig 2–2-es győzelem-vereség mutatóbal, azokból is kettő volt döntő mérkőzés, a kér vesztes, a 1988 BEK-döntő a PSV (5-6) és a 2014-es Európa-liga-finálé a Sevilla (2-4) elleni.

Roman Jeremcsuk kiegyenlít az Estadio da Luzban. Ennek a találatnak köszönhetően indul „nulláról” a Benfica a Johan Cruyff ArenA-ban kedd este (Fotó: Getty Images)

A Benfica középhátvédje, Jan Vertonghen 2006 és 2012 az Ajav játékosa volt. 220 mérkőzésen 28 gólt szerzett, 2-2 bajnoki cím és kupagyőzelem részese volt Amszterdamban és ő lett az év játékosa Hollandiában 2012-ben. Marteen Stekelenburg Vertonghen csapattársa volt az Ajaxban 2006 és 2011 között. A védő mindkét mérkőzésen tagja volt a győztes Tottenhamnek, amely az Ajaxot kiejtette a 2019-es BL- elődöntőben idegenben szerzett több góllal.
Zakaria Labyad, az Ajax középpályása a Sporting CP játékosa volt 2012–13-ban. Nem játszott a sasok ellen bajnokit, de tagja volt a PSV-nek, sőt ő szerezte a hollandok egyetlen gólját a 2011-es El-negyeddöntőben (1–4) a Benfica ellen.
Csapattársak voltak korábban: Antony és Morato (Sao Paulo, 2019), valamint Haller és Meité (Auxerre, 2007–13). Azonos válogatottban játszottak: Tadics és Szvilar, valamint Radonjics (Szerbia), Tagliafico és Lisandro Martínez és Otamendi (Argentína), Antony és Everton (Brazília), Mazraui és Labyad, valamint Taarabt (Marokkó).
Tadics lőtte a szerbek egyenlítő gólját a vb-re jutást eldöntő utolsó portugál-szerb selejtezőn (1–2) az Estadio da Luzban, Radonjics második félidei csere volt a találkozón. Ugyanabban a sorozatban korábban a belgrádi 2–2-es találkozón Radonjics készítette elő a hazaiak mindkét gólját.
A mérkőzést a spamyol Carlos del Cerro Grande vezeti, akinek eddig 66 mérkőzése volt UEFA-eseményen, ebből 26-ot a BL-ben vezette. Négyszer (!) vezetett a BL-ben az Ajaxnak (ezekből a hollandok 1-1-szer nyertek és vesztettek, kétszer remiztek), a Benficának egyszer bíráskodott, 2109 októberében a Zenit ellen Szentpétervárott 4–1-re elvesztett BL-csoporttalálkozón.