Lépés az első Solskjaer-trófea felé?
2020. 08. 10. 17:49Olvasási idő: 3 perc
A negyeddöntő kezdődik meg a németországi “UEFA-buborékban”, ahol az Európa-liga legjobb nyolc csapata eldönti egymás közt a trófea 2020-21. évi kiírásának sorsát. A nyolc együttes közül hat már szerzett korábban európai trófeát. Mi a második legjobban dekorált (csak az Internek van több eurokupája) együttes, a Man United és az elődöntőig még sosem eljutó FC Köbenhavn csatáját közvetítjük Kölnből, ahol másfél hét múlva a döntőt is lejátsszák.

Martia ukaku méltó utódjának bizonyut (Fotó: Getty Images)
A Man United kezd visszatalálni a normális útra. Ha még odébb is van a legnagyobb angol csapatok közé visszajutás – a Liverpool és a Man City 33, illetve 15 ponttal szerzett többet a Premier League-ben – , a nagy küzdelemben megszerzett bajnoki bronz mégicsak a Solskjaer-éra első tisztességesebb eredménye. A hazai kupában ugyan az elődöntőben jobbnak bizonyult a bajnokságban megelőzött Chelsea, de az Európa-ligában kiválóan szerepelt a gárda: egyetlen vereségét a csoportkörben az Asztanától szenvedte el, amikor már véglegesítette korábban a továbbjutását, majd a playoffban két 5-0-s KO-t is produkált a Bruges és a LASK ellen. Ráadásul az El afféle “jutalomjáték”, hiszen az idény fő célja a BL-főtáblát érő bajnoki helyezéssel már ki van pipálva. Ráadásul a csapat középen és elöl kezd egyre jobban kinézni. A százmillió fölötti világbajnok Pogbának megjött a játékkedve, talán mert kapott egy méltó társat a középpályára Bruno Fernandes személyében. Az év elején érkező portugál szenzációsan kezdett és hasonlóan folytatta. Gyakorlatilag átvette a csapat irányítását a pályán, minden támadásban benne van, remekül osztogat, gólpasszokat ad és 14 bajnokiján 7-szer be is talált – a félgólos meccsenként átlag manapság csatároknak is becsületére válik. Elöl egyre jobb teljesítményt nyújt az ifjú Mason Greenwood, és bár a nyáron távozott Európa egyik legkiválóbb erőcsatára, Romelu Lukaku, a helyébe lépő Anthony Martial is kiválóan teljesített. Más ugyan a játéka, de gólerősebb, mint valaha és az összjátékból is remekül kiveszi a részét. Egyedül mintha Marcus Rashford játszana képességei alatt, de őt sűrűn hátráltatták sérülések az egész idény során. A védelem azért hektikusan teljesít: néha 3-4 gólokat kap, főleg a hazai bajnokságban, viszont a legutóbbi 21 eurokupa-meccséből 15-szor nyert az együttes, s ebből 14 alkalommal gólt sem kapott. Ehhez persze kell David De Gea, aki továbbra is a világ top 10 kapusának egyike, bár minntha ebben az idényben néha bizonytalanabb let volna, mint korábban. Igaz. most az elmúlt esztendőkhöz képest sokkal kevaesebbszer került szóba lehetséges távozása, könnyen meglehet, hogy ő is az Álmok színpadán fejezi be játékoskarrierjét, mint a nagy elődök közül Peter Schmeichel vagy Edwin van der Sar.
A túloldalon a koppenhágai együttes ugyan elveszítette bajnoki címét – tíz ponttal maradt le a győztes Midtjyllandtól, de Európában ugyancsak megállta a helyét. Igaz, a csoportkörbe cask 11-esekkel jutott be az egykori BEK-győztes Crvena zvezda ellen, ám után a körmérkőzésben ugyanúgy egyszer kapott ki, mint a United, hasonló szituációban, az utolsó játéknapon vesztett otthon az így csoportgyőztessé avanzsáló Malmőtől, de már továbbjutó pozícióban. A rájátszásban pedig két friss bajnokot ejtett ki, a korábban szintén BEK-győztes Celticet és az első honi aranyát megszerző török Basaksehirt. A kulcsemberek északiak, de nem dánok: a kaput a svéd Karl-Johann Johnsson védi, a hátvédsor egyik oszlopa az ugyancsak svéd Pierre Bengtssson, a játékmester a végtelenül tapasztalt 34 esztendős izlandi Ragnar Sigurdsson, a kispadon a mester pedig Stale Solbakken. A két norvég már a két csapat eddigi két európai találkozásakor, a 2006-07-es idény BL-csoportkörében is összecsapott, a dánok mestere akkor is a kispadról irányított, a “babaarcú gyilkos” pedig játékosként a pályán volt, amikor az FCK a Parkenben 1-0-ra legyőzte az MU-t, az Old Traffordban pedig 3-0-ra kikapott tőle. Amúgy Solbakken a dánok “Fergusonja”: két edzői korszakában nem kevesebb, mint hat bajnoki címet nyert a koppenhágaiakkal, ötöt az első, a hatodik tavaly a második regnálása idején. Amúgy a “harctér” sem ismeretlen számára, két dániai működése közt rövid ideig az 1. FC Köln trénereként is ténykedett.
A találkozó, s egyben az elődöntőbe jutás nagy esélyese persze a United, de az idősebb norvég mester nagy stratéga, lehet, hogy állít egy-két ravasz csapdát ifjabb pályatársának, akivel egyébként még Európa-bajnoki mérkőzést is játszott együtt a válogatottban a 2000-es kontinensbajnokságon.
A nap másik találkozóját Düsseldorfban játsszák, azon a korábbi háromszoros UEFA-kupa-győztes Internazionale a serleg 1980-as elhódítójával, a Bayer Leverkusennel mérkőzik meg.
EURÓPA-LIGA, negyeddöntő. Sport1 20:00 felvezető műsor (műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Puhl Sándor és Várhidi Péter); Sport1 20:45 Manchester United FC−FC Köbenhavn negyeddöntő (kommentátor: Fülöp László, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Puhl Sándor és Várhidi Péter); Sport1 23:00 összefoglaló a nap két mérkőzéséről (kommentátor: Fülöp László, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Puhl Sándor és Várhidi Péter)