Kézilabda-délután és -este, Fradival, Eb-bronzmeccsel • SportTV

Kézilabda-délután és -este, Fradival, Eb-bronzmeccsel

Sport TV avatar Sport TV 2020. 01. 25. 13:58    
Olvasási idő: 3 perc

Két női BL-találkozóval és a férfi Eb bronzrangadójával ismét kézilabda-délutánt és ---estét varázsolunk a Sport1 képernyőjére. Fogadják szeretettel!

A tavalyi vereségért a visszavágás most két középdöntős pontot érne (Fotó: fradi.hu)

FTC–CSM BUCURESTI

Nehéz, de nem reménytelen helyzetből kezdi a BL-középdöntő hatos csoportját az FTC-Rail Cargo Hungaria, amely hagyományosan jó szokott lenni tavasszal. A Fradi jelenleg a sereghajtó az induláskor, hiszen a lehetséges 8-ból egyetlen pontot vitt magával a csoportkörből, méghozzá a zárómeccsről, a metzi idegenbeli bravúrdöntetlennel.
A felzárkózást apró lépésekkel kellene megkezdeni, kezdetként a bukarestiek elleni hazai győzelemmel. Nem lesz könnyű: tavaly a csoportkörben találkozott a két gárda, akkor bizony a CSM oda-vissza megverte a mieinket 36–31-re és 34–28-ra. A zöld-fehérek egy pontjával szemben a sárga-kékek hárommal rajtolhatnak. A bukarestiek szerezték (90), de kapták is (93) a legkevesebb gólt a teljes 12 csapatos középdöntős mezőnyből.

A Fradi átlövője, Klujber Katrin a BL teljes góllövőlistájának 2. helyezettje, 40 góllal. Az Érd Arénában sorra kerülő meccs előtt a fradi.hu így mutatja be az ellenfelet: „A CSM keretében világklasszis játékosok sorakoznak, közülük a legtöbb gondunk várhatóan Cristina Neaguval, Andrea Lekiccsel, Dragana Cvijiccsel és Crina Pinteával lesz. Illetve, a közöttük zajló összjátékkal. Merthogy a kétségkívül a világ legjobbjai közé tartozó két átlövőnek már a 8-10 méter is lőtáv, ha nem lépnek ki rájuk a mieink, ha pedig időben érkezik a védő, akkor az egy az egyben maradó beálló, Cvijic vagy Pintea lesz tarthatatlan. Leginkább a súly és méretbeli különbségek miatt – Cvijic 183, Pintea pedig 191 centiméter magas. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy ha esetleg az imént említett négyesnek nem menne a játék, akkor az egyaránt 186 centis Perianuhoz és Torstenssonhoz, illetve a villámléptű Omoregiehez is habozás nélkül nyúlhat pályaedzőből előlépő szakvezető, Adrian Vasile.”

Az esélyes tehát nem a Fradi, de Elek Gyula együttese az elmúlt években többször is megmutatta, hogy a legjobbaknak is méltó ellenfele tud lenni, főként ha az Érdre is nagy számban kilátogató szurkolótábor teljes támogatását élvezi…

Bár már többször nem játszik velük a középdöntőben az  FTC, érdemes lesz megnézni este felvételről a Mrtz–Risztov csoportrangadót is  előbb-utóbb ha mással nem, a Győrrel szembekerül még az idényvóben a francia és/vagy az orosz bajnokcsapat.

NORVÉGIA–SZLOVÉNIA

A malmői középdöntő után most az Eb-bronz a tét… (Fotó: 2020men.ehf-euro.com)

Szokásos a bronzmeccset a csalódottak csatájaként aposztrofálni, alighanem ez elmondható a férfi Eb 3. helyéért rendezendő mérkőzésről  is. Ha patikamérlegre lehet tenni, talán a norvégok a csalódottabbak, hiszen őket választotta el kisebb különbség a döntőtől, hiszen a harmadik 5 perc végén, három másodperccel a befejezés előtt kapták a döntő gólt a horvátoktól a pénteki elődöntőben. Ráadásul úgy, hogy a dánok és franciák korai bűcsúja után ők számítottak a topfavoritnak és a tornán az elődöntő előtt 7 meccsből 7-et megnyertek, azaz százszázalékos mérleggel indulhattak az utolsó előtti csatába – amelyen aztán elveszítették a hibátlan rekordjukat…
Nyilván a szlovénok sem boldogok, de őket inkább az elszalasztott lehetőség az egyenlítésre szomoríthatja kissé a meccs végén, amikor igencsak feljöttek a spanyolokra. Viszont reálisan szemlélve el kel ismerniük, hogy csaknem végig ellenfelük dominálta a találkozót. Ráadásul ők jobban „hozzá vannak szokva” a hullámvölgyekhez is, hiszen nemcsak a spanyoloktól kaptak ki, hanem a torna középdöntőjében a mieinktől és éppen a norvégoktól is.
Néhány statisztikai érdekesség az Eb hivatalos honlapjáról:

+ egyik csapat sem szerzett még bronzérmet Eb-n

+ Szlovénia eddigi egyetlen érme egy ezüst volt 2004-ben, a norvégok legjobb szereplése egy 4. hely 2016-ból, amikor a horvátok ellen vesztettek a 3. helyért, így a mostani lehet az első érmük a kontinensbajnokságról
+ a győztes a sikerrel kvalifikálja magát a 2021-es egyiptomi vb-re
+ a két együttes középdöntőbeli csatáját a norvégok 33–30-ra nyerték meg Malmőben

+ Szlovénia gáncsolta el Norvégiát a 2017-es vb felé vezető úton, de a skandinávok végül szabad kártyával mégis indulattal, végül megszerezve az ezüstérmet, míg a legyőzőik végül a bronzot vehették át
+ Sander Sagosennek egyetlen gól hiányzik ahhoz, hogy ő legyen az egy Eb-döntőn legtöbb gólt szerző gólkirály. 61 gólnál jár a tornán, ugyanennyit szerzett Kiril Lazarov a nyolc évvel ezelőtti Európa-bajnokságon

+ 107 „gólponttal” Sagosen vezeti a hokiban kanadai listának nevezett összevont gólszerző-gólpasszt adó rangsort is, mivel 61 találata mellé 46 asszisztot is adott

+ a szlovénok házi gólkirálya, Dolenec 39 alakalommal talált a kapuba a tornán

 

KÉZILABDA. NŐI BL-középdöntő, 1. játéknap.  Sport1 15:15 FTC-Rail Cargo Hungaria–CSM Bucuresti (kommentátor: Haraszti Ádám, szakkommentátor: Takács Gabriella, riporter: Fazekas Erzsébet, műsorvezető: Petur András, szakértő: Tóth Tímea); Sport1 20:30  Metz-Handball–Rosztov-Don (felv., kommentátor: Haraszti Ádám, szakkommemtátor: Tóth Tímea).

FÉRFI EB. Sport1 18:15 Norvégia–Szlovénia a 3. helyért (kommentátor: Bartha Zoltán, szakkommentátor: Borsos Attila, műsorvezető: Takács Rita, szakértő: Pásztor István)